Skóra dziecka posiada kilka cech, które sprawiają, że jest delikatna i wrażliwa, przez co wymaga większej troski w pielęgnacji niż skóra nastolatków czy dorosłych. My, rodzice, staramy się zrozumieć te potrzeby i im sprostać, jednak czasem potrzebujemy do tego wskazówek doświadczonego pediatry…

Reklama

Dr Małgorzata Gołkowska podpowiada, co nam mówią zaczerwienienia, krostki czy suche miejsca na skórze dziecka, i wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić, by maluch czuł się dobrze we własnej skórze. Wyjaśnia też, jakie inne czynniki sprzyjają dobrostanowi malucha. Warto to wiedzieć!

Dr Małgorzata Gołkowska: Skóra dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Najbardziej delikatna jest u noworodków i niemowląt do 4. miesiąca życia. Związane jest to z dojrzewaniem warstwy rogowej naskórka, która pełni rolę ochronną w skórze. Okresowo na skórze mogą się pojawiać różnego rodzaju wykwity, najczęściej samoistnie ustępujące. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. W przypadku dłużej utrzymujących się zmian, warto skonsultować je z pediatrą.

Sucha skóra chce pić

Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się. Nierzadko suchość okazuje się być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Po czym poznać atopową skórę? Jest bardzo sucha i szorstka, czasami ma nawet czerwone plamy. Widać też, że jest napięta i swędzi, co zakłóca zarówno zabawę, jak i sen.

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną, nawrotową przewlekłą chorobą skóry o podłożu alergicznym. Stanowi duży dyskomfort dla dziecka z uwagi na uporczywy świąd, a zmieniona zapalnie skóra może być nadkażana przez bakterie i grzyby. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji poprzez jej nawilżanie i ochronę. Poprawę przynosi również wykluczenie czynników uczulających z diety dziecka pod postacią diety eliminacyjnej.

Zobacz także

Dieta dla zdrowia i zdrowego wyglądu

Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, aby cieszyć się zdrowiem, należy dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Maluchy szczególnie potrzebują bogatej w zdrowe składniki diety. Aktywny, szybko rosnący organizm to istna fabryka, która potrzebuje paliwa najwyższej jakości.

Dieta dziecka ma wpływ na stan jego skóry. Ważne, aby przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia było ono karmione piersią. Jeśli istnieje tendencja do atopowego zapalenia skóry, należy ostrożnie rozszerzać dietę niemowlęcia. Suplementacja kwasów omega-3 korzystnie wpływa na skórę dziecka z tendencją do atopii.

Pampers pants ochrona skóry
Adobe Stock

Czysto, ale nie za czysto

Higiena jest szalenie ważna, częste mycie rąk chroni przed infekcjami, zatruciami pokarmowymi, a nawet grypą. Jednak eksperci przestrzegają przed nadmiernym sprzątaniem i używaniem silnych środków. Kontakt z umiarkowaną ilością zarazków i potencjalnych alergenów wzmacnia odporność!

Dbałość o skórę dziecka to odpowiednia pielęgnacja. Ale nie nadmierna. Malucha wystarczy kąpać 3-4 razy w tygodniu, oczyszczając jednak codziennie miejsca wrażliwe, takie jak okolice szyi, pach czy okolicę pieluszkową. Jeśli jednak nasze dziecko lubi codzienną kąpiel, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją stosować. Należy dobierać hypoalergiczne preparaty myjące i pielęgnacyjne. Nawilżać skórę po kąpieli, zwłaszcza jeśli jest ona codzienna. Warto stosować dobrze chłonne jednorazowe pieluszki, które chronią skórę dziecka przed wilgocią i pieluszkowym zapaleniem skóry.

W aktywnym ciele zdrowy duch

Już wiemy, że dbając o zdrowie dziecka, musimy zadbać o jego prawidłową dietę, o stan jego skóry, higienę itp. Ale nie zapominajmy o codziennym komforcie i wygodzie, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też umożliwiają szybki rozwój maluszka. Regularne spacery, dużo świeżego powietrza, ruch i aktywność to kolejne warunki zdrowego życia. Ubierz smyka w wygodne ciuszki z naturalnych materiałów, załóż mu wygodne do zmieniania, wykonane z oddychających warstw pieluchomajtki i ruszajcie po zdrowie!

Małe dziecko nieustannie się porusza. Ubranka i pieluszka muszą zapewnić mu swobodę ruchów, tak aby mogło ono w poczuciu komfortu eksplorować otoczenie. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm dziecka. Staramy się ubierać dziecko stosowanie do pory roku, latem chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem używając kremów z filtrem, zimą – ubierając na cebulkę.

materiały prasowe

materiały prasowe

Konsultacja merytoryczna: dr Małgorzata Gołkowska
Pediatra

Reklama

Materiał powstał przy udziale marki Pampers

Reklama
Reklama
Reklama