Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę

Czego boją się rodzice szukający niani dla dziecka? [WIDEO]

Jest jedna rzecz, która paraliżuje rodziców i wzbudza lęk przed zatrudnieniem niani – mówi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Jest nią strach o bezpieczeństwo dziecka. Zobacz film, z którego dowiesz się, czy rzeczywiście jest się czego bać.

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Zaufana niania", w którym Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania" udziela porad, jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka zapytałyśmy o najczęstsze obawy rodziców związane z zatrudnieniem niani. Okazuje się, że nie ma ich wcale, poza jedną, za to bardzo poważną – lękiem o bezpieczeństwo dziecka. Czy to słuszny strach?


Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Jednym tchem wymienia Jakubiak poproszona o wymienienie obaw rodziców przy zatrudnianiu niani. "Gdyby miała wyciągnąć średnią z blisko 2 tysięcy rodzin, z jakim współpracowałam w ciągu ostatnich lat, to zawsze powiela się jedno: jestem przerażona, że mojemu dziecku może stać się krzywda" – stwierdza autorka poradnika.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Mamy boją się też, że niania będzie krzyczeć, stosować przemoc słowną lub fizyczną. Niestety, wystarczy jeden taki przypadek opisany w mediach, aby uruchomić spiralę strachu. "Mama obejrzy jeden news na ten temat i już codziennie będzie widzieć kobietę, znęcającą się nad jej dzieckiem"– mówi niania. Jak podkreśla, pokonanie tego strachu jest bardzo trudne i wymaga dużej ilości czasu, w tym pracy nad sobą samą takiej mamy.

2 tygodnie z nianią w domu

To najlepszy sposób na pozbycie się obaw. Taka swoista adaptacja. "Jest ona konieczna – przynajmniej dwa tygodnia mama powinna spędzić z nianią w domu, codziennie" – stwierdza Jakubiak. To powinno pomóc pozbyć się strachu. "To, że czujemy realne zagrożenie wychodząc i zostawiając z kimś dziecko, jest bardzo dużym psychologicznym problemem, z którym trzeba walczyć, jeżeli chcemy mieć nianię" – stwierdza autorka poradnika.

Przyznaje, że są mamy, dla których jest to tak duży problem, że mimo znalezienia bardzo dobrej niani, rezygnują z zatrudnienia takiej pani i decydują się dłużej zostać z dzieckiem w domu.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

Opiszcie, czy także miałyście takie obawy? A może inne? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

BLW zasady
AdobeStock
Dieta
BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]
Zasady Baby Led Weaning (BLW) opierają się na tym, by dziecko w trakcie rozszerzania diety mogło próbować jeść samodzielnie. Anna Piszczek i Joanna Anger z bloga „Ala'Antkowe BLW” podpowiadają, jak zadbać przy tym o bezpieczeństwo malca i zapobiec ewentualnemu zadławieniu lub zakrztuszeniu się.

Karmienie metodą BLW ma swoich zwolenników i przeciwników. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że nie trzeba podawać dziecku jedzenia łyżeczką, tylko można pozwolić mu na samodzielne wybieranie z talerza tego, co mu odpowiada. Dodatkowo w tej metodzie nie potrzeba kupować specjalnych akcesoriów – wystarczy odpowiednie krzesełko i miseczka bądź talerzyk. Ważne jest jednak to, by żywienie BLW było przede wszystkim bezpieczne. O takim właśnie stosowaniu BLW podczas rozszerzania diety niemowlaka opowiedziały nam autorki bloga alaantkoweblw.pl – Anna Piszczek i Joanna Anger.  Karmienie metodą BLW: zasady Przede wszystkim nie należy sadzać do krzesełka dziecka głodnego. Przegłodzi się, to zje? Zwłaszcza na początku rozszerzania diety metodą BLW  to kompletnie nie działa. Niemowlę powinno być nakarmione mlekiem i po odczekaniu pewnego czasu można posadzić maluszka przy stole i oferować mu nowe smaki, zapachy i kolory. Bardzo głodne dziecko, które nie ma jeszcze skoordynowanych ruchów i nie do końca opanowało czynność jedzenia, będzie rozdrażnione i nie będzie mogło się najeść. Niemowlę trzeba też bacznie obserwować i mieć na uwadze to, że nie będzie chciało próbować nowych rzeczy, kiedy będzie chore, zaaferowane ćwiczeniem nowych umiejętności, czy będą mu się wyżynały nowe ząbki . Godziny pokarmów należy dostosować do tego jak dziecko funkcjonuje. Krzesełko do karmienia BLW: jakie wybrać? Wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia jest jedną z pierwszych rzeczy, o które trzeba zadbać, wprowadzając dziecku metodę BLW. Dobre i bezpieczne krzesełko powinno być proste i łatwe w czyszczeniu . Nie może mieć skomplikowanego kształtu, mnóstwa zakamarków, nie powinno mieć grubych cerat, ogromnych profilowanych tac. Wystarczy prosta, zdejmowana, plastikowa tacka i siedzisko, w którym dziecko będzie siedziało stabilnie....

Zabezpieczenia do domu
AdobeStock
Zdrowie
Jak ochronić małe dziecko przed wypadkami w domu? Są na to sposoby!
„Odwróciłam się tylko na chwilę!”, „Nie mam pojęcia, skąd on to wziął/jak to się stało/jakim cudem tam wszedł” - właśnie to słyszą najczęściej lekarze zajmujący się dziećmi, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu.

O bezpieczeństwo dziecka trzeba dbać non stop, bo maluchy są o wiele sprytniejsze, niż sądzimy: nawet całkiem małe brzdące potrafią wejść na parapet, przekręcić kluczyki w stacyjce albo wyjąć z torebki babci tabletki na nadciśnienie. Co może zagrażać dziecku w domu? Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, statystyki są jednak bezlitosne: do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi właśnie w nim. I to wcale nie w rodzinach patologicznych, ale w tzw. normalnych czy raczej zwyczajnych, takich jak twoja i moja. Nóż na kuchennym blacie. A także krajalnica, ostry korkociąg, zachęcająco zwisający kabel pełnego wrzątku czajnika elektrycznego, ciężki garnek i mnóstwo innych przedmiotów. Uważaj, co zostawiasz na kuchennym blacie. Wszystko, co musi tam stać, ustaw możliwie głęboko, pod samą ścianą. Ostre i niebezpieczne akcesoria trzymaj w zamykanych szafkach. Uwaga! Jak udowodnili pediatrzy z Michigan (informację podajemy za PAP), już większość rocznych maluchów bez większego problemu ściąga przedmioty z kuchennego blatu zamontowanego na standardowej wysokości (90 cm) i sięga o wiele głębiej, niż byśmy się mogli spodziewać. Obserwowane przez lekarzy dzieci sięgając po telefon-zabawkę stawały na palcach, chociaż teoretycznie taką umiejętność powinny osiągnąć dopiero w wieku 22 miesięcy! A przecież na kuchennym blacie nie leżą wyłącznie zabawki, prawda? Nieosłonięty palnik. Nawet jeśli dziecko nigdy dotąd nie interesowało się gorącymi garnkami ani płomieniem, któregoś dnia może wyciągnąć w ich kierunku rączki. Dlatego zabezpiecz kuchenkę specjalną osłoną i jeśli masz wybór, gotuj wyłącznie na tylnych palnikach. Guzik na podłodze. Maluszki są niczym odkurzacze: wkładają (lub próbują włożyć) do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze. Dlatego usuń z zasięgu malca wszelkie przedmioty, które zmieszczą się w jego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz