Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.
Ciemiączka pomagają dziecku w przyjściu na świat, pozwalając kościom ciemieniowym przemieszczać się, dzięki czemu czaszka dziecka może się zwężać i przejść przed drogi rodne kobiety. Ciemiączko jest wyraźnie widoczne na główce dziecka. Pediatra kontroluje jego wielkość podczas wizyt kontrolnych, sprawdzając, czy prawidłowo zarasta. To miękkie, pozbawione kości miejsce na czaszce niemowlaka, rodzi wiele pytań: czy można uszkodzić ciemiączko, kiedy zarośnie – to tylko dwa z najczęstszych. Oto co powinnaś wiedzieć o ciemiączku u noworodka:
Co to jest ciemiączko?
Ciemiączko to miękkie miejsce na główce niemowlęcia, które łączy kości czaszki.
Ile ciemiączek ma dziecko?
Niemowlęta urodzone w terminie mają 2 ciemiączka: przednie i tylne. Wcześniaki mogą natomiast urodzić się z 4 ciemiączkami, oprócz przedniego i tylnego mogą mieć też ciemiączko przednio-boczne i tylno-boczne.
Czy ciemiączek można dotykać?
Tak! Tkanka, z której zbudowane jest ciemiączko, jest mocna, możesz więc spokojnie pielęgnować dziecko – myć główkę, głaskać, czesać włoski i zakładać czapeczkę. Nie obawiaj się, że zrobisz dziecku w ten sposób krzywdę!
Jak powinno wyglądać ciemiączko?
Prawidłowo wyglądające ciemię jest płaskie lub lekko wklęsłe. Podczas płaczu może lekko pulsować! To naturalne, nie martw się.
Co powinno niepokoić w wyglądzie ciemiączka?
Bardzo wklęsłe ciemię może świadczyć o odwodnieniu, a twarde i wypukłe ciemiączko u spokojnego dziecka może sygnalizować wzrost ciśnienia w czaszce.
Kiedy zarasta ciemiączko?
Przednie ciemiączko zarasta zazwyczaj między 10 a 18 miesiącem życia, a tylne między 6 tygodniem a 4 miesiącem życia.
Zobacz też: