Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, plaża, radość, emocje, dziewczynka, uśmiech
© zioraffa - Fotolia.com
Pielęgnacja

Nagie dziecko na plaży – czy to normalne?

Nagie dziecko na plaży – taki widok zwykle nie budzi wątpliwości natury zdrowotnej (niesłusznie), ale obyczajowej tak. Czy pozwolić małemu dziecku na bieganie po plaży bez majtek? Odpowiada Małgorzata Ohme.

Małe dziecko nie boi się nagości ani się jej nie wstydzi. W początkowej fazie rozwoju maluch traktuje ją naturalnie. Co więcej, dwulatek jest wręcz dumny ze swoich genitaliów i chętnie je pokazuje. Dopiero około 4.–5. roku życia zacznie się wstydzić, zasłaniać, zamykać drzwi do łazienki. Z pewnością nie będzie chciało również biegać nago po plaży.
A co zrobić z młodszym dzieckiem? Czy pozwolić mu na chodzenie z gołą pupą? Komu przeszkadza goły maluch na plaży? Większość małych dzieci uwielbia chodzić bez pieluchy i majtek, które krępują im ruchy. Są jednak i takie, które nawet na plaży nie chcą się rozebrać. Warto to uszanować. Nie musisz obawiać się, że upodobanie do nagości uczyni kiedyś z twojej pociechy dożywotniego członka klubu nudystów.

Warto przeczytać: Mamo, co to jest seks?

Naucz je szacunku do własnego ciała

Dziecko wyczuwa, jaki masz stosunek do nagości. Nie dopuść, by udzieliło mu się twoje skrępowanie. Gwałtowna reakcja na rozbieranie się też może być dla niego przesłaniem, że powinno wstydzić się własnego ciała. Ekstremalne postawy – purytańska, która każe okrywać się zawsze i wszędzie, oraz epatująca nagością – nie są dobre, gdy wychowujesz dziecko. Maluchy powinny uczyć się, że ciało – okryte czy nagie – jest piękne, że należy je szanować i o nie dbać. Taką naukę pobiera się w rodzinie. Wspólne życie w domu, otwartość i granice, które tam obowiązują, mają duży wpływ na rozwój dziecka jako istoty seksualnej. Na to, czy w wieku dorosłym będzie potrafiło korzystać ze swej seksualności i odpowiedzialnie się z nią obchodzić.

Stosunek rodzica do nagości = stosunek do własnego ciała dziecka

Wielu rodziców udaje, że nie widzi zachowań dziecka związanych z jego rozwojem seksualnym, a ich pociecha dowiaduje się z książek, jak wygląda nagi człowiek. W ten sposób kształtuje się u niej podobny stosunek do seksu i nagości – pełen wstydu i tajemnic.
W rodzinach o przeciwnej skrajności, gdzie mama i tata chodzą bez ubrań po mieszkaniu lub kochają się przy dziecku, zostaje ono niejako „owładnięte” nagością. Jego myśli skupione są w dużej mierze wokół erotyzmu. Dziecko szybko zaczyna eksponować własną nagość, bywa, że się masturbuje. Umiar jest zawsze najlepszą strategią wychowawczą.

Jak reagować na Adasia w stroju Adama?

Nie kieruj się tym, co pomyślą inni, myśl tylko o swoim dziecku. Staraj się mu delikatnie wytłumaczyć niewłaściwe zachowanie. Na przykład, gdy idziecie na obiad, ubierz dziecko, wytłumacz mu, że są miejsca, gdzie można chodzić nago, oraz takie, gdzie wszyscy powinni być ubrani.
Nie denerwuj się i nie krzycz, gdy widzisz, że twoje dziecko bawi się genitaliami. W ten sposób odkrywa ono swoje ciało. Wytłumacz mu, że to zupełnie normalne, ale by nie robiło tego publicznie. Jeśli ci to przeszkadza, spróbuj odwrócić jego uwagę i zainteresować go czymś innym.
Gdy jesteście na plaży, uważaj by twoje dziecko nie zatarło sobie miejsc intymnych piaskiem. Co może skutkować stanem zapalnym, zwłaszcza u dziewczynek. Jeśli coś cię zaniepokoi, na przykład twoje nagie dziecko wzbudza nadmierne zainteresowanie otoczenia (np. ktoś mu robi zdjęcia), reaguj natychmiast.
Jeśli masz do czynienia z sytuacją odwrotną, dziecko nie chce się rozebrać, nie wyśmiewaj go, nie zmuszaj  do rozebrania się. Jeśli dwulatka czuje potrzebę założenia bikini (nawet jeśli tylko naśladuje starszą siostrę), pozwól jej na to.

Polecamy: Od kiedy wychowanie seksualne?

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, mama Klary i Jurka.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

nagość przy dziecku
Instagram Mariah Carey
Aktualności
Kąpiesz się nago z dziećmi?
Mariah Carey wywołała dyskusję, gdy ogłosiła, jakie ona ma podejście do nagości. 

Nagość to temat rzeczywiście trudny. Każdy rodzic podchodzi do niego w zupełnie inny sposób. To co dla jednych zupełnie normalne i naturalne, dla innych staje się zbyt odważne i niepotrzebne.  Mariah Carey w sprawie nagości przy dzieciach zajęła stanowisko, które wiele osób popiera, ale też wielu rodziców neguje. Gdy piosenkarka zadeklarowała, że kąpie się z dziećmi w wannie w kostiumie kąpielowym, niektórzy uznali to za fanaberię. Dlaczego?  "Kocham ich bardzo, ale kiedy jestem w domu, wiem, że chcą być ze mną cały czas. Dlatego biorę często kąpiel w kostiumie kąpielowym, bo wiem, że będą chcieli kąpać się ze mną." Mariah ma 4-letnie bliźnięta i uznała, że widok nagiej mamy nie jest dobry dla maluchów. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy seksuolodzy informują, że oswajanie dziecka z widokiem nagiego ciała osoby dorosłej, jest dobry dla małego dziecka, gdyż nie będzie to dla niego tematem tabu. Inni twierdzą zaś, że obnoszenie się z nagością, może mieć wpływ na zbyt odważne eksponowanie swojego ciała przez dziecko w dorosłym życiu. Jak zmienia się ciało po porodzie? Redaktorki babyonline pokazują swoje ciała Zawsze w takich sytuacjach najlepiej znaleźć złoty  środek . Epatowanie nagością nie jest dobre, ale też nie powinniśmy chować się przed dzieckiem, jeżeli akurat nas zobaczy. Wtedy może ono uznać, że gołe ciało jest czymś  wstydliwym i trzeba się  ukrywać, a to będzie dla niego złe. Najlepiej w czasie przebierania się odwrócić tyłem do dziecka, a nie uciekać do innego pokoju i zamykać drzwi. No i najważniejsze, zawsze reagować na ciekawość dziecka, tłumaczyć jeżeli będzie miało pytania odnośnie naszego ciała, nie wprowadzać wymyślonych słów określających poszczególne jego części i starać się mówić  szczerze o tym, jak i co działa. Oczywiście uzależnione niech...

Fotolia
Aktualności
„Kiedy mam zacząć ukrywać przed synem swoją nagość?” - posłuchajcie tych mam!
Każdy rodzic ma inne zdanie na temat pokazywania nagiego ciała dziecku. Czy jest jedna słuszna teoria na ten temat?

Nagość a dziecko – to temat, który niestety dzieli wielu rodziców. Dzielą się oni na tych, co bez skrępowania chodzą nago przed dzieckiem, na tych, co skrzętnie ukrywają swoje miejsca intymne i krzyczą, gdy dziecko zerknie w ich stronę, oraz tych, którzy nie panikują, gdy dziecko niespodziewanie wejdzie do łazienki w czasie brania prysznica, ale i nie eksponują przed nim swego ciała. Czy któraś z tych metod jest lepsza? Posłuchajcie tych mam! „Nigdy nie miałam problemu z nagością. Często zdarza mi się chodzić w samej bieliźnie, zwłaszcza w upalne dni. Wtedy też zdejmuję biustonosz, by poczuć się wygodniej. Mój partner ma takie same podejście do tego tematu. Gdy więc urodziło się nam dziecko, nie czuliśmy się zobowiązani, by nagle chować się przed nim i robić coś wbrew sobie. Dzięki temu nasze dziecko nie ma problemu z własnym ciałem. Razem się kąpiemy, leżymy na łóżku. Maks ma już 5 lat, ale nie czujemy się skrępowani jego obecnością, a on w pełni akceptuje nasze ciała. To najlepsza metoda”. Monika, 33 lata Czytaj: Kłopotliwe pytania które dręczą rodziców „Nie rozumiem czemu ma służyć, pokazywanie dziecku nagości? Mam na siłę chodzić naga, by moje dziecko od małego miało w głowie, że można paradować z gołym tyłkiem? Oczywiście na początku, gdy synek był mały, karmiłam go piersią , ale nie wyobrażam sobie, bym miała 5 latkowi pokazywać moje piersi. Po co? Czemu ta wiedza ma służyć? Czy widok mamy pupy, czy innych miejsc intymnych ma go czegoś nauczyć? Nie wiem skąd ta nagonka, by oswajać dziecko z nagością. Mnie nikt nie oswajał w dzieciństwie, a nie widzę, bym miała jakiś problem rozebrać się przed mężem”. Karolina, 29 lat „Wychodzę z założenia, że gdy przebieram się, a dziecko nagle wejdzie do pokoju, nie powinno się robić tego powodu afery. To może...

czy małe dzieci powinny nosić kostiumy kąpielowe?
AdobeStock
Aktualności
Dlaczego małe dziewczynki noszą bikini na plaży?
A ten staniczek to po co? - pyta Superniania Dorota Zawadzka i chyba tym pytaniem wsadziła kij w mrowisko. Jesteś mamą pozwalająca biegać dziecku na plaży na golasa, czy jednak w majteczkach?

Jak się wejdzie do sklepu z ubrankami dla dzieci, to pytanie o staniczki może wydawać się w ogóle bez znaczenia. Wieszaki i półki pełne są przecudnych, fikuśnych, kolorowych kostiumów kąpielowych dla małych fashionistek -plażowiczek. Sama nie raz się złapałam się na tym, że chcę kupić dla córki kolejny, bo jest taki ładny. Wybór ogromny, nawet lepszy niż na stoisku dla kobiet. I jak tu nie kupić takiego cuda dla naszej małej gwiazdy! Ale po co?- pyta Superniania. Bo miejsca intymne trzeba zakrywać, bo pedofilia, bo wygodniej Pytanie psycholożki Doroty Zawadzkiej narobiło trochę zamieszania. Superniania zapytała na swoim profilu w mediach społecznościowych, po co dziecku, a dokładniej trzylatce dwuczęściowy strój kąpielowy , a jeszcze precyzyjniej jego górna część, czyli stanik. Mamy chętnie odpowiedziały Zawadzkiej, chociaż nie zawsze były to miłe słowa. "Dla mnie 100 razy gorsze są dzieci biegające po plaży nago " – odpowiedziała jedna z kobiet. Jej zdaniem, "idąc tropem, że może mieć gołą klatkę piersiową, bo piersi jeszcze są nierozwinięte, to równie dobrze może być bez majtek bo taka pupcia dziecięca". Internautka uważa, że dzieci od małego powinny wiedzieć " których miejsc na ich ciele nie powinno się pokazywać obcym". "Wyjaśnię - jak chce siku nie trzeba całej rozbierać to raz" - dodała inna. "Im dłużej obserwuję tym częściej zauważam upodobania Pani Doroty do rozpętywania gównoburzy. Może to napędza followersów?" - napisała poirytowana mama. "Aby zakryć intymne miejsca to raz. Dwa pedofilia . A trzy tak jak wyżej komentarze - wygodniej dla mamy i dziecka. Częściej teraz w strojach dwuczęściowy spotkać staniczek niż jakąś bluzeczkę lub top" - podsumowała inna. UWAGA! Szukamy idealnego ojca! Zagłosuj w naszym plebiscycie! Nie przekonało to Doroty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz