Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zniekształcona główka niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Zniekształcona główka niemowlaka – rodzaje deformacji, przyczyny i leczenie

Zniekształcona główka niemowlaka najczęściej jest skutkiem stałego leżenia i spania w tej samej pozycji, co może być spowodowane błędami rodziców lub problemami z mięśniami szyi dziecka. Najczęściej zdarza się spłaszczenie główki niemowlaka.

Główka noworodka może być nieco zniekształcona porodem. W pierwszych tygodniach życia to naturalne zjawisko. Jednak głowa niemowlaka powinna już mieć regularny owalny kształt. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się też, że u noworodków, które urodziły się z okrągłą główką, z czasem czaszka staje się zniekształcona. Wszystko dlatego, że czaszka noworodka i niemowlęcia jest plastyczna – jej kości nie są jeszcze zrośnięte, a pomiędzy nimi znajdują się nieskostniałe przestrzenie zwane ciemiączkami.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Budowa czaszki noworodka

Czaszka noworodka składa się z takich samych kości jak u dorosłego. Są to: kość czołowa, kość potyliczna, po dwie kości skroniowe i ciemieniowe, kość klinowa i kość sitowa. Liczba kości czaszki u człowieka jest taka sama przez całe życie, jednak u dziecka ich kształt i połączenia są nieco inne. U noworodka szwy czaszkowe nie są skostniałe, a w niektórych miejscach jest wyraźna przerwa między kośćmi, którą nazywa się ciemiączkiem. Wypełniona jest ona tkanką łączną, która przybiera postać błony. Na czaszce noworodka są dwa wyraźne ciemiączka: przednie i tylne. U wcześniaków można zaobserwować jeszcze ciemiączka boczne, które u dzieci urodzonych o czasie są już zarośnięte. 

Zniekształcona główka niemowlaka czaszka dziecka
Adobe Stock

Ciemiączko przednie ma kształt rombu i znajduje się między kośćmi czołowymi a ciemieniowymi – na środku główki wysoko nad czołem dziecka. Ma wymiary od 2x2 cm do 3x5 cm. Ciemiączko tylne położone jest dalej w kierunku tyłu główki, między kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. Ma kształt trójkąta i szerokość ok. 1 cm. 

Do kiedy kształtuje się główka niemowlaka?

Główka niemowlaka kształtuje się przez cały okres noworodkowy, niemowlęcy i dziecięcy, przez okres dojrzewania, a nawet po nim. Wzrost czaszki dziecka jest najintensywniejszy w pierwszych trzech latach życia. Ciemiączka, czyli wolne przestrzenie pomiędzy kośćmi czaszki, zarastają: ciemiączko przednie między 9 a 18 miesiącem życia, tylne – dużo szybciej, w 6-8 tygodniu życia. Ale główka dziecka po zarośnięciu ciemiączek nadal rośnie. Mózg powiększa się aż do 7 roku życia, a wraz z nim rośnie czaszka. Jest to możliwe dzięki temu, że kości czaszki jeszcze długo nie zrastają się sztywnymi szwami.

Kości czaszki dziecka połączone są chrząstkozrostami, które w miarę wzrostu mózgu rozszerzają się, ale dzięki kostnieniu ich fragmentów położonych przy kościach, nie stają się coraz szersze, za to powiększają się kości. Proces ten zachodzi aż do dorosłości i może trwać nawet po zakończeniu okresu dojrzewania. Szwy zarastają w różnym czasie.

Przyczyny zniekształceń główki niemowlaka

Najwięcej zniekształceń główki niemowlaka powstaje już po narodzinach. Do powstania spłaszczenia główki po jednej stronie lub z tyłu głowy najczęściej przyczynia się długie przebywanie dziecka w tej samej pozycji. Czasami wynika to np. z kręczu szyi u niemowlaka, który wymusza na dziecku konkretne ułożeń główki. Czasami do zniekształcenia głowy niemowlęcia przyczyniają się rodzice – np. kładą dziecko zawsze na plecach, trzymają je zbyt długo i często w leżaczkach czy bujaczkach, które zmieniają układ sił działających na kości czaszki niemowlęcia. 

Zniekształcenia główki niemowlaka mogą pojawić się również już w życiu płodowym. Często są wynikiem:

  • zbyt małej ilości wód płodowych
  • ciążą mnogą
  • dużymi rozmiarami dziecka
  • obniżoną elastycznością tkanek matki (np. sztywna blizna po cesarce).
     

Część zniekształceń powstaje w czasie porodu siłami natury, gdy główka przeciska się przez kanał rodny.

Plagiocefalia, czyli skośnogłowie

Powstaje w wyniku mechanicznego niesymetrycznego ucisku na główkę dziecka (plagicefalia ułożeniowa lub pozycyjna) albo wskutek przedwczesnego jednostronnego zarośnięcia szwów czaszkowych.

Cechą charakterystyczną plagicefalii jest niesymetryczne spłaszczenie główki niemowlęcia, do którego dochodzi w bocznej lub boczno-tylnej części głowy. Asymetria najlepiej widoczna jest od góry – główka ma skośny kształt.

Zniekształcona główka niemowlaka plagiocefalia
Adobe Stock


Rodzice, którzy zauważą skośnogłowie u swojego dziecka, powinni pójść do pediatry. Lekarz postara się ustalić przyczyny, które leżą u podstaw deformacji, zleci też najpewniej konsultację z neurologiem, ortopedą i fizjoterapeutą lub osteopatą. Bardzo ważne jest podjęcie rehabilitacji, gdyż nieleczona plagiocefalia przyczynia się do powstania asymetrii twarzy, skoliozy, wad zgryzu. 

W terapii wykorzystuje się ćwiczenia, specjalne poduszki, a w skrajnych przypadkach kaski ortopedyczne, które dziecko musi nosić przez 23 godziny na dobę. Gdy skośnogłowie jest wynikiem przedwczesnego zarośnięcia szwów czaszki, konieczna może być operacja. Podjęcie leczenia jak najwcześniej jest ważne, gdyż zaobserwowano, że dzieci z plagiocefalią mogą rozwijać się wolniej od rówieśników.

Brachycefalia, czyli krótkogłowie

Powstaje wskutek zbyt długiego leżenia na plecach lub wtedy, gdy przedwcześnie zarośnie szew strzałkowy. Cechą charakterystyczną krótkogłowia jest spłaszczenie i poszerzenie tylnej części czaszki. Deformację najlepiej widać z boku i od góry – tył czaszki jest płaski, a główka oglądana z góry ma kształt trapezu. 

Zniekształcona główka niemowlaka brachycefalia
Adobe Stock

Leczenie brachycefalii polega na terapii u rehabilitanta, stosowaniu pozycji ułożeniowych oraz specjalnej poduszki, która odciąża spłaszczony tył głowy. Czasami stosuje się kask ortopedyczny – przez kilka tygodni lub miesięcy. Po jego zdjęciu główka dziecka ma skorygowany kształt. Gdy zawiodą zachowawcze metody leczenia, stosuje się operacyjną korekcję, czyli plastykę głowy. 

Skafocefalia, czyli łódkogłowie

Deformację wywołuje przedwczesne zarośnięcie szwu strzałkowego. Głowa dziecka staje się wtedy wąska i wydłużona ku tyłowi, a na jej szczycie widoczne może być podłużne uwypuklenie. Deformacja najlepiej widoczna jest z boku.

Zniekształcona główka niemowlaka skafocefalia
Adobe Stock

Skafocefalia jest wadą wrodzoną, a nie ułożeniową. Najczęściej występuje u wcześniaków, ale zdarza się, że rozwija się u płodów, których główka utknie pod żebrami matki. 

Ponieważ główka noworodka jest bardzo plastyczna, leczenie należy rozpocząć od razu. Stosuje się pozycje ułożeniowe i terapię u fizjoterapeuty. Czasami stosuje się kask ortopedyczny.

Ilustracje pochodzą z serwisu: Adobe Stock
Źródło: Wzrost i rozwój twarzoczaszki, Mirosław Kulewicz, Klinika Chirurgii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Przeczytaj też:

obwód głowy dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Obwód głowy dziecka a wiek i rozmiary czapek
Obwód głowy dziecka zmienia się tym szybciej, im jest ono młodsze. Dlatego początkowo dzieci błyskawicznie wyrastają z czapeczek. Jak dopasować je do obwodu główki i co robić, aby nie kupować co miesiąc nowej.

Obwód głowy dziecka zmienia się szybko. Najszybciej głowa rośnie w okresie niemowlęcym. Po miesiącu główka niemowlęcia może już być większa o 2-3 cm w porównaniu do obwodu głowy noworodka. W dodatku rozmiary czapek dla dzieci bywają różne nawet w ramach jednej kolekcji tego samego producenta – rozmiar czapki widoczny na metce nie musi ściśle odpowiadać rozmiarowi, jaki orientacyjnie przyporządkowuje się do danego wieku dziecka. Najlepszą metodą na dobranie idealnego rozmiaru czapeczki jest zmierzenie obwodu głowy i poznanie obwodu konkretnej czapki. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z tabeli, która zawiera przybliżony obwód głowy i pasujący do niego wiek dziecka (podajemy je niżej). Obwód głowy a wiek dziecka i rozmiary czapeczek Rozmiar czapki trzeba dobrać wyjątkowo starannie, bo od jej dopasowania do głowy zależy, jak dobrze będzie chronić przed zimnem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest także komfort noszenia czapki: maluch na pewno nie będzie chętnie jej wkładał, jeśli okaże się ciasna albo będzie zsuwać się na oczy. Aby ułatwić rodzicom zadanie, powstały tabele, dzięki którym łatwo sprawdzić, jaki obwód głowy mają dzieci w różnym wieku. Wartości w tabeli rozmiarów są uśrednione. Nawet dzieci w tym samym wieku mogą mieć mniejszy lub większy obwód głowy. Obwód głowy dziecka najlepiej mierzyć przed każdym zakupem czapki. Szczególną ostrożność należy zachować przy mierzeniu rozmiaru i obwodu grubej czapki zimowej, aby wynik nie był zafałszowany.  Obwód głowy a wiek dziecka: tabela dla dziewczynek W tabeli z rozmiarami czapek dla dziewczynek znajdziesz przybliżone obwody głowy dopasowane do wieku dziecka od urodzenia do ok. 13. roku życia. Przed zakupem upewnij się, że wybrany rozmiar czapki zgadza się z obwodem głowy twojego dziecka.   wiek dziecka obwód głowy w cm...

poduszka motylek
Adobe Stock
Zakupy
Poduszka motylek chroni szyję niemowlaka w foteliku i wózku
Poduszki dla niemowląt generalnie nie są wskazane. Jednak poduszka motylek, zwana poduszką head care, pomaga chronić szyję dziecka w foteliku samochodowym i wózku. Warto ją mieć pod warunkiem, że prawidłowo się jej używa.

Niemowlęta do pierwszego roku życia nie powinny spać na poduszce. Jednak sen w foteliku (a niemowlęta często w nim śpią!) albo w wózku spacerowym rządzi się nieco innymi prawami. Dlatego korzystanie z poduszki motylka jest dozwolone i... wygodne! Poduszka motylek: Zalety poduszki motylka Kiedy i jak używać poduszki motylka? Jak układać dziecko na poduszce motylku? Poduszka motylek Poduszka head care Poduszka motylek z  materacykiem Poduszka motylek w zestawie Poduszka head care ortopedyczna Zalety poduszki motylka Poduszka motylek jest poduszką antywstrząsową. Jej zadaniem jest podpieranie główki niemowlęcia np. podczas spaceru w wózku czy w czasie jazdy w foteliku samochodowym. Pozwala podeprzeć główkę z kilku stron, zapobiegając jej niekontrolowanemu kiwaniu się, co chroni delikatny odcinek szyjny kręgosłupa dziecka. Dbanie o kręgosłup niemowlęcia od pierwszych tygodni jest ważne dla rozwoju dziecka i zapobiegania wadom postawy. Kiedy i jak używać poduszki motylka? Poduszki motylka należy używać wyłącznie w sytuacjach, gdy główka niemowlęcia może kołysać się lub zwisać w wyniku wstrząsów. Dlatego warto wkładać ją dziecku pod głowę w czasie jazdy wózkiem po nierównym podłożu , a także podczas podróży samochodem z niemowlęciem . Nie należy korzystać z niej , gdy dziecko śpi bez stałego nadzoru osoby dorosłej – nie wkładaj pod głowę poduszki motylka niemowlęciu, które masz zamiar zostawić śpiące np. w przydomowym ogródku w gondoli . Spacer to inna sytuacja – dziecko masz cały czas na oku. Najmniejsze zagrożenie dla dziecka wynikające ze stosowania poduszki jest wtedy, gdy znajduje się ono przypięte w pozycji półleżącej. Nie ma możliwości obrócić się i wcisnąć nosa i ust w poduszkę, co może zagrażać jego zdrowiu i życiu. Zatem poduszka motylek nie stwarza...

screen z 6abc
Aktualności
Na takich poduszkach nie mogą spać dzieci!
Już trójka dzieci zmarła prawdopodobnie przez niewłaściwe użytkowanie popularnych wśród mam poduszek. 

To straszna wiadomość, gdy poprzez złe użytkowanie produktów przeznaczonych dla matek i ich dzieci, umiera dziecko.  Te poduszki zostały stworzone z myślą o karmiących mamach . Miały za zadanie pomagać mamom w ułożeniu dzieci w czasie karmienia. Niestety pomimo ostrzeżeń na opakowaniu, niektórzy rodzice postanowili wbrew zaleceniom producentów, pozostawić na nich śpiące dzieci. Niemowlę leżące na dość wysokiej poduszce w czasie snu może się z niej zsunąć . Jego głowa pochyla się do przodu i broda łączy się z klatką piersiową. Ściśnięcie takie powoduje brak powietrza, a tym samym uduszenie.  Dlaczego należy się bać obrzęku krtani? Niemowlę nie jest w stanie podciągnąć się, nie ma wystarczającej siły by zmienić swoje położenie. Drzemka po karmieniu, może zakończyć się więc ogromną tragedią.  Lekarze ostrzegają Dziecko powinno leżeć w łóżeczku, czy kołysce na płaskiej powierzchni. Nie powinno mieć żadnych kocyków leżących przy twarzy, które mogłyby sobie w sposób przypadkowy i niekontrolowany zarzucić na twarz. Nie możemy zapominać o tak istotnych sprawach, które decydują o bezpieczeństwie naszych dzieci. Korzystacie z poduszki do karmienia? Nie pozostawiajcie na niej śpiącego dziecka. Ostrzeżcie inne mamy! Jak powinien spać noworodek? W czym położyć dziecko spać? źródło: popsugar.com

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz