Sucha skóra u dziecka to swędzenie, ból, czasem poważne rany! Czym smarować suche plamki?
Podrażniona i sucha skóra swędzi, łuszczy się i jest bardzo wrażliwa. Jeśli próbujesz różnych domowych sposobów na suchą skórę, łatwo możesz popełnić błąd w pielęgnacji. Być może sucha skóra to oznaka alergii lub AZS, a dziecku będzie mógł pomóc tylko lekarz.
Skóra noworodków i niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż skóra dorosłych. Łatwo się wysusza i jest bardzo wrażliwa. Na suchej skórze, jeśli jest źle pielęgnowana, mogą pojawiać się suche szorstkie plamy i zaczerwienienia, dlatego trzeba ją myć i smarować kosmetykami dla dzieci (najlepiej o krótkim, naturalnym składzie), a czasem używać maści z apteki. Niezbędna jest ochrona przed odparzeniami, słońcem i wiatrem. Jeśli problem nie znika, suchą skórę dziecka musi obejrzeć dermatolog, bo przyczyną może być alergia lub AZS.
Spis treści:
- Sucha skóra u dzieci - przyczyny
- Co oznaczają suche plamy na skórze?
- Sucha skóra u dziecka - domowe sposoby
- Czym smarować suchą skórę dziecka?
- Pielęgnacja suchej skóry dziecka - prawdy i mity
Sucha skóra u dzieci - przyczyny
Dziecko rodzi się z nie w pełni rozwiniętą skórą właściwą, nie pracują jeszcze gruczoły łojowe, brakuje lipidów. To dlatego skóra u dzieci często jest sucha i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Ale przesuszona skóra u dziecka może być także efektem alergii albo objawem atopowego zapalenia skóry. Najczęstsze przyczyny suchej skóry u dziecka:
- przegrzanie - skóra może wysuszać się w miejscach, w których ma kontakt z nadmiarem potu
- suche powietrze - gorące i suche powietrze w mieszkaniu źle wpływa na skórę dzieci (i dorosłych!)
- alergia - suchość, zaczerwienienie i wysypka mogą być reakcją skóry na kontakt z alergenem (np. detergentem, kosmetykiem) albo skutkiem alergii pokarmowej
- atopowe zapalenie skóry - tzw. wyprysk alergiczny to choroba skóry uwarunkowana genetycznie; chora skóra dziecka ma skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych, jest sucha, łuszczy się i swędzi
Co oznaczają suche plamy na skórze?
Suche, szorstkie plamy mogą pojawiać się na całym ciele dziecka, zwykle jednak są widoczne na twarzy, w zgięciach kolan i łokci, na tułowiu i głowie. Zazwyczaj to miejsca, w których skóra dziecka jest szczególnie cienka i wrażliwa, mocno swędzi i wymaga częstego nawilżania i natłuszczania specjalnymi kosmetykami. Warto obserwować te miejsca, bo ich długotrwałe drapanie może prowadzić do powstawania ran, a w konsekwencji - nadkażeń bakteryjnych.
Sucha skóra u dziecka - domowe sposoby
Pielęgnacja suchej skóry dziecka to kompleksowe działania. Poza stosowaniem specjalnych kosmetyków dobranych przez dermatologa (np. na bazie wody termalnej, z naturalnymi składnikami, bez szkodliwych dodatków, parabenów, barwników i zapachu) warto pamiętać o:
- częstym podawaniu płynów, najlepiej wody - skórę dziecka trzeba nawilżać także od środka, a dobre nawodnienie pomaga skórze lepiej się regenerować
- ochronie przed mrozem i słońcem, także w pochmurne dni
Czym smarować suchą skórę dziecka?
W domowej pielęgnacji suchej skóry u dziecka sięgaj po naturalne kosmetyki - emolienty z jak najmniejszą liczbą składników. Możesz wybrać np. naturalne oleje tłoczone na zimno (koniecznie z certyfikatem!), które oprócz tego, że chronią przed utratą wody, zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc usprawniają procesy metaboliczne, jakie zachodzą w skórze właściwej.
Szczególnie polecane do suchej skóry małych dzieci są:
- olej z czarnuszki
- olej z wiesiołka
- olej z pestek malin
- olej z pestek dyni
- olej lniany
Pielęgnacja suchej skóry u dzieci - prawdy i mity
Czasem nawet jeśli skóra dziecka jest starannie pielęgnowana, sprawia kłopoty: matowieje, łuszczy się, swędzi, pojawiają się na niej nieładne zmiany. „Nie przejmuj się, moja Natalka też tak miała i minęło” – słyszy wtedy młoda mama od koleżanki. Druga radzi jej, by iść do lekarza, bo to na pewno alergia. Trzecia – żeby wypróbować maść w niebieskiej tubce (albo nowy, zagraniczny specyfik/babciny sposób itd.), która pomogła jej synkowi. Co robić w takiej sytuacji? Kogo posłuchać? Jak pomóc dziecku, które ma suchą skórę? Oddzielamy prawdy od mitów.
Czy sucha skóra u dziecka to poważny problem?
TAK Nie namawiamy cię, byś rwała włosy z głowy, bo nie ma takiej potrzeby, ale musisz pamiętać, że sucha, szorstka skóra jest mniej odporna niż zdrowa i łatwiej ulega podrażnieniom oraz uszkodzeniom, np. otarciom. Bądź szczególnie czujna, jeśli pojawiają się na niej zmiany, np. pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy. Z dzieckiem trzeba iść do alergologa lub dermatologa, bo zmiany mogą się zaostrzyć, a chora skóra swędzi. Czasem wręcz utrudnia spokojny sen i sprawia, że dziecko jest ciągle rozdrażnione.
Czy sucha skóra u dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji?
PRAWDA Jeśli dziecko ma suchą skórę, trzeba wybierać takie kosmetyki, które myjąc, nawilżają, a więc chronią skórę już podczas mycia. Kąpiel powinna odbywać się z dodatkiem specjalnej emulsji do kąpieli, która oprócz tego, że oczyści skórę, również ją nawilży i natłuści - wtedy eliminujemy ryzyko wysuszenia. Po oczyszczeniu trzeba ją nawilżyć i natłuścić. Warto też korzystać z emolientów – preparatów, które nawilżają i poprawiają elastyczność skóry, zostawiając na niej cieniutki film, który zatrzymuje wodę wewnątrz naskórka.
Suchej skóry nie powinno się trzeć szorstką myjką ani ręcznikiem
PRAWDA Szorstka myjka i ręcznik mogą podrażniać mało odporną skórę. Lepiej myć ją ręką i osuszać, przykładając ręcznik miejsce przy miejscu.
Dziecko z suchą skórą powinno nosić tylko ubranka uszyte z naturalnych materiałów
PRAWDA, ALE... Spocona skóra uwięziona w nieprzewiewnym ubraniu ze sztucznego materiału swędzi i piecze. Dlatego lepsze są ubranka bawełniane, najlepiej białe (nie są farbowane). Jednak w tym przypadku „naturalne” nie zawsze znaczy „zdrowe”. Unikaj ubrań z wełny – drażnią i drapią.
stniejąą leki na suchą skórę
PRAWDA Przy atopowym zapaleniu skóry sposób leczenia zależy od wieku i stanu dziecka i może o nim decydować jedynie lekarz (alergolog, dermatolog). Najczęściej stosuje się nowoczesne maści i kremy przeciwzapalne oraz – w ostateczności – działające miejscowo maści sterydowe o najsłabszej sile działania.
Zawsze warto wypróbować maść, która pomogła dziecku znajomych
NIEPRAWDA Taka zabawa w lekarza może przynieść więcej szkody niż pożytku. Np. maści sterydowe muszą być stosowane dokładnie według zaleceń lekarza, w przeciwnym razie mogą być przyczyną nieodwracalnych zmian – ścieńczenia skóry, przebarwień i nawracających infekcji.
Gdy skóra wygląda lepiej, można sobie darować nawilżanie
NIEPRAWDA Jeśli dziecko ma AZS, trzeba pielęgnować jego skórę także wtedy, gdy zmiany się cofają. To choroba, która trwa latami, a okresy poprawy przeplatają się z okresami zaostrzeń. Pierwszym objawem nawrotu jest właśnie powrót suchości.
Zobacz też:
- Jak kąpać niemowlę - FILM
- Alergie skórne: nie tylko na twarzy, ale też na łokciach, kolanach i całym ciele - jak leczyć?
- Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych