Prawdą jest, że niemowlę nie powinno spać na poduszce. Nie należy jej wkładać do łóżeczka niemowlęcia, podobnie jak nie należy w nim zostawiać pluszaków. Niemowlę nie ma jeszcze pełnej kontroli nad ciałem i śpiąc, może wtulić twarz w poduszkę i się udusić.

Reklama

Pediatrzy radzą, aby z zakupem poduszki dla dziecka i włożeniem jej do dziecięcego łóżeczka poczekać, aż dziecko ukończy drugi rok życia, a jeszcze lepiej do czasu, aż zacznie spać w normalnym łóżku (nie takim ze szczebelkami). Od tej reguły są jednak wyjątki.

Poduszka dla noworodka i niemowlaka

Zarówno noworodek, jak i niemowlę do ukończenia 1 roku życia, nie powinny spać na poduszkach, nawet tych najcieńszych. Statystyki są nieubłagane – aż 25 procent przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) stwierdza się u dzieci, które miały w łóżeczku poduszkę lub pluszaka.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy do czynienia ze zniekształconą główką u niemowlaka. Dziecko może się urodzić ze zniekształceniem lub się go nabawić w pierwszych miesiącach życia. Wtedy w ramach rehabilitacji, stosuje się specjalne poduszki, które pomagają kościom czaszki ustawić się i ukształtować prawidłowo.

Poduszkę dla niemowlaka dobrać należy z fizjoterapeutą, gdyż nie każdy produkt opisany jako „poduszka ortopedyczna dla niemowląt” będzie odpowiedni dla każdego dziecka. Stosowanie poduszek ortopedycznych profilaktycznie nie jest wskazane, zwłaszcza jeśli niemowlę jest prawidłowo pielęgnowane (nie jest układane zawsze w jednej pozycji).

Zobacz także

Drugim wyjątkiem, w którym można zastosować poduszkę u noworodka i niemowlęcia, są wyjścia z domu. Odpowiednio wyprofilowana poduszka (tzw. poduszka-motylek) sprawdzi się podczas spacerów – potrafi zamortyzować część wstrząsów i zapobiec zbyt obszernym ruchom głowy dziecka, gdy wózek jedzie po nierównym podłożu.

Podobna lub ta sama poduszka sprawdzi się także podczas przewożenia noworodka lub niemowlęcia w foteliku samochodowym. Jednak nigdy, zwłaszcza podczas spaceru w wózku, nie można zostawiać dziecka na takiej poduszce bez kontroli.

Co z poduszkami-klinami, które mają zapobiegać ulewaniu?

Po pierwsze nie udowodniono skuteczności poduszek tego rodzaju, po drugie poduszki te mogą maskować problem. Jeśli niemowlę cierpli na refluks, układanie go na poduszce-klinie nie zlikwiduje przyczyny ulewania, a może wręcz wydłużyć czas do postawienia diagnozy i leczenia.

Poduszka dla roczniaka

Jak wspomnieliśmy na początku, ogólne zasady mówią, żeby nie dawać zdrowo rozwijającym się dzieciom poduszki aż do końca 2. roku życia. Ale niektóre dzieci po pierwszych urodzinach, zwłaszcza te bardzo wyrośnięte, mogą przejawiać potrzebę położenia głowy na poduszce: gorzej sypiają, często się wybudzają, trudno im znaleźć odpowiednią pozycji do zasypiania. Wtedy należy porozmawiać z pediatrą i ewentualnie za jego zgodą kupić pierwszą poduszkę.

Pierwsza poduszka dla dziecka musi być niewielka – zwykle wystarcza rozmiar 40x40 cm. Powinna też być płaska. Gdy dziecko położy na niej głowę, poduszka nie może powodować wygięcia odcinka szyjnego – ani w pozycji leżenia na plecach, na brzuchu, ani na boku.

Należy też zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonana jest poduszka. Jako materiał zewnętrzny najlepiej sprawdzi się bawełna lub bambus – ułatwiają wentylację i zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy dziecka. Wkład powinien być syntetyczny, antyalergiczny i nadający się do prania.

Przy wybieraniu wypełnienia poduszki dla dziecka najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Syntetyczne wypełnienie sprawia, że poduszkę można często prać, dzięki czemu nie będą się w niej gromadzić roztocza. Łatwiej z taką poduszką zadbać o zdrowie małego alergika.

Jeśli roczne czy półtoraroczne dziecko zaczyna spać na poduszce, należy wyjąć z łóżeczka ruchome szczebelki aby umożliwić maluchowi wyjście z łóżeczka bez konieczności wspinania się i wychodzenia z niego górą, co grozi upadkiem.

Poduszka dla dwulatka i trzylatka

Dziecko w wieku dwóch lub trzech lat może spać na poduszce, zwłaszcza gdy przeniosło się już z łóżeczka do normalnego łóżka. Nie każda poduszka będzie jednak dla niego odpowiednia. Na początku najlepsza będzie mała i płaska poduszka z naturalnych tkanin (bawełna, bambus) wypełnionych włóknem syntetycznym. Wymiary poduszki dla dwulatka lub trzylatka to nie więcej niż 40x 40 cm lub 40x60 cm.

Najlepiej zacząć od dostępnej najbardziej płaskiej poduszki, a w razie potrzeby wymienić ją na nieco grubszą. Najlepsza poduszka dla dziecka to taka, która pozwala głowie ustawiać się na przedłużeniu tułowia, nie przygina głowy do klatki piersiowej w leżeniu na plecach, do pleców w leżeniu na brzuchu, ani do ucha w leżeniu na boku. Można ją często prać bez uszczerbku dla jej wypełnienia, a materiał zewnętrzny zapewnia dobrą wentylację i nie powoduje przegrzewania się głowy dziecka i jej potliwości.

Na rynku dostępne są też poduszki tzw. ortopedyczne (profilowane) dla dwulatków i starszych dzieci. Można je kupić dopiero wtedy, gdy odległość od końca barku dziecka do podstawy szyi wynosi nie mniej niż 8-9 cm. W przeciwnym razie poduszka może nienaturalnie wyginać odcinek szyjny kręgosłupa. Taka poduszka wypełniona jest specjalną pianką, która dopasowuje się do kształtu głowy i szyi dziecka.

Od kiedy normalna poduszka dla dziecka?

Dużo zależy od tego, co oznacza pojęcie normalna poduszka? Czy jest to poduszka o rozmiarach 60 na 60 cm, czy 40 na 60 cm? Czy ma pierze w środku, a może łuskę gryki? Każdy dorosły ma inne preferencje i potrzeby, dzieci także. Jedno jest pewne: zawsze należy podsuwać dziecku poduszkę mniejszą niż dla osoby dorosłej. Jej grubość należy dopasować do rozmiarów dziecka. Dzieci drobne i szczupłe będą potrzebowały bardziej płaskiej poduszki niż dzieci duże i z nadwagą.

Zawsze warto sprawdzić, jak w różnych pozycjach układa się głowa dziecka na nowej poduszce – jeśli leży na przedłużeniu tułowia, a kręgosłup szyjny jest ustawiony w naturalnej, neutralnej pozycji, poduszka jest dobrej grubości.

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama