W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Zaufana niania", w którym Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania" udziela porad, jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka zapytałyśmy o najczęstsze obawy rodziców związane z zatrudnieniem niani. Okazuje się, że nie ma ich wcale, poza jedną, za to bardzo poważną – lękiem o bezpieczeństwo dziecka. Czy to słuszny strach?

Reklama

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Jednym tchem wymienia Jakubiak poproszona o wymienienie obaw rodziców przy zatrudnianiu niani. "Gdyby miała wyciągnąć średnią z blisko 2 tysięcy rodzin, z jakim współpracowałam w ciągu ostatnich lat, to zawsze powiela się jedno: jestem przerażona, że mojemu dziecku może stać się krzywda" – stwierdza autorka poradnika.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Mamy boją się też, że niania będzie krzyczeć, stosować przemoc słowną lub fizyczną. Niestety, wystarczy jeden taki przypadek opisany w mediach, aby uruchomić spiralę strachu. "Mama obejrzy jeden news na ten temat i już codziennie będzie widzieć kobietę, znęcającą się nad jej dzieckiem"– mówi niania. Jak podkreśla, pokonanie tego strachu jest bardzo trudne i wymaga dużej ilości czasu, w tym pracy nad sobą samą takiej mamy.

2 tygodnie z nianią w domu

To najlepszy sposób na pozbycie się obaw. Taka swoista adaptacja. "Jest ona konieczna – przynajmniej dwa tygodnia mama powinna spędzić z nianią w domu, codziennie" – stwierdza Jakubiak. To powinno pomóc pozbyć się strachu. "To, że czujemy realne zagrożenie wychodząc i zostawiając z kimś dziecko, jest bardzo dużym psychologicznym problemem, z którym trzeba walczyć, jeżeli chcemy mieć nianię" – stwierdza autorka poradnika.

Zobacz także

Przyznaje, że są mamy, dla których jest to tak duży problem, że mimo znalezienia bardzo dobrej niani, rezygnują z zatrudnienia takiej pani i decydują się dłużej zostać z dzieckiem w domu.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

Opiszcie, czy także miałyście takie obawy? A może inne? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama