pierwszy spacer z noworodkiem
Adobe Stock
Noworodek

Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy zorganizować, ile powinien trwać?

Na pierwszy spacer z noworodkiem możesz wyjść kilka dni po porodzie. Dużo zależy od twojego samopoczucia i pory roku. Latem łatwiej wyjść na dwór z tak małym dzieckiem niż zimą. Wyjaśniamy, jak ubrać noworodka, jak długo spacerować i czy jest potrzebne tzw. werandowanie.

Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie. Wychodzisz z dzieckiem na dwór pierwszy raz, zatem nie ma się co dziwić emocjom i wątpliwościom. Podstawowe pytanie zadawane przez rodziców brzmi: po ilu dniach od narodzin dziecka można zabrać je na dwór i  jak się do tego przygotować, żeby było zadowolone i spokojne. Jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi radami, na pewno wszystko się uda.

Kiedy wyjść z domu z noworodkiem?

Noworodki, tak jak dorośli, potrzebują świeżego powietrza. I bardzo dobrze czują się na dworze. Dlatego nie warto odwlekać pierwszego spaceru. Szczególnie latem, a także późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy na dworze jest tak ciepło jak w domu, możesz wyjść, kiedy tylko będziesz miała ochotę (zrób to po prostu wtedy, gdy będziesz czuła się na siłach). Możesz zabrać dziecko na spacer tydzień po porodzie (albo nawet wcześniej). Nie musisz czekać do końca miesiąca, jak czasem radzą starsze osoby. Nie obawiaj się, to nie będzie wcześnie, noworodek ma już pierwszy kontakt z dworem za sobą. Pokonał przecież drogę ze szpitala do domu

Pierwszy spacer z noworodkiem zimą

Kiedyś przed pierwszym spacerem zalecano werandowanie, czyli tzw. oswajanie z chłodnym powietrzem. Noworodka ubranego tak jak na dwór wystawiano na balkon lub układano przy otwartym oknie, żeby uczył się oddychać zimniejszym powietrzem. Teraz już odchodzi się od tej metody. Także zimą można wychodzić z noworodkiem od razu na spacer, pod warunkiem, że pogoda jest odpowiednia. Temperatura nie powinna być niższa niż minut 5 stopni C (chodzi o temperaturę odczuwalną, a nie tę pokazywaną przez termometr). Znaczenie ma również wilgotność powietrza (im jest wyższa, tym mocniej dziecko będzie odczuwać chłód). Silny wiatr i deszcz powinny zatrzymać was w domu. Jeśli pogoda jest zła, zamiast spacerów, można skorzystać z werandowania.

Ile powinien trwać pierwszy spacer?

Pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż 30-40 minut.  Można zacząć od około 15 minut i stopniowo wydłużać pobyt na dworze. Noworodki są wrażliwe zarówno na wychłodzenie, jak i na wysoką temperaturę (należy pilnować, żeby ich nie przegrzewać). Zimą pierwsze pobyty na dworze nie powinny przekraczać pół godziny. Latem, gdy temperatura jest podobna do domowej, jeśli dziecko jest spokojne, można powozić go w wózku dłużej, wydłużając każdego dnia pobyt na dworze o kolejne minuty, aż dojdziesz do godziny, a nawet dwóch. Gdy maluch płacze, lepiej od razu wrócić do domu. Na szczęście dzieje się tak rzadko – dzieci zwykle uwielbiają spacery i po prostu je przesypiają. 

Dokąd pójść z noworodkiem?

To, dokąd wybierzesz się z noworodkiem, ma duże znaczenie. Znajdź w okolicy domu park lub skwer, który jest oddalony od ruchliwych ulic.​ Noworodki mają niedojrzały układ nerwowy, dlatego pierwsze spacery powinny odbywać się w spokojnych miejscach. Co ważne – układ odpornościowy dziecka również dopiero się kształtuje, dlatego na spacerze trzeba chronić malucha przed kontaktem z obcymi osobami (nie pozwól, żeby ktoś dotykał dziecko, czy pochylał się nad wózkiem, nawet jeśli wydaje ci się, że jest zdrowy). 

Szukaj cienistych miejsc, albo jedź wózkiem tak, aby promienie słoneczne nie padały na dziecko. Noworodki nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych (mają zbyt wrażliwą skórę). Tak małego dziecka nie można również smarować kremami z filtrem UV, nawet jeśli na opakowaniu jest informacja, że są przeznaczone dla tak małych dzieci. Dermatolodzy polecają je dopiero od 6 miesiąca. Buzię dziecka przed spacerem możesz smarować kremem na każdą pogodę, a latem – lekkim kremem nawilżającym dla noworodków.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer?

W letnie dni nie ma problemu – wystarczy ubrać dziecko w tyle warstw, co masz na sobie plus jedną dodatkową do przykrycia. Jeśli jest bardzo ciepło, możesz założyć maluszkowi lekkie body, ewentualnie skarpetki i przykryć go flanelową lub tetrową pieluszką (sprawdź też: jak ubierać noworodka, żeby go nie przegrzać). 

