Reklama

Moja półtoraroczna córeczka ssie kciuk, odkąd skończyła dwa miesiące. Na początku się tym nie martwiłam, ponieważ Izunia robiła to tylko, gdy zasypiała. Natomiast od pewnego czasu zdarza się to coraz częściej: kiedy jest głodna albo ma mokrą pieluszkę. Nawet jak płacze, bo coś jest nie po jej myśli, też wkłada do buzi paluszek, jakby chciała się odstresować. Nie wiem, co robić i boję się, że problem może stać się poważny. Córeczka nie ma zbyt wielu stresów – ja nie pracuję, więc poświęcam jej bardzo dużo czasu. Chodzimy razem na basen, do miniprzedszkola, bo chcę, żeby miała kontakt z innymi dziećmi. Mała jest bardzo kontaktowa, dużo się śmieje i nie boi obcych. Może powinnam iść z Izunią do jakiegoś specjalisty? Marianna z Białowieży

Reklama

Proponuję, by nadal nie martwiła się Pani ssaniem kciuka przez córeczkę. Wiele dzieci robi to już w okresie płodowym, a ssanie kciuka może pojawiać się z różnym natężeniem aż do piątego roku życia. Właśnie tak dzieci radzą sobie ze stresem, w ten sposób rozładowują napięcie, którego mimo najlepszej opieki ze strony rodziców w życiu malucha nie brakuje.
Najczęściej jest tak, że im bardziej skupiamy się na problemie ze ssaniem kciuka i próbujemy odzwyczajać od tego dziecko, zwłaszcza w początkowej fazie (tzn. do drugiego roku życia), tym trudniej jest maluchowi porzucić ten zwyczaj. Warto jednak nadal obserwować małą (jak już to Pani robi), sprawdzić, kiedy ta czynność się nasila i wtedy łagodnie interweniować, np. przesuwając nieco czas karmienia czy spania. Często zdarza się, że kiedy dziecko zacznie chodzić do przedszkola, porzuca zwyczaj bo pragnie akceptacji ze strony rówieśników.
Ale to też nie jest regułą. Proszę się jednak nie martwić, bo ten sposób rozładowywania napięcia nie ma zasadniczego wpływu na rozwój malucha, natomiast Pani stały niepokój może być niekorzystnie odbierany przez małą. Na pocieszenie dodam, że u dziewięciorga na dziesięcioro dzieci nawyk ten ustępuje sam.

Konsultacja merytoryczna

mgr Agnieszka Galica

Terapeutka rodzinna i małżeńska. Kieruje Pracownią Na uboczu, która jest Psychologiczną Pracownią Konsultacyjno-wychowawczą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych
Reklama
Reklama
Reklama