Rodzicielstwo bliskości (ang. attachement parenting), nazywane też w skrócie RB, jest jedną z modnych obecnie metod wychowawczych, a także najstarszym i najbardziej naturalnym sposobem opiekowania się dziećmi. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości opowiada o siedmiu zasadach bliskości.

Reklama

Spis treści:

Co to jest rodzicielstwo bliskości?

Myślę, że na pytanie, co to jest rodzicielstwo bliskości, jest wiele różnych odpowiedzi – mówi Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka nurtu rodzicielstwa bliskości. Jedna z takich, które lubię, mówi, że jest to rodzicielstwo oparte na zaufaniu do dziecka, ale też do siebie. Inna definicja mówi, że to relacja, która na pierwszym miejscu stawia bliskość i kontakt emocjonalny z dzieckiem.

Inne określenie RB mówi, że to rodzicielstwo, w którym traktujemy dziecko podmiotowo, jak takiego samego człowieka, którym my jesteśmy. – To też sposób wychowywania dziecka oparty na poważnej, naukowej wiedzy – dodaje Agnieszka Stein.

  Na czym polega wychowanie w bliskości?

  Twórcy pojęcia attachement parenting, czyli rodzicielstwo bliskości, William i Martha Searsowie, twierdzą, że to wychowanie zdroworozsądkowe, które uprawialiby wszyscy rodzice, gdyby nikt nie ingerował w ich zdrowe, rodzicielskie odruchy. Bo RB to miłość, opieka, szacunek i odpowiadanie na potrzeby dziecka. A nie zostawianie maleństwa, by się wypłakało, czy słuchanie trenerów, którzy uczą, jak usypiać w pięć minut itp.

  Zobacz także

  Mamy coraz większą wiedzę na temat tego, co się dzieje w naszych głowach, jak działa mózg, jak my działamy. I to potwierdza to, co intuicyjnie czasem robią rodzice realizujący rodzicielstwo bliskości.

  Rodzicielstwo bliskości – jak zbudować więź z dzieckiem

  Zasady wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości jego twórcy, William i Martha Searsowie, ujęli w 7 filarów. Mają one 3 cele:

  • poznać dziecko,
  • pomóc dziecku dobrze się poczuć,
  • pozwolić rodzicom cieszyć się rodzicielstwem.

  Rodzicielstwo bliskości – zasady

  Oto 7 zasad rodzicielstwa bliskości:

  1. Bądź blisko dziecka – czyli od kiedy możesz, a najlepiej od początku, nawiąż kontakt z maluchem, noś dziecko, przytulaj. Bądź z dzieckiem blisko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. Szukaj prawdziwych pobudek zachowania dziecka, odgaduj jego rzeczywiste potrzeby i zaspokajaj je.

  2. Słuchaj płaczu swojego dziecka nie pozwalaj mu płakać nieutulonemu, reaguj na jego potrzebę bliskości. Płacz malucha tratuj jako jego sposób na komunikację. Jeśli twoje dziecko płacze – znaczy, że jest mu zimno, smutno lub czuje jakiś dyskomfort. Naucz się odczytywać potrzeby dziecka, które wyraża płaczem.

  3. Karm piersią dziecko – albo karm butelką z miłością i emocjonalną bliskością. Pamiętaj, żeby karmienie odbywało się z poszanowaniem granic dziecka, a także było pełne miłości i szacunku.

  4. Noś dziecko przy sobie – we wszystkich kulturach oprócz naszej, zachodniej, małe dzieci są noszone w chustach lub na rękach przez matki. To ogromny zastrzyk bliskości, poczucia bezpieczeństwa i miłości! Noś dziecko na rękach, w nosidełku lub chuście tyle, ile ono potrzebuje.

  5. Śpij przy dziecku – spanie z dzieckiem u boku wzbudza wiele kontrowersji, jednak stwierdzono, że dzięki spaniu przy dziecku mamy lepszą możliwość reagowania na płacz, głód i inne potrzeby malucha. Mniejsze jest też wtedy ryzyko śmierci łóżeczkowej. Maluch potrzebuje też przytulenia i poczucia, że rodzic jest blisko.

  6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic – w zapale, by dać dziecku wszystko, czego potrzebuje, pamiętaj o mądrym stawianiu granic. Potrzeby rodziców są również ważne. Prysznic, chwila dla siebie – zadbanie o to pozwala być lepszym, pogodniejszym rodzicem.

  7. Wystrzegaj się trenerów dzieci – usypianie w 5 minut, odstawianie od piersi w momencie, który wam nie odpowiada, ale zaleca starsza koleżanka – to nie jest dobre dla dziecka ani dla was, rodziców. Bo tylko wy wiecie, jak odczytywać sygnały płynące od dziecka. Czy jest wrażliwcem, który potrzebuje twoich rąk, czy niejadkiem, który sam reguluje sobie ilość jedzenia – to ty wiesz, jak te potrzeby uszanować.

  Księga Rodzicielstwa Bliskości

  „Księga Rodzicielstwa Bliskości’’ to książka napisana przez Williama i Marthę Sears – lekarza i pielęgniarkę, męża i żonę, specjalistów, którzy stworzyli termin „rodzicielstwo bliskości” (attachment parenting). William Sears pracował w harwardzkim szpitalu dziecięcym i klinice pediatrycznej w Bostonie. Martha Sears jest pielęgniarką, prowadziła szkołę rodzenia, jest doradczynią laktacyjną. Sami wychowali ośmioro dzieci! „Księga Rodzicielstwa Bliskości” to kompendium wiedzy dla rodziców oraz wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji małego dziecka.

  Zobacz też:

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama