Pierwsza kąpiel noworodka to dla wielu rodziców stresujące wydarzenie. Wszelkie obawy i poczucie niepewności są całkowicie naturalne. W takiej sytuacji warto dobrze się przygotować, a także zrozumieć istotę kąpieli maluszka. O co dokładnie chodzi? Zobacz wideo!

Reklama

Kąpiel to nie tylko czynność higieniczna. W przypadku niemowląt i małych dzieci to niesamowity stymulator rozwoju, a także forma regulacji biologicznej między dzieckiem a rodzicem. Wieczorny rytuał to też moment wyciszenia i przygotowania do snu.

Dotyk jest fundamentem rozwoju. Wokół tych emocji, które są między rodzicami i dzieckiem rozgrywa się cała walka o zdrowie emocjonalne, społeczne, psychoruchowe malucha i to jest najważniejszy aspekt kąpieli. Oczywiście jest strona higieniczna. Specjaliści WHO zwracają uwagę na to, żeby nie przesadzać z kąpielą. Skóra ciągle odbudowuje powłokę lipidową, która chroni przed zakażeniami i infekcjami, ale też pozwala na odpowiednią gospodarkę wodną i realizowanie wszystkich podstawowych elementów rozwoju czuciowego, i zmysłowego. Nie należy tej skóry wysuszać i nie należy tej skóry zbyt czyścić przesadnie - mówi Paweł Zawitkowski.

Nie wiesz, w jaki sposób zaplanować wieczorny rytuał pielęgnacyjny oraz jakich kosmetyków użyć? Jak przygotować się do kąpieli maluszka, aby wszystko odbyło się sprawnie i spokojnie? O czym powinni pamiętać rodzice i jakich produktów używać? Ekspert zaleca przede wszystkim emolienty.

Emolienty bardziej nawilżają, niż natłuszczają. To znaczy, robią jedno i drugie, ale tutaj jest ta delikatna równowaga. Skóra musi być nawilżana, ale nie może być zbyt natłuszczana. Dlatego, że wtedy uniemożliwiamy wszystkie interakcje między skórą dziecka, między organizmem dziecka a otoczeniem - dodaje Paweł Zawitkowski.

Szukasz odpowiednich produktów do kąpieli i pielęgnacji już od 1. dnia życia? Sprawdź kosmetyki marki Bella Baby Happy!

Reklama

O kąpieli maluszka rozmawia Agnieszka Hyży z Pawłem Zawitkowskim - fizjoterapeutą. Zobacz całe wideo!

Zobacz także
Content Studio
Reklama
Reklama
Reklama