Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne?

Reklama

1. Mydełko lub płyn do mycia
Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam).

2. Emolienty
To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem.

3. Szampon
W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu.

4. Oliwka
Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych.

Zobacz także

5. Balsamy, mleczka
Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki).

6. Krem do pielęgnacji pupy
Po umyciu i osuszeniu posmaruj skórę kremem, najlepiej z cynkiem. Stosuj go też w innych miejscach narażonych na podrażnienia (pachy, pachwiny, fałdki skóry).

7. Chusteczki pielęgnacyjne
Możesz nimi oczyszczać okolice pupy zawsze, gdy dziecko zrobi kupkę. Warunek: maluszek nie może mieć żadnych kłopotów ze skórą. Jeśli pojawią się odparzenia, myj maleństwo wodą (najlepiej przegotowaną).

Kąpiel malucha
– Przez pierwsze tygodnie przed każdą kąpielą wyparzaj wanienkę wrzątkiem – to najlepszy sposób sterylizacji.
– Po kąpieli myj ją wodą z mydłem dziecięcym.
– Płucz wanienkę pod bieżącą wodą, np. silnym strumieniem prysznica.
– Po umyciu wytrzyj ją do sucha i postaw do góry nogami. Dzięki temu środek wanny nie będzie się kurzył.
– Jak najdłużej kąp dziecko w osobnej wanience.
– Jeśli kąpiesz malucha w dużej wannie, czyść ją wyłącznie wodą z mydłem, także po kąpielach reszty rodziny. Mydła dla dzieci zawierają delikatne składniki, które myją i równocześnie chronią skórę maluszka.

Ważne zasady
Jaki kupić krem, oliwkę, mydełko? Czy na pewno nie podrażnią skóry dziecka?
- Czytaj etykiety. Upewnij się, czy kosmetyk można stosować w pierwszym miesiącu życia. Dobrze, jeśli ma atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
- Sprawdź skład. Wybieraj produkty, w których jest najmniej środków zapachowych.
- Szukaj kosmetyków tej samej firmy. Jeśli pojawi się zaczerwienienie czy wypryski, łatwiej przekonasz się, jaki środek (czy też składnik) spowodował kłopoty.

Reklama

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog

Reklama
Reklama
Reklama