Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, golas
Pielęgnacja

Goło i wesoło

Maluch uwielbia biegać na golaska! Ale czy odpowiedzialna mama powinna mu na to pozwolić?

Względy zdrowotne nie budzą tylu wątpliwości, ile te natury obyczajowej. Dobrze wiesz, że wrażliwą skórę malca trzeba chronić przed słońcem. A jak potraktować problem „gołej pupy”?

Roczne albo dwuletnie dziecko nie boi się nagości ani się jej nie wstydzi. Traktuje ją naturalnie. Dwulatek jest wręcz dumny ze swoich genitaliów i chętnie je pokazuje. Dopiero około czwartego roku życia zacznie się wstydzić albo zamykać drzwi do łazienki. Dopiero wtedy pozbędziesz się dylematu, czy na plażę włożyć mu kąpielówki: paradowanie z gołą pupą stanie się dla niego nie do pomyślenia. Ale teraz zastanawiasz się, czy pozwolić mu biegać po plaży nago. Większość dzieci uwielbia chodzić bez pieluchy i majtek, które krępują ruchy. Są jednak i takie, które nawet na plaży nie chcą się rozebrać, więc to uszanuj. Nie musisz się również obawiać, że upodobanie do nagości uczyni kiedyś z twojej pociechy dożywotniego członka klubu nudystów.
 
Dziecko wyczuwa, jaki masz stosunek do nagości. Nie dopuść, by udzieliło mu się twoje skrępowanie. Gwałtowna reakcja na rozbieranie się może być dla niego przesłaniem, że powinno wstydzić się swojego ciała. Obie skrajne postawy: purytańska, która każe okrywać się zawsze i wszędzie, oraz epatująca nagością nie są właściwe. Maluchy powinny uczyć się, że ciało, okryte czy nagie, jest piękne, że należy je szanować i o nie dbać. Taką naukę przekazuje rodzina, już od wczesnych lat dzieciństwa. Wspólne życie w domu, otwartość i granice, które tam obowiązują, wpływają na rozwój dziecka jako istoty seksualnej. A także na to, czy jako dorosły będzie potrafiło korzystać ze swej seksualności i odpowiedzialnie się z nią obchodzić.


Ekspert odpowiada: Małgorzata Ohme, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

→ Czy chodzenie w domu nago jest niedopuszczalne? Kiedy zacząć się wstydzić? Jak postawa mamy i taty wobec nagości wpływa na dziecko?
Wielu rodziców stara się ukryć swoje ciało przed malcem. Efekt? O tym, jak wygląda nagi człowiek, ich pociecha dowiaduje się z książek, często w atmosferze tajemnicy przed rodzicami. W ten sposób kształtuje się u dziecka jego stosunek do nagości – pełen wstydu i tajemnic. Z drugiej strony w rodzinach o przeciwnej skrajności, gdzie mama i tata chodzą bez ubrań po mieszkaniu lub kochają się przy dziecku, zostaje ono niejako „owładnięte” nagością. Jego myśli skupione są w dużej mierze wokół erotyzmu. Malec może wtedy zacząć eksponować swoją nagość. Trzeba pamiętać, że umiar jest zawsze najlepszą strategią wychowawczą.

Adaś w stroju Adama
Czeka cię trudne zadanie: z jednej strony musisz nauczyć malca, co znaczy intymność, a z drugiej – nie zaszczepić w nim niepotrzebnego wstydu.
- Gdy wychodzicie z domu, wytłumacz dziecku, że są miejsca, gdzie można chodzić nago, oraz takie, gdzie wszyscy powinni być ubrani.
- Nie denerwuj się, gdy maluch bawi się genitaliami. Dwulatek właśnie odkrywa swoje ciało i ma pełne prawo być nim zafascynowany. Jeśli ci to przeszkadza, spróbuj odwrócić jego uwagę i zainteresować go czymś innym.
- Nie wyśmiewaj się z malca, który wstydzi się biegać nago. Nie zmuszaj go tylko dlatego, że tak słodko wtedy wygląda. Jeśli dwuletnia panna chce założyć górę od bikini, pozwól jej na to.
- Bądź czujna na plaży. Obserwuj, czy dziecko nie wzbudza czyjegoś nadmiernego zainteresowania, czy ktoś ukradkiem nie robi mu zdjęć. W takich sytuacjach natychmiast reaguj!
- Uważaj, by piasek nie podrażnił miejsc intymnych, nie przyczynił się do powstania stanu zapalnego. Na kłopoty szczególnie narażone są dziewczynki.


 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

nagość przy dziecku
Instagram Mariah Carey
Aktualności
Kąpiesz się nago z dziećmi?
Mariah Carey wywołała dyskusję, gdy ogłosiła, jakie ona ma podejście do nagości. 

Nagość to temat rzeczywiście trudny. Każdy rodzic podchodzi do niego w zupełnie inny sposób. To co dla jednych zupełnie normalne i naturalne, dla innych staje się zbyt odważne i niepotrzebne.  Mariah Carey w sprawie nagości przy dzieciach zajęła stanowisko, które wiele osób popiera, ale też wielu rodziców neguje. Gdy piosenkarka zadeklarowała, że kąpie się z dziećmi w wannie w kostiumie kąpielowym, niektórzy uznali to za fanaberię. Dlaczego?  "Kocham ich bardzo, ale kiedy jestem w domu, wiem, że chcą być ze mną cały czas. Dlatego biorę często kąpiel w kostiumie kąpielowym, bo wiem, że będą chcieli kąpać się ze mną." Mariah ma 4-letnie bliźnięta i uznała, że widok nagiej mamy nie jest dobry dla maluchów. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy seksuolodzy informują, że oswajanie dziecka z widokiem nagiego ciała osoby dorosłej, jest dobry dla małego dziecka, gdyż nie będzie to dla niego tematem tabu. Inni twierdzą zaś, że obnoszenie się z nagością, może mieć wpływ na zbyt odważne eksponowanie swojego ciała przez dziecko w dorosłym życiu. Jak zmienia się ciało po porodzie? Redaktorki babyonline pokazują swoje ciała Zawsze w takich sytuacjach najlepiej znaleźć złoty  środek . Epatowanie nagością nie jest dobre, ale też nie powinniśmy chować się przed dzieckiem, jeżeli akurat nas zobaczy. Wtedy może ono uznać, że gołe ciało jest czymś  wstydliwym i trzeba się  ukrywać, a to będzie dla niego złe. Najlepiej w czasie przebierania się odwrócić tyłem do dziecka, a nie uciekać do innego pokoju i zamykać drzwi. No i najważniejsze, zawsze reagować na ciekawość dziecka, tłumaczyć jeżeli będzie miało pytania odnośnie naszego ciała, nie wprowadzać wymyślonych słów określających poszczególne jego części i starać się mówić  szczerze o tym, jak i co działa. Oczywiście uzależnione niech...

dziecko, plaża, radość, emocje, dziewczynka, uśmiech
© zioraffa - Fotolia.com
Pielęgnacja
Nagie dziecko na plaży – czy to normalne?
Nagie dziecko na plaży – taki widok zwykle nie budzi wątpliwości natury zdrowotnej (niesłusznie), ale obyczajowej tak. Czy pozwolić małemu dziecku na bieganie po plaży bez majtek? Odpowiada Małgorzata Ohme.

Małe dziecko nie boi się nagości ani się jej nie wstydzi. W początkowej fazie rozwoju maluch traktuje ją naturalnie. Co więcej, dwulatek jest wręcz dumny ze swoich genitaliów i chętnie je pokazuje. Dopiero około 4.–5. roku życia zacznie się wstydzić, zasłaniać, zamykać drzwi do łazienki. Z pewnością nie będzie chciało również biegać nago po plaży . A co zrobić z młodszym dzieckiem? Czy pozwolić mu na chodzenie z gołą pupą? Komu przeszkadza goły maluch na plaży? Większość małych dzieci uwielbia chodzić bez pieluchy i majtek, które krępują im ruchy. Są jednak i takie, które nawet na plaży nie chcą się rozebrać. Warto to uszanować. Nie musisz obawiać się, że upodobanie do nagości uczyni kiedyś z twojej pociechy dożywotniego członka klubu nudystów. Warto przeczytać: Mamo, co to jest seks? Naucz je szacunku do własnego ciała Dziecko wyczuwa, jaki masz stosunek do nagości . Nie dopuść, by udzieliło mu się twoje skrępowanie. Gwałtowna reakcja na rozbieranie się też może być dla niego przesłaniem, że powinno wstydzić się własnego ciała. Ekstremalne postawy – purytańska, która każe okrywać się zawsze i wszędzie, oraz epatująca nagością – nie są dobre, gdy wychowujesz dziecko. Maluchy powinny uczyć się, że ciało – okryte czy nagie – jest piękne, że należy je szanować i o nie dbać. Taką naukę pobiera się w rodzinie. Wspólne życie w domu, otwartość i granice, które tam obowiązują, mają duży wpływ na rozwój dziecka jako istoty seksualnej . Na to, czy w wieku dorosłym będzie potrafiło korzystać ze swej seksualności i odpowiedzialnie się z nią obchodzić. Stosunek rodzica do nagości = stosunek do własnego ciała dziecka Wielu rodziców udaje, że nie widzi zachowań dziecka związanych z jego rozwojem seksualnym, a ich pociecha dowiaduje się z książek, jak wygląda nagi człowiek . W ten...

Fotolia
Aktualności
„Kiedy mam zacząć ukrywać przed synem swoją nagość?” - posłuchajcie tych mam!
Każdy rodzic ma inne zdanie na temat pokazywania nagiego ciała dziecku. Czy jest jedna słuszna teoria na ten temat?

Nagość a dziecko – to temat, który niestety dzieli wielu rodziców. Dzielą się oni na tych, co bez skrępowania chodzą nago przed dzieckiem, na tych, co skrzętnie ukrywają swoje miejsca intymne i krzyczą, gdy dziecko zerknie w ich stronę, oraz tych, którzy nie panikują, gdy dziecko niespodziewanie wejdzie do łazienki w czasie brania prysznica, ale i nie eksponują przed nim swego ciała. Czy któraś z tych metod jest lepsza? Posłuchajcie tych mam! „Nigdy nie miałam problemu z nagością. Często zdarza mi się chodzić w samej bieliźnie, zwłaszcza w upalne dni. Wtedy też zdejmuję biustonosz, by poczuć się wygodniej. Mój partner ma takie same podejście do tego tematu. Gdy więc urodziło się nam dziecko, nie czuliśmy się zobowiązani, by nagle chować się przed nim i robić coś wbrew sobie. Dzięki temu nasze dziecko nie ma problemu z własnym ciałem. Razem się kąpiemy, leżymy na łóżku. Maks ma już 5 lat, ale nie czujemy się skrępowani jego obecnością, a on w pełni akceptuje nasze ciała. To najlepsza metoda”. Monika, 33 lata Czytaj: Kłopotliwe pytania które dręczą rodziców „Nie rozumiem czemu ma służyć, pokazywanie dziecku nagości? Mam na siłę chodzić naga, by moje dziecko od małego miało w głowie, że można paradować z gołym tyłkiem? Oczywiście na początku, gdy synek był mały, karmiłam go piersią , ale nie wyobrażam sobie, bym miała 5 latkowi pokazywać moje piersi. Po co? Czemu ta wiedza ma służyć? Czy widok mamy pupy, czy innych miejsc intymnych ma go czegoś nauczyć? Nie wiem skąd ta nagonka, by oswajać dziecko z nagością. Mnie nikt nie oswajał w dzieciństwie, a nie widzę, bym miała jakiś problem rozebrać się przed mężem”. Karolina, 29 lat „Wychodzę z założenia, że gdy przebieram się, a dziecko nagle wejdzie do pokoju, nie powinno się robić tego powodu afery. To może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak