Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego dziecka. Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Reklama

Co będzie potrzebne do przewijania noworodka

  • Materac, na którym położysz dziecko.
  • Miska z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia).
  • Oliwka albo krem przeciw odparzeniom.
  • Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.

Gdzie przewijać noworodka

Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go.

Jakie pieluchy dla noworodka - sprawdź ranking!

Noworodek i zmiana pieluchy

  1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.
  2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – może spowodować to wywichnięcie stawów biodrowych. Unoś pupę niemowlaka, podkładając dłonie pod jego pośladki. Po oczyszczeniu skóry usuń brudną pieluchę.
  3. Nałóż na skórę dziecka maść przeciw odparzeniom np. Linomagiem, Bepanthenem, Sudocremem lub posmaruj oliwką dla niemowląt. To nieprawda, że im więcej, tym lepiej! Nie musisz też tego robić przy każdym przewijaniu, jeśli na pupie nie ma zaczerwienień. Możesz przez chwilę pozostawić dziecko gołe (jeżeli w pokoju jest odpowiednia temperatura). Takie wietrzenie pupy likwiduje odparzenia, a dla malucha to miła rozrywka.
  4. Unieś pośladki dziecka (w opisany wyżej sposób) i podłóż czystą pieluszkę. Tetrową pieluchę złóż na trzy. Powstały wąski pas zawiń w jednej trzeciej długości. Podwójnie złożony fragment pieluchy podłóż dziewczynce pod pośladki a chłopcu z przodu. Owiń dziecko w trójkątnie złożoną pieluszkę i załóż ceratkę. Pieluchy jednorazowe są dużo wygodniejsze w użyciu. Na ich bokach umieszczone są paski samoprzylepne lub rzepy, które zapinają się i przytrzymują pieluszkę na pupie dziecka. Jeżeli maluch ma jeszcze kikut pępowiny, nie zakrywaj go pieluszką. W jednorazówkach możesz wyciąć nożyczkami brzeg, który stykał się z pępuszkiem.

Zobacz zakże: Wszystko o pieluchach wielorazowych
[CMS_PAGE_BREAK]

Rady dotyczące przewijania noworodka

Jeżeli Twoje dziecko marudzi podczas przewijania, zapewnij mu na ten czas atrakcyjne zajęcie. Daj do zabawy grzechotkę, mów do niego albo śpiewaj piosenki.
Noworodek wypróżnia się bardzo często. Potrafi zużyć ponad 10 jednorazowych pieluszek na dobę. Bardzo istotne jest, by dziecko było często przewijane, nawet w nocy. W ten sposób unikniesz odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry malucha.

Zobacz także

Jak pielęgnować skórę chłopca

Połóż dziecko na plecach. Watką zwilżoną wodą oczyść skórę, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Możesz użyć chusteczek nawilżających, które są nasączone mleczkiem lub oliwką. Nie powodują podrażnień.
Delikatnie unieś nóżki synka. Prącie i okolice cewki moczowej umyj dobrej jakości mydłem dla dzieci i wodą. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę. Nie odciągaj napletka; u niemowlęcia przywiera on do żołędzi.

Jak pielęgnować skórę dziewczynki

Podmywanie dziewczynki musi być wykonywane starannie, gdyż inaczej może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Oczyść watką pośladki dziecka, wszelkie zagłębienia, i wargi sromowe.
Delikatnie unieś nóżki córeczki i przytrzymaj ręką. Watką nasączoną wodą albo chusteczką z balsamem lub oliwką umyj okolice krocza, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Umyj wszystkie zagłębienia oraz wargi sromowe.
Osusz skórę. Obserwuj, czy nie pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia, oznaki pieluszkowego zapalenia skóry lub zakażenia. Starannie posmaruj kremem pielęgnacyjnym wszystkie fałdki i zagłębienia.

Zobacz także: Pytania do dermatologa o przewijanie
[CMS_PAGE_BREAK]
Rodzice pytają
odpowiada dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, przez wiele lat pracowała w IMiD

Czy po kupie wystarczy myć pupę noworodka chusteczkami pielęgnacyjnymi

Na spacerze czy w podróży bardzo ułatwiają Ci zmianę pieluszki. W domu jednak nie ograniczaj się tylko do użycia chusteczek – usuń nimi lub rogiem pieluszki zabrudzenia, a potem umyj pupę malca wodą i mydłem. Jeżeli masz synka, sprawdź, czy zanieczyszczenia nie pozostały pod moszną (często dochodzi tam do odparzeń). Natomiast przy myciu dziewczynki trzeba pamiętać, by myć małą zmoczonymi w wodzie dużymi płatkami waty lub gazikami – zawsze w kierunku odbytu, a nie odwrotnie! Po każdym przemyciu zmień wacik (u dziewczynek cewka moczowa jest bardzo krótka, więc łatwo dochodzi do zakażenia układu moczowego bakteriami, które znajdują się w kupce niemowlęcia).

Polecamy: Jak przewijać dziecko w podróży

Co mam zrobić, gdy pupa noworodka jest zaczerwieniona

Jeśli pieluszki będą zmieniane za rzadko lub dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, może dojść do odparzeń. Powstaje zaczerwienienie (skóra jest gorąca), a z czasem pojawiają się suche, łuszczące się plamy. Przy każdej zmianie pieluszki (powinno się to robić bardzo często) umyj całą pupę przegotowaną wodą i mydłem dla alergików. Wietrzenie przyspieszy leczenie – pozwól maluchowi pobaraszkować bez pieluchy. Potem posmaruj odparzone miejsca kremem lub bezzapachową oliwką. Zakładając pieluchę, sprawdź koniecznie, czy jej taśma samoprzylepna nie dotyka ciała. Powinieneś też wiedzieć, że skóra pupy dziecka jest szczególnie narażona na odparzenia, gdy malca leczy się antybiotykami. Wtedy może dojść do tzw. pieluszkowego zapalenia skóry.

Czy do posmarowania noworodka lepiej użyć oliwki czy kremu na odparzenia

Wiele maści chroni skórę dziecka przed szkodliwym działaniem moczu i stolca, a także leczy odparzenia. Najlepsze są te, które zawierają panthenol (przyśpiesza gojenie) oraz cynk, który ma działanie ochronne. Jeśli jednak Twoje dziecko ma suchą skórę, zamiast kremu możesz użyć oliwki.

Małgorzata Wójcik

Reklama

Zobacz także: Błędy w pielęgnacji niemowląt

Reklama
Reklama
Reklama