Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy dr n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki. Jakie są więc skutki smogu?

Reklama

Dla kogo smog jest niebezpieczny?

Istnieją cztery grupy osób, dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia.

Te osoby powinny absolutnie unikać wychodzenia na dwór podczas smogu.

Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka zapalenie zwane astmą, które się charakteryzuje:

Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie.

Zobacz także

Skąd się bierze smog?

Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania, wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń.

Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm.

Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek przeciw smogowi?

Maski przeciwsmogowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które przedostają się do naszych płuc. Jednak w doborze odpowiedniej maski powinien pomóc nam specjalista, najlepiej lekarz alergolog, który wskaże nam, jaka maska najlepiej sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku.

Maseczki antysmogowe nie są jednak dla wszystkich. Nie powinny ich nosić niemowlaki i małe dzieci. Nie znaczy to, że mogą one bezpiecznie spacerować podczas smogu. Wręcz przeciwnie, dzieci do 5-6 roku życia w ogóle nie powinny wychodzić z domu, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone.

Chrońmy przed smogiem niemowlaki

Płuca niemowląt, czyli dzieci w okresie wczesnorozojowym, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie mają takich barier ochronnych, jak płuca starszaków czy dorosłych. Ich system oczyszczania nie jest też całkiem dojrzały. Je trzeba szczególnie chronić – nie wychodzić na dwór, kiedy w powietrzu jest smog.
Także przedszkolaki powinny zostać w sali czy w domu, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Dzięki temu nie wystąpią u nich kaszel czy świszczący oddech, czyli pierwsze objawy astmy oskrzelowej.

Reklama

Zobacz też: Nasze dzieci wciąż oddychają smogowym powietrzem

Reklama
Reklama
Reklama