Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia, alergia skórna u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Alergia skórna: nie tylko na twarzy, a też na łokciach, kolanach, ciele. Jak leczyć wysypkę?

Alergia sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i pojawiają się na niej krostki. Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Objawy alergii skórnej mogą pokazać się na twarzy, w zgięciach łokci i kolan, ale też na całym ciele. Co robić? Zapytałyśmy pediatrę.
dr n. med. Izabela Jastrzębska
Konsultacja merytoryczna

Alergia skórna to potoczne określenie postaci skórnej alergii. Wysypka alergiczna może pojawić się zarówno po spożyciu alergenu drogą pokarmową (alergia pokarmowa), na skutek zainhalowania alergenu drogą wziewną (alergia wziewna) ale także na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem (alergia kontaktowa). Aby leczenie było skuteczne, najpierw trzeba wyeliminować alergen z otoczenia dziecka.

Alergia skórna może sprawić, że na twarzy dziecka pojawią się czerwone, łuszczące się grudki albo skóra pokryje się suchymi, czerwonymi plamami, czyli liszajami. Ale nie tylko! Alergia skórna często idzie w parze z suchą, swędzącą skórą, może też powodować obrzęk skóry. Jak wyleczyć uczulenie na skórze dziecka? Wątpliwości pomogła nam rozwiać dr med. Izabela Jastrzębska, pediatra.

Spis treści:

Rodzaje alergii skórnej u dzieci

Alergia skórna może mieć różne podłoże, ale zawsze jest efektem nadwrażliwości skóry, wywołanej przez mechanizmy immunologiczne. Nadwrażliwość ujawnia się, gdy w reakcji na kontakt z alergenem organizm próbuje go zwalczyć. Alergia skórna u dzieci najczęściej występuje jako:

  • pokrzywka - może wystąpić jako postać alergii pokarmowej po spożyciu alergenu albo jako reakcja na leki. Czasem wywołują ją czynniki niespecyficzne, takie jak zimno, ucisk, czy wysiłek fizyczny. Może też towarzyszyć infekcjom bakteryjnym oraz wirusowym.
  • kontaktowe zapalenie skóry - wysypkę powoduje bezpośredni kontakt z alergenem
  • atopowe zapalenie skóry - skóra pozostaje sucha i wrażliwa, nawet gdy ograniczy się kontakt z alergenem. Uważa się, że atopowe zapalenie skóry wynika z uszkodzenia ochronnych właściwości skóry.
  • obrzęk naczynio-ruchowy skóry – często wysypkom alergicznym towarzyszy obrzęk ust, powiek oraz dłoni lub stóp.

Objawy alergii skórnej u dziecka

W zależności od przyczyny alergii na skórze dziecka mogą pojawiać się zmiany i wypryski w różnej postaci, np.: 

  • swędzące czerwone bąble, wyglądające jak po poparzeniu pokrzywami (pokrzywka)
  • wysypka grudkowo-pęcherzykowa lub grudkowo-krostkowa
  • czerwone suche plamy, łuszczenie, rumień (najczęściej przy AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry)
  • obrzęk


Zmiany alergiczne obejmują twarz, zgięcia łokci i kolan lub całe ciało.

Jak leczyć alergię skórną u dziecka?

Istnieje cała lista alergenów, które mogą wywoływać alergię skórną, więc zanim rozpocznie się leczenie, należy wykonać testy na alergię, które wskażą przyczynę reakcji alergicznej. Niezbędne jest odstawienie alergenu - to może być drażniący kosmetyk, proszek do prania albo składnik diety. 

Pielęgnacja skóry alergicznej opiera się na stosowaniu odpowiednich, delikatnych kosmetyków (emolientów) zarówno do mycia, jak i nawilżania i natłuszczania po kąpieli. Wrażliwa skóra nie lubi słońca, gorącej wody ani długich kąpieli. Warto też zwrócić uwagę, czy dziecko nie nosi uciskających ubrań (np. rajstop) ze sztucznych materiałów.


Polecamy też kosmetyki ze składników organicznych, nawilżające i odżywcze emolienty do delikatnej i wrażliwej skóry, pełne naturalnych antyoksydantów i intensywnie odżywczych kwasów tłuszczowych.
 

 


Alergię, która objawia się zmianami na skórze, leczy się także farmakologicznie - leki należy przyjmować pod kontrolą lekarza alergologa. W razie potrzeby lekarz przepisze też maść na receptę do smarowania zmienionych miejsc.

 

Wysypka to nie zawsze alergia skórna

Wysypka na twarzy u niemowlaka czy małego dziecka niekoniecznie musi wiązać się z alergią. Oczywiście zawsze trzeba podejrzewać, że krostki czy zaczerwieniona skóra na buzi to oznaki uczulenia, np. po spożyciu jakiegoś alergenu, i warto skonsultować je z dermatologiem. Wysypka na twarzy dziecka może jednak pojawić się także z innych powodów, np.:


Konsultacja: dr med. Izabela Jastrzębska, pediatra, ekspert portalu ZnanyLekarz 


Zobacz też:

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka u dzieci : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:  ...

dziwne, zapalenie, dziecko, alergia
Zdrowie
Atopowe, czyli... dziwne
Skóra dziecka jest sucha, lekko się łuszczy, widać na niej grudki, swędzi. To może być atopowe zapalenie skóry. Skąd się wzięło i co robić?

Skóra dziecka jest sucha , lekko się łuszczy, widać na niej grudki, swędzi, więc malec się drapie. Wygląda, że to atopowe zapalenie skóry. Co jest przyczyną AZS? Gdy tylko na skórze dziecka zobaczysz krostkę, myślisz, że przyczyną jest alergia. Rzeczywiście, przyczyną skórnych kłopotów u niemowląt często jest alergia pokarmowa . Jak pomóc dziecku, które ma AZS? Po pierwsze trzeba stwierdzić, na co jest uczulony, po drugie – wyeliminować alergeny. Niestety, nie zawsze to takie proste. Czytaj też: Jak sprawdzić, czy niemowlę ma alergię pokarmową?   Jak