Nie sugeruj się tym, że noworodek ma chłodne rączki. Aby upewnić się, czy dziecku nie jest za chłodno lub za ciepło, dotknij karku dziecka. Dobrze ubrany maluch ma ciepłą niespoconą skórę w tym miejscu.


Jak ubierać dziecko w chłodne miesiące?

  • Zazwyczaj wystarczy podwójna warstwa spodnich ubranek (body i pajacyk) oraz kombinezon (powinien być luźny, bo powietrze pomiędzy nim a pozostałymi ciuszkami pełni funkcję izolatora).
  • Nóżki dziecka powinny być przykryte kocykiem, bo noworodek prawie się nie rusza. 
  • Na ręce można założyć rękawiczki (najlepiej jeśli stanowią integralną część kombinezonu.
  • Na główkę zakładamy ciepłą czapkę (uszy i czoło powinny być zakryte).


Dzieci często nie lubią ubierania, dlatego wybieraj ciuszki wygodne do zakładania, np. na zatrzaski, rzepy albo suwaki (bez mnóstwa guzików, troczków). Przed zimowym spacer pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka tłustym kremem 20 minut przed wyjściem (wybierz krem na mróz dla noworodka). 

Jaka pora dnia jest najlepsza na spacer?

W chłodnych miesiącach najlepsza pora na spacer to południe (najcieplej jest między 12:00 a 14:00). Gdy pogoda jest zmienna, idealna może okazać się na przykład trzecia po południu, gdy przestanie siąpić wiosenny kapuśniaczek.

Latem lepiej wyjść rano, około godziny 9 lub 10, kiedy nie ma jeszcze skwaru. Ważny jest też rytm dnia dziecka – na spacer najlepiej iść po nakarmieniu dziecka, ale nie bezpośrednio, warto poczekać trochę (dzieci zwykle po posiłkach robią kupkę). 

Hartowanie dla zdrowia

Regularne wychodzenie z dzieckiem na świeże powietrze to najlepszy sposób na jego zahartowanie. Młody organizm uczy się radzić sobie w zmiennych warunkach i się uodpornia. Nawet lekki katar nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru. To, że zwiększa się ilość wydzieliny z noska po powrocie do domu, nie jest niepokojące – w ten sposób oczyszczają się drogi oddechowe. Pediatrzy podkreślają, że przegrzany maluch łatwo się poci, a kiedy spocone dziecko owieje wiatr, łatwo o przeziębienie.
 

Spacer po porodzie cenny też dla mamy

Choć wciąż jeszcze dochodzisz do siebie po porodzie i są dni, gdy czujesz się słabsza, nie rezygnuj ze spaceru. Wychodząc z domu, masz szansę się dotlenić, wzmocnić mięśnie nóg, a przy okazji odpocząć. Na spacer ubieraj się na cebulkę (podobnie jak dziecko) i w wygodne buty, najlepiej sportowe lub na niewielkim słupku.
 

Aby ograniczyć stres do minimum, wcześniej przemyśl, co będzie ci potrzebne i spakuj w torbę, którą zawsze masz na wózku.


Zobacz także:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

jak ubierać noworodka zimą
Adobe Stock
Noworodek
Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala
Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.

Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala).  Spis treści:  Jak ubierać noworodka zimą w domu? Jak ubierać noworodka zimą na spacer? Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka? Pokój noworodka zimą – najważniejsze zasady Jak ubierać noworodka zimą w domu? Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze. Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury:  26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem. 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem. 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk. 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem. 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem. 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body...

Jak ubrać niemowlę wiosną?
detailblick - Fotolia.com
Pielęgnacja
Spacer zimą z niemowlakiem
Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami . Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem. Werandowanie noworodka Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go. Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer. Ubierz niemowlaka ciepło Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia . Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty. Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak , a nie wkładane przez główkę. Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas Przed wyjściem na...

zapytajnik3.jpg
Noworodek
Po jakim czasie wyjść na dwór z noworodkiem?
Na pytanie kiedy można iść na pierwszy spacer z niemowlęciem, odpowiada lekarz pediatra

Na pytanie o pierwszy spacer z noworodkiem odpowiada dr n. med. Alicja Karney, pediatra: Latem można wyjść na dwór z noworodkiem po 5-7 dniach od powrotu do domu ze szpitala. Jeśli nie jest zbyt ciepło, najpierw weranduj dziecko. Przez kilka dni ubrane jak na dwór dziecko ustawiaj w wózku na 10-15 minut przy szeroko otwartym oknie. Stopniowo wydłużaj ten czas. Potem zabierz noworodka na dwór. Najpierw na godzinę, potem na dłużej – spacery mogą trwać 2-3 godziny . W ciepłą wiosenno-letnią pogodę ubierz noworodka w: body z długimi rękawkami, pajacyk z weluru lub frotte, ciepłe skarpetki i bawełnianą czapeczkę. Przykryj go kocykiem (z polaru, anilany lub bawełny). Po kilku minutach dotknij karku dziecka. Jeśli jest spocony, zdejmij kocyk, a w razie potrzeby - kolejne warstwy. Sprawdź nasz test dziecięcych wózków.  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz