Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
higiena prącia niemowlaka, przewijanie niemowlaka
Panthermedia
Pielęgnacja

O czym świadczy wygląd kupki?

Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka. Sprawdź, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka.

Myślą i rozmawiają o tym chyba wszystkie mamy niemowląt. Nic dziwnego. Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka.

Razem z Tobą zajrzymy do pieluszki Twojego dziecka, abyś mogła się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Na początku smółka

W pierwszych dniach po narodzinach w pieluszce powinnaś zobaczyć ciemnozieloną, gęstą maź. To smółka. Powstała z substancji nagromadzonej w jelitach w życiu płodowym. Zawiera zbędne produkty przemiany materii (układ pokarmowy dziecka pracuje już w czasie ciąży), złuszczony nabłonek jelit, żółć, meszek z ciała malca, resztki strawionych wód płodowych. Jeśli smółki po dwóch dobach nie ma, lekarz sprawdzi, czy jelita dziecka są drożne i jak funkcjonuje jego układ pokarmowy.
 

Zobacz także
edipresse.PAI300000024.JPG

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

przewijanie niemowlęcia

Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka

Tata zmienia dziecku pieluchę

Reakcja taty, gdy zmienia pieluszkę... Naprawdę mężczyźni TAK reagują?!

Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry?

Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry? Zobacz WSTRZĄSAJĄCE zdjęcia!W kolejnych kilku dniach resztki smółki z jelit mieszają się ze stolcem powstającym po podanym dziecku pokarmie. Kupka jest przez dwa-trzy dni jasnozielona, staje się rzadsza – są to tzw. stolce przejściowe.

Żółta i luźna

Od około czwartej doby kupka konsystencją i barwą zaczyna przypominać lekko ściętą jajecznicę. Jest mocno żółta. Może zawierać grudki niestrawionego mleka. Bywa lekko zielonkawa, gdyż pod wpływem powietrza jej powierzchnia utlenia się i przybiera taki kolor. Pierwsze stolce malca karmionego piersią mają czasem lekko kwaśny zapach, potem staje się on delikatniejszy, nie jest nieprzyjemny. Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany (z piersi i z butelki) jest bladożółta i papkowata, bardziej zwarta i może nieprzyjemnie pachnieć. Sztuczne mleko jest trudniej przyswajalne, więc więcej w stolcu po trawieniu produktów ubocznych – stąd bardziej przykry zapach.

Mleko modyfikowane dla alergików - testy i opinie rodziców

Bardzo często...

Dzieci karmione mieszanką zwykle robią kupę od jednego do czterech razy na dobę. Niemowlęta na piersi wypróżniają się na ogół częściej (do sześciu-dziewięciu razy dziennie). Często załatwiają się w trakcie karmienia lub zaraz po nim. Jedzą dość często, gdyż ich małe żołądki i układ pokarmowy muszą mieć czas i miejsce na strawienie porcji mleka. Rytmiczne ruchy mięśni podczas ssania pobudzają perystaltykę jelit, dlatego często podczas jedzenie zdarza się, że maluch zrobi kupę.
Częste i dość luźne stolce nie są jeszcze biegunką. Można o niej mówić wtedy, gdy kupka jest bardzo wodnista, ze śluzem, prawie w całości wsiąka w pieluszkę, są w niej ślady krwi, ropy.
Biegunka często towarzyszy infekcjom, może być objawem alergii, skutkiem podania antybiotyków. Ale jedna nietypowa kupka to nie powód do paniki. Jeśli wszystko szybko wraca do normy, nie ma krwi ani ropy, nie dołączają się wymioty, gorączka, możesz uznać to za przejściowy kłopot, związany np. z tym, co jadłaś, lub z chwilowo gorszym samopoczuciem malca.

Polecamy: Jak wyglądają kupki noworodka

... albo rzadko

Niektóre niemowlęta karmione piersią wypróżniają się raz na dwa-cztery dni. To też nie powinno martwić – pod warunkiem że dziecko załatwia się bez kłopotu, a stolec nie jest suchy i twardy.
Do zaparcia dochodzi dopiero wtedy, gdy malec przy wypróżnieniu płacze, pręży się, robi suchą, zbitą kupkę lub długo napina się, a w pieluszce pusto. Częściej zdarza się ono malcom karmionym mieszanką, która jest trudniejsza do strawienia. Dziecko na piersi może mieć zaparcie np. po zjedzeniu przez mamę ciężkostrawnej potrawy. Zbita i sucha kupa, pojawiająca się częściej, może sygnalizować alergię, np. na białko mleka krowiego. Trzeba wtedy porozmawiać z pediatrą. Może konieczna będzie zmiana Twojej diety (jeśli karmisz) lub zmiana mieszanki mlecznej dla dziecka na preparat dla alergików.

Parę słów o siusianiu

Niemowlę oddaje mocz bardzo często i po troszeczku. Noworodkom zdarza się siusiać nawet 20 razy na dobę! Mocz niemowlęcia na piersi powinien być bladożółty i mieć słaby zapach.
Dzieci karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej słomkowej barwie i silniejszym zapachu, ale też powinny siusiać kilkanaście razy na dobę. Gdy malec jest chory, ma gorączkę, cierpi z powodu biegunki, może oddawać mocz rzadziej. Ale wtedy powinnaś częściej przystawiać go do piersi lub dopajać. Obserwuj, jak często pieluszka jest mokra i czy wszystko wraca do normy.

Ważne pytania:

Dlaczego dzieci czasami wypróżniają się pod ciśnieniem?

Głośne eksplozje i strzelanie kupką zdarza się wielu niemowlętom. Oznacza to, że w brzuszku i jelitach nagromadziło się w wyniku trawienia sporo gazów. Jeśli malcowi udaje się zrobić kupkę bez większych kłopotów i nie ma kolki, to znaczy, że organizm radzi sobie z gazami dobrze. Eksplozje powinny skończyć się za dwa-trzy miesiące, gdy układ trawienny dziecka dojrzeje.

Jakie objawy w stolcu są niepokojące?

Jeśli wodnista kupa powtarza się, to jest to już biegunka. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ z biegunką nie ma żartów – dziecko może się odwodnić. Idź do pediatry również wtedy, gdy w kupie jest śluz, jeżeli zauważysz w niej ślady krwi lub ropy. Może to świadczyć o zapaleniu jelit. Z kolei stolec bardzo jasny, odbarwiony, jest nierzadko objawem poważnych schorzeń wątroby.

Jak często niemowlę powinno robić siusiu?

W pierwszym półroczu życia dziecka pieluszka nie powinna być sucha dłużej niż przez trzy godziny. Jeśli malec oddaje mocz rzadziej, jest on mocno żółty (lub wręcz pomarańczowy), bardzo skąpy, ma silny zapach albo gdy zauważyłaś w nim ślady krwi – to sygnał kłopotów, które mogą być związane z nieprawidłową pracą nerek. W takiej sytuacji nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Zobacz także: Kłopoty z brzuszkiem u niemowlaka

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

kupka noworodka, stolec niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wyglądają kupki noworodka?
Kupki noworodka – ich kolor i konsystencja mogą się zmieniać z dnia na dzień. Jakie zatem mogą być, a jakie nie powinny? Sprawdź!

Pierwsza kupka noworodka Pierwsza kupka noworodka tzw. smółka, jest dowodem na to, że jelita dziecka zaczynają prawidłowo funkcjonować. Ta smolista, zielonoczarna substancja nie powinna cię niepokoić. Kupki noworodka przejściowe W przeciągu doby od urodzenia noworodka, po wydaleniu całej smółki, pojawiają się tzw. stolce przejściowe, zielonkawożółte, luźne i dość częste . Mogą zawierać śluz, a także drobne ziarenka (zwłaszcza u dzieci karmionych piersią). Czasem widać w nich ślady krwi, co jest rezultatem połknięcia krwi matki podczas porodu . Kupki noworodka po kilku dniach od narodzin Po kilku dniach kupki przejściowe zmieniają się. Wtedy to, co wydala dziecko, zależy od tego, jakie mleko dostaje. Dzieci karmione piersią robią kupki jasnożółte lub zielone (luźne, wodniste, czasem ziarenkowate, papkowate). Sprawdź, co może jeść karmiąca mama Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym, stolce będą bardziej stałe i lepiej uformowane. Przyjmują kolor od jasnożółtego do brązowozielonego . Jeśli podajesz dziecku żelazo, stolce mogą być zielone, ciemnobrązowe, a nawet czarne. Przeczytaj, jak powinien wyglądać wybór i przygotowanie pokarmu dla noworodka Kupki noworodka – kolor i konsystencja Oto lista możliwych kupek noworodka. Zobacz, które z nich mogą niepokoić, a jakie są zupełnie normalne. lepkie, smoliste, czarne lub ciemnozielone – tak właśnie wygląda smółka, czyli pierwsza kupka noworodka grudkowate, zielonożółte lub brązowe – to stolce przejściowe, występują kilka dni o stałej konsystencji, żółtobrązowe, jasnożółte, żółtobrązowe, brązowozielone – normalne stolce dziecka karmionego butelką grudkowate, ziarenkowate, jasnożółte, intensywnie zielone lub musztardowe – normalne stolce dziecka karmionego piersią twarde, granulkowate ze śluzem lub krwią...

pieluchowanie
Adobe Stock
O noworodku
Jak często noworodek robi kupę i siusiu?
Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć: Ile brudnych pieluszek jest normą? Jak wygląda kupka niemowlaka? Co zapach stolca mówi o brzuszku maluszka? Kiedy zawartość pieluszki powinna niepokoić? Noworodek nie robi kupy – dlaczego? a także: Ile mokrych pieluszek jest normą? Co kolor i zapach moczu mówi o stanie zdrowia maluszka? Ile razy dziennie noworodek robi kupę? Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze . Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni . O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie. Czego oczekiwać po kupie noworodka? Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być bardziej zwarty. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.   Jaki jest zapach kupy noworodka? ...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Wodnista kupka niemowlaka Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka niemowlaka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj