Zasadniczo zęby dziecka zaczynają pojawiać się między 4. a 7. miesiącem życia. Ale każde dziecko jest inne. Pierwsze pojawiają się zwykle 2 dolne przednie zęby. Po tygodniach niewyjaśnionego płaczu, ślinienia się i marudzenia – mamy to! Pojawia się pierwszy ząbek u twojego szkraba. To piękny i wzruszający moment w życiu każdego rodzica. W ciągu najbliższych dwóch lat w buzi maluszka pojawią się dwa rzędy białych, błyszczących ząbków. Chociaż są malutkie, trzeba o nie bardzo dbać. Bez zdrowego kompletu zębów mlecznych twoje dziecko może mieć problemy z wyraźnym żuciem i mówieniem. Dlatego tak ważna jest dbałość o zęby dziecka i staranie się, aby nie ulegały próchnicy. Dobra pielęgnacja jamy ustnej pomaga w utrzymaniu zdrowych nawyków dentystycznych wraz z rozwojem dziecka. Słaba zaś może prowadzić do infekcji, chorób lub innych problemów z zębami.

Reklama

Higiena od samego początku

Czy wiesz, że higienę jamy ustnej warto rozpocząć już wcześniej? Na początku nie będziesz potrzebowała pasty czy szczoteczki, ale zwilżonego ręczniczka. Masuj nim dziąsła maluszka, by usunąć z nich bakterie. Czynność tę warto wykonać po karmieniu i przed snem. Po pierwsze zapobiegniesz przyleganiu bakterii do dziąseł, a po drugie zaczniesz przyzwyczajać swoją pociechę do zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do mycia zębów w ramach codziennej rutyny. Możesz pomóc, dając dobry przykład i pozwalając mu zobaczyć, jak myjesz zęby. Mama może wyglądać naprawdę zabawnie z ustami pełnymi piany!

Pierwszy ząbek i niezbędne akcesoria

Teraz nie ma żartów! Trzeba dbać o ten malutki ząbek z najwyższą starannością. Czas na zakup szczoteczki. Powinna ona mieć miękkie włosie, małą główkę i duży uchwyt. Ten ostatni element jest ważny, ponieważ maluszek będzie chciał sam myć ząbki, a dzięki dużej rączce będzie mu łatwiej chwycić szczoteczkę. Dzięki miękkim włoskom nie dojdzie do podrażnień dziąseł.

materiały prasowe

Jaką pastę wybrać? Przede wszystkim bez fluoru np. Żel żurawinowy Ziajka polecany już od pierwszego ząbka u dzieci. To preparat testowany stomatologicznie. Bardzo łagodnie czyści zęby, zapobiega zapaleniu dziąseł i daje efekt długotrwałej świeżości. Maluszek na pewno pokocha jego smak. Nie musisz się obawiać, jeśli podczas szczotkowania brzdąc połknie trochę pasty – nie powoduje ona skutków ubocznych. Na rynku dostępna jest także pasta do zębów z xylitolem marki Ziaja, którą również możesz stosować już od pierwszego ząbka. Wspomaga remineralizację szkliwa i chroni przed próchnicą.
I kluczowe pytanie: ile pasty użyć? To proste – wielkości ziarna grochu!

Mamo, bądź czujna!

Podczas każdego mycia zębów zwróć uwagę, czy na ich powierzchni nie pojawiły się plamki lub wgłębienia. Jeśli ty lub twój pediatra zauważycie jakiekolwiek problemy, zabierz malucha do dentysty dziecięcego na badanie. Jeśli nic takiego nie wystąpi, na wizytę wybierz się około pierwszych urodzin malucha. Stomatolog dokona przeglądu, udzieli rad na temat pielęgnacji i ząbkowania, a także wyjaśni, czym są wady zgryzu i jak przed nimi uchronić malucha.

Zobacz także
    Reklama

    Artykuł powstał z udziałem marki Ziaja

    Reklama
    Reklama
    Reklama