Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Pielucha na wózek, żeby było chłodniej? Stosując ten stary trick, rodzice chcą dobrze, ale według lekarzy zamiast chronić dziecko, zwiększają tylko ryzyko szoku termicznego czy nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.
- Magdalena Drab
Dla niemowląt najlepszą ochroną przeciwsłoneczną jest przebywanie w cieniu, nic więc dziwnego, że rodzice radzą sobie na spacerach, jak mogą, i po prostu zakrywają wózek pieluszką albo lekkim kocem. To błąd!
Czy można zakryć wózek pieluchą lub kocem?
Zakrywanie wózka pieluchą (albo tym bardziej – kocem) nie tylko nie jest dla dziecka dobre, ale może być także groźne, i to nawet śmiertelnie! Pediatra z dziecięcego szpitala w Sztokholmie, Svante Norgren, ostrzega, że zakrywanie wózka sprawia, iż w środku robi się bardzo gorąco i duszno, jak w termosie. To z kolei może prowadzić do kłopotów z oddychaniem, szoku termicznego i nawet śmierci łóżeczkowej – tłumaczył lekarz w gazecie „Svenska Dagbladet”.
Być może niektórzy uznają, że to przesada i sianie strachu wśród młodych rodziców. Ale naukowcy przeprowadzili eksperyment: okazało się, że jeśli w ciepły dzień zakryjemy gondolę kocem, to po pół godziny temperatura w środku wózka może wzrosnąć do 34°C, a po godzinie nawet do 37°C!
Co więcej – w eksperymencie badacze nie używali wcale wełnianego, nieprzewiewnego koca, ale kocyka wykonanego z lekkiej i przewiewnej tkaniny.
Ważne! Szybki i wysoki wzrost temperatury jest bardzo niebezpieczny dla organizmu niemowlęcia – ostrzega pediatra Svante Norgren i przypomina, że jednym z czynników zwiększających ryzyko SIDS jest przegrzewanie dziecka, szczególnie podczas jego snu.
Czy można nakryć wózek lekką pieluszką tetrową?
Niektórym rodzicom wydaje się, że jest to rozwiązanie optymalne i dobra alternatywa dla koca, ale z drugiej strony: po co mielibyśmy to robić? Lekka pieluszka tetrowa nie stanowi skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Może jedynie chronić oczy dziecka przed nadmiernym światłem, ale też tylko w małym stopniu. W dodatku kiedy zakryjemy wózek pieluszką, nie widzimy, czy dziecko nie ulało, nie zakrztusiło się, albo czy nie ma kłopotów z oddychaniem. Lepiej więc po prostu tego nie robić.
Pamiętaj: każde niemowlę powinno być latem bezwzględnie chronione przed słońcem. Już wiele lat temu badania naukowe wykazały, że promienie słoneczne wnikają głęboko w cienką skórę niemowlęcia i powodują zmiany w kodzie DNA komórek skórnych, a to może w przyszłości prowadzić do czerniaka.
Jak dbać o niemowlę w upał?
Podpowiadamy, jak ulżyć dziecku w gorące dni:
- Nie wychodź z dzieckiem na spacer między godziną 10 a 16.
- Częściej przystawiaj dziecko do piersi.
- Jeśli karmisz mieszanką, zwiększ liczbę karmień o 1 miarkę (i odpowiednią proporcję wody). Dopajanie NIE JEST konieczne, ale możesz to robić, gdy dziecko jest narażone na nadmierną utratę płynów.
- Ochładzaj maluszka letnimi prysznicami albo kąpielami.
- Nie narażaj go na przeciągi ani na mocne podmuchy wiatraków.
- W samochodzie reguluj klimatyzację tak, żeby różnica między temperaturą na zewnątrz a tą wewnątrz nie przekraczała 10°C.
Źródło: Huffpost UK
Zobacz też: