Spacer zimą z niemowlakiem
Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.
- Edipresse
Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.
Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem.
Werandowanie noworodka
Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go.
Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer.
Ubierz niemowlaka ciepło
Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia. Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty.
Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak, a nie wkładane przez główkę.
Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas
Przed wyjściem na dwór buzię dziecka posmaruj kremem chroniącym przed zimnem i mrozem – np. zwykłą wazeliną lub specjalnym kremem dla niemowląt na zimę. To ważne, by nie dopuścić do odmrożenia. Nie używaj kremów nawilżających – mogą na buzi maluszka zamarznąć. Jeśli świeci ostre słońce, niemowlęcia poniżej szóstego miesiąca nie wystawiaj na jego promienie. Natomiast starsze dziecko możesz posmarować kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Tak przygotowani możecie już śmiało iść na dwór.
Pierwszy spacer niemowlaka nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Jeśli wszystko będzie w porządku, w kolejnych dniach spacerujcie nawet do 2–3 godzin (tyle, ile wynosi przerwa między karmieniami).
Postaw budkę
W wózku przykryj dziecko kocykiem lub śpiworkiem. Ale sprawdź, czy może swobodnie oddychać, kocyk czy szalik nie powinny zakrywać buzi. Jeśli na dworze jest nieprzyjemnie zimno, pada deszcz ze śniegiem lub śnieg, wieje zimny wiatr – postaw budkę wózka. Jeżeli świeci piękne słońce, nie jest to potrzebne, lepiej niech maluszek oddycha świeżym powietrzem. Na spacerze sprawdzaj, czy maleństwu nie jest za zimno ani za gorąco. Najlepiej dotknij jego karku (powinien być ciepły, ale niespocony). Rączki szkraba mogą być nieco chłodne (jeśli jest mróz, załóż mu rękawiczki).
Zobacz także: Jak pielęgnować malca zimą
[CMS_PAGE_BREAK]
Nie wyjmuj dziecka z wózka
Młodsze niemowlęta na spacerze głównie śpią. Uspokaja je łagodny rytm kołysania wózka oraz świeże, chłodne powietrze. Niestety są też maluszki, które tak łatwo nie zasypiają lub budzą się i płaczą. Na dworze raczej nie wyjmuj dziecka z wózka, zwłaszcza jeśli wieje wiatr czy pada śnieg. Przy płaczu mogłoby się spocić, a gdy przewieje je zimne powietrze, przeziębi się. Lepiej płaczącego maluszka zabierz do domu, uspokój, sprawdź, czy nie uwiera go mokra pieluszka, jeszcze raz nakarm lub daj mu pić. Wybierajcie się na dwór po karmieniu (masz wówczas pewność, że szkrab nie będzie głodny). Koniecznie przypilnuj też, by po jedzeniu odbiło mu się połknięte powietrze, by nie bolał go na dworze brzuszek.
Idźcie do parku
Spacerowanie wzdłuż ruchliwej szosy czy ulicy na pewno nie przysłuży się zdrowiu malca. W ten sposób możesz tylko zaszkodzić maluszkowi, zwłaszcza noworodkowi. Składniki samochodowych spalin mogą podrażniać drogi oddechowe dziecka! Dlatego chodźcie po parku, lesie, osiedlowych uliczkach – tam, gdzie powietrze jest czyste.
Chroń przed przeziębieniem
Jeśli maluszek na dworze przemarznie, zmoknie lub się spoci, po powrocie do domu szybko go przebierz i ogrzej. Szczególnie zadbaj o jego stopy (przeziębienie często zaczyna się od ich przemarznięcia). Rozmasuj je, rozgrzej, a potem załóż maluszkowi ciepłe, najlepiej wełniane, skarpetki.
Jeśli dziecko na dworze przemarzło, możesz mu podawać przez kilka dni witaminę C (np. Cebion) – w pierwszym kwartale życia trzy razy dziennie po siedem kropli, w drugim – trzy razy dziennie po 10 kropli.
Lepiej zostać w domu
Lekki mróz nie jest przeciwwskazaniem do spaceru. Kiedy więc zdrowe dziecko powinno pozostać w domu?
- Jeżeli temperatura spada poniżej –10°C, wieje zimny wiatr, stale prószy śnieg.
- Jeżeli temperatura wynosi około +2°C, ale wieje silny wiatr, pada śnieg z deszczem, a w powietrzu jest duża wilgoć.
W taki dzień lepiej niemowlę powerandować i dobrze przewietrzyć jego pokój.
To ważne!
Dziecka poniżej szóstego miesiąca nie smaruj kremami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne. Dermatolodzy obawiają się, że stosowanie u maluszka filtrów (zwłaszcza o dużych faktorach) może utrudnić wchłanianie witaminy D. Jej niedobór zaś prowadzi niekiedy do krzywicy (chociaż zdarza się to rzadko), a także do zaburzeń w przyswajaniu wapnia, ważnego dla rozwoju kości.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Robert Piotrowski, pediatra, Instytut Matki i Dziecka
Zobacz także: Krem dla niemowlaka na mróz: jaki wybrać? Kiedy stosować?