Reklama

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć.

Reklama

Spis treści:

Jak ubrać niemowlę na spacer?

Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą.

Jak ubierać niemowlę wiosną i latem?

W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy.

Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest:

  • 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem
  • 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek
  • 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek
  • 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z krótkim rękawem.
  • 18-19°C – ubierz malucha w body z długim rękawem, do tego pajacyk i średni śpiworek
  • 16-17°C – odpowiedni ubiór dla dziecka to: body z długim rękawem, pajacyk i gruby śpiworek. Obowiązkowo też skarpetki!
  • poniżej 16°C – należy ubrać dziecko w: body z długim rękawem, pajacyka, gruby śpiworek. Powinno mieć ono założone też skarpetki, rękawiczki i czapeczkę.

Jak ubierać zimą i jesienią?

Poza ciepłym pajacykiem nie zapomnij o wiatroszczelnym kombinezonie dla niemowlaka (nie może być za mały!), podwójnych skarpetkach i zabezpieczeniu wózka przed wilgocią.

Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest:

  • 15°C – załóż dziecku body z długim rękawem, do tego długie spodnie, cienką kurtkę. Na główkę przyda się cienka czapeczka lub opaska. Nie zapomnij też o skarpetkach. Dziecko możesz przykryć też cienkim kocykiem.
  • ok. 10°C – należy dziecko ubrać odrobinę cieplej. Do poprzedniego zestawu dołóż bluzę z kapturem, puchową kamizelkę oraz ciepłe rękawiczki. Na nogi maluszka połóż kocyk.
  • ok. 5°C – załóż maluchowi body z długim rękawem, sweterek, rajstopki i spodnie. Obowiązkowa jest także czapeczka, rękawiczki i ciepła kurka. Możesz dołożyć także szalik.
  • ok. 0°C – załóż dziecku body z długim rękawem, sweterek, spodnie, kombinezon, a na to kurtkę zimową oraz śpiworek lub kocyk. Obowiązkowo zadbaj też o to, by dziecko miało na sobie rękawiczki, ciepłą czapkę i skarpetki.
  • ok. –5°C – dziecko należy ubrać w body z długim rękawem, skarpetki, sweterek, spodnie, ciepłą czapkę i rękawiczki. Załóż dziecku też kombinezon z kapturem i okryj kocykiem.
  • –10°C to już prawdziwe zimno! Dziecko powinno mieć więc na sobie body z długim rękawem, sweterek, spodnie, skarpetki, ciepłą czapkę i rękawiczki, kombinezon i śpiworek, a na głowę założony kaptur.

Uwaga! Ponieważ zarówno wiosną, latem, jak i jesienią mogą się zdarzać spore wahania temperatur, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia. To ważne: zanim wrócicie do domu z popołudniowego spaceru, może was zastać na dworze wieczorny chłód.

Jak ubrać noworodka na spacer?

Wiosną i latem, gdy temperatury są średnie i wysokie, noworodkowi wystarczy założyć na spacer bawełniane body z długim lub krótkim rękawem, ewentualnie pajacyk. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą na dwór sweterek lub kaftanik. Koniecznie miej w wózku coś do przykrycia dla dziecka – tetrową pieluszkę lub ażurowy kocyk. Zrezygnuj z przykrywania dziecka podczas dużych upałów.

Gdy myślisz, jak ubierać noworodka, pojawia się pytanie: czy maluszkowi na dworze potrzebna jest czapeczka? Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano noworodkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. Dziecko w mieszkaniu nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać czapkę jedynie na około pół godziny po kąpieli, ale i to nie jest niezbędne. Ale na dworze nakrycie głowy dla noworodka jest potrzebne. Tylko w gorące dni, gdy dziecko leży w zacisznym miejscu – np. w wózku z postawioną budką – może mieć gołą głowę.

Jesienią i zimą, gdy temperatura oscyluje wokół zera lub gdy jest mróz, ubierz noworodka na spacer w bawełniane body z długim rękawem, ciepły pajacyk (może być też sweterek i spodnie) oraz kombinezon (bez futrzanych obszyć, za to ze wbudowanymi rękawiczkami i stópkami). Tak przygotowanego maluszka ułóż w wózku w ocieplanym, wodoodpornym śpiworku. Konieczna będzie gruba czapka. Dno wózka wyłóż ciepłym kocem.

Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?

Podczas snu temperatura ciała się obniża, więc noworodkowi lub niemowlęciu przyjemniej będzie pod przykryciem. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się przewiewna narzutka, np. bawełniany, ażurowy kocyk, a podczas upału – tetrowa lub flanelowa pieluszka.

Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być owinięte w kokonik. Należą do nich noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rąk i nóg do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej. Uwaga, gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka za mocno albo całkiem zrezygnuj z przykrycia.

Jak ubrać starsze dziecko na spacer?

Starsze dziecko, które podczas spaceru chodzi i się bawi, ubierz podobnie jak siebie. Na wiosnę i lato wybierz bawełnianą koszulkę lub sukienkę, spodenki lub legginsy, bluzę lub sweter. Nie zapomnij o ochronie głowy przed słońcem! W chłodniejsze miesiące niezbędna będzie wodoodporna kurtka, ciepła czapka i nieprzemakalne buty.

Uwaga! Jeśli kilkuletnie dziecko biega i aktywnie spędza czas na dworze, załóż mu jedną warstwę ubrania mniej, niż sama masz na sobie (dotyczy to tak ciepłych, jak i zimnych miesięcy).

W co ubrać dziecko na spacer?

Nadal masz wątpliwości, jak ubierać małe dziecko na spacer? Przede wszystkim naszykuj ubranka, które sprawdzą się w każdej temperaturze:

  • Przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W takich ubraniach skóra może oddychać, trudniej w nich o przegrzanie. Odzież ze sztucznych tkanin utrudnia dostęp powietrza, może doprowadzić do powstania na skórze kłopotliwych potówek czy odparzeń.
  • W odpowiednim rozmiarze. Dziecięca garderoba nie tylko nie powinna być ciasna, ale również nazbyt obszerna – gdy materiał pofałduje się na plecach, na skórze mogą zrobić się bolesne odgniecenia, na które dziecko będzie reagować płaczem.
  • W jasnych kolorach – najlepiej białe. Barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę noworodka.

Kiedy dziecku założyć czapeczkę?

Zacznijmy od tego, że nie w każdych warunkach dziecko musi mieć na głowie czapeczkę.

Zasady dotyczące zakładania dziecku czapki są proste:

  • noworodek – zawsze powinien mieć czapeczkę na głowie, gdy wychodzi się z nim na spacer. Wyjątek: upał powyżej 25 stopni w cieniu.
  • niemowlę po 1 miesiącu życia i dziecko do 2 roku życia – czapka musi być na głowie, gdy temperatura powietrza wynosi 15 stopni lub mniej i jest bezwietrznie. Gdy wieje wiatr, dziecku lepiej założyć czapkę.
  • dziecko od ukończonego 2 roku życia – czapka obowiązuje do 10 stopni Celsjusza na zewnątrz. Jeśli jest kilkanaście stopni, ale wieje chłodem, lepiej też włożyć czapkę. Cieniutka z daszkiem jest potrzebna w upały, gdy dziecko jest narażone na bezpośrednie działanie słońca.
  • dziecko od 5-6 roku życia – powinno mieć czapkę na głowie do temperatury 3 stopni (także, gdy temperatura odczuwalna wynosi 3 stopnie, a temperatura powietrza jest wyższa).

Uwaga! Przeświadczenie, że 80-90 proc. ciepła „ucieka” przez głowę, nie ma nic wspólnego z prawdą. Dlatego nie demonizujmy dziecięcych czapek i nie zmuszajmy dzieci do ich noszenia, gdy nie ma takiej potrzeby.
Zobacz też:

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama