Na spacer z niemowlakiem: najczęstsze pytania rodziców
Na dworze dziecko dobrze śpi, dotlenia się, hartuje, a w jego skórze powstaje witamina D3. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spaceru z dzieckiem.
- Katarzyna Pinkosz
Wybierając się na spacer z niemowlakiem przemyśl, gdzie najlepiej się udać. Nie spaceruj z dzieckiem wzdłuż ulic, bo oddycha tam tylko spalinami (nawet na osiedlowym parkingu!). Idź na spacer z niemowlakiem na plac zabaw, do parku, o ile to możliwe – do lasu. Właśnie taki spacer będzie dla niego porcją zdrowia. Jednak, jak każda mama, na pewno będziesz miała wiele wątpliwości: w co ubrać dziecko na spacer, jak długo z nim spacerować, jakim kremem posmarować. Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spacerów z dzieckiem.
Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
Jeśli dziecko urodziło się o czasie, 2–3. dnia po porodzie zostanie wypisane do domu. Wtedy też pierwszy raz znajdzie się na dworze. Jeśli jest ciepło, bezwietrznie (ale nie upalnie), już następnego dnia idźcie na pierwszy spacer. Gdy jest bardzo gorąco, możecie spacerować, ale rano lub późnym popołudniem, gdy żar nie leje się z nieba. Jeżeli zaś za oknem pada deszcz lub jest chłodno, z wyjściem poczekaj kilka dni. W tym czasie weranduj maluszka. Może spać przy otwartym oknie, odpowiednio przykryty, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco.
Jak długo powinny trwać spacery z noworodkiem?
Pierwsze wyjście nie dłużej niż pół godziny. W kolejnych dniach, gdy jest ciepło, możesz przebywać z maleństwem na dworze stopniowo coraz dłużej, nawet 3–4 godziny. Na początku wracajcie do domu, kiedy malec zrobi się głodny, dopóki nie nabierzesz wprawy w karmieniu piersią, np. na ławce w parku.
O jakiej porze dnia najlepiej wychodzić?
W gorące dni, gdy temperatura przekracza 25°C, lepiej zabierać maluszka na spacer rano i wracać przed godziną 11.00. Potem możecie iść drugi raz na dwór po 15.00.
W co ubierać dziecko na dwór?
Wszystko zależy od pogody. Dziecko powinno być tak ubrane, by było mu ciepło, ale nie za gorąco, żeby się nie spociło. Najlepsze są bawełniane ubranka w jasnych, odbijających światło kolorach. Jeśli na dworze jest bardzo gorąco, wystarczy założyć noworodkowi jednorazową pieluszkę, body, cienkie skarpetki i cieniutką czapeczkę, żeby chronić główkę przed słońcem. Leżący w wózku maluszek głównie śpi, możesz go więc przykryć flanelową pieluszką lub cienkim kocykiem. Uważaj jednak, aby się nie spocił. Zasady ubierania zimą są oczywiście dostosowane do pogody.
Kupić wózek głęboki czy spacerówkę?
Na początek lepszy będzie głęboki. W takim wózeczku dziecku jest wygodniej. Poza tym skuteczniej chroni on przed wiatrem, a przecież latem też zdarzają się, nawet dość często, chłodniejsze dni.
Kiedy trzeba podnosić budkę w wózku?
W zasadzie tylko w chłodniejsze dni. W ciepłe można ją opuścić – gdy jest bezwietrznie, a wózek jest ustawiony w cieniu albo ma przymocowaną parasolkę. U tak malutkiego dziecka stosunkowo łatwo bowiem o porażenie słoneczne, a nawet udar.
Zobacz także: Najlepsze wózki spacerowe dla dzieci
Mogę dziecko kilka minut poopalać?
Nie! Dziecko cały czas powinno być w cieniu lub półcieniu. Słońce jest mu potrzebne, bo pod wpływem promieni w skórze uaktywnia się witamina D3. Jednak wystarczy tyle słońca, ile się odbija od liści, ziemi.
Czy przed spacerem posmarować skórę kremem z filtrem?
Niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach – tylko w wyjątkowych przypadkach. Tak małego dziecka po prostu nie można w ogóle wystawiać na słońce ani opalać, nawet nóżek lub rączek. Kremów przeciwsłonecznych używaj tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy wybieracie się z malcem na plażę. Oczywiście dziecko powinno być tam w cieniu (za parawanem, pod parasolką), ale dodatkowo warto je zabezpieczyć kremem przeciwsłonecznym. Jednak tylko takim, który zawiera filtr mineralny (a nie chemiczny). Promienie słoneczne odbijają się wtedy od skóry, a jednocześnie sam filtr nie wchłania się. Filtr powinien wynosić 20–25 SPF.
Czy można zmieniać na dworze pieluszkę?
Z noworodkiem lepiej wrócić do domu i tam spokojnie go przebrać. Starsze niemowlę możesz przewinąć na dworze. Jeśli jest ciepło, na pewno się nie przeziębi.
Jak chronić maleństwo przed komarami i meszkami?
Najlepsze są moskitiery. Można je zawiesić w oknie pokoju, a także zakładać na wózek. Z preparatów odstraszających komary stosuj tylko takie, które mają atest poświadczający, że nadają się dla niemowląt.
Czy mogę wyjechać z dzieckiem na wakacje?
Z noworodkiem lepiej zostać w domu. Nagła zmiana klimatu, wiatr, ostre słońce mogą mu zaszkodzić. Również mama w okresie połogu powinna być niedaleko miejsca zamieszkania, by w razie jakichkolwiek komplikacji szybko skontaktować się z lekarzem. Natomiast z dwu- lub trzymiesięcznym niemowlęciem możesz już jechać. Co najmniej na dwa tygodnie (ze względu na konieczną aklimatyzację dziecka do nowych warunków).
Czy nie przeziębi się w czasie jazdy samochodem?
Nie, ale zadbaj, żeby w aucie nie było gorąco: temperatura nie powinna przekraczać 20–22°C. Najlepiej, gdy macie klimatyzację. Jeśli nie, wyruszcie w podróż wcześnie rano lub wieczorem. W czasie jazdy nie otwieraj okien – łatwo o przeciąg. Tak zorganizuj podróż, by jechać, gdy dziecko śpi, a zatrzymywać się, kiedy się obudzi.
Czy podróż samolotem jest bezpieczna dla dziecka?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcejJeśli dziecko jest zdrowe, może lecieć samolotem. Porozmawiaj jednak na ten temat z pediatrą. Większość linii przyjmuje na pokład maluchy, które skończyły 7–14 dni, ale w taką podróż lepiej zabrać trzy-, czteromiesięcznego smyka. Weź dla niego zmianę ubrania, śliniak, kocyk, kilka zabawek. Podczas startu i lądowania przystaw dziecko do piersi: jest szansa, że nie będą mu się boleśnie zatykały uszka. Na pokład możesz wziąć gondolę wózka: malec prześpi w niej wygodnie całą podróż.
To przyda ci się na dworze
Jeśli wybieracie się na kilkugodzinny spacer, zabierz ze sobą:
1. Pieluszki jednorazowe. Po paru tygodniach nauczysz się przewijać malca na spacerze.
2. Chusteczki nawilżane. Będą potrzebne do wytarcia buzi dziecka, rączek, pupy.
3. Wodę (dla ciebie). Najlepiej niegazowaną.
4. Woreczek lub torbę na brudną pieluszkę. Czasem w pobliżu nie ma śmietnika.
5. Krem z filtrem. Dla niemowlęcia wyłącznie z filtrem mineralnym.
6. Wkładki laktacyjne. Potrzebne, bo gdy malec ssie z jednej piersi, z drugiej wypływa mleko.
Polecamy:
- Kiedy iść na spacer z noworodkiem?
- 9 niezbędnych ubranek dla noworodka
- Co robić, kiedy dziecko płacze na spacerze? Mamy na to rady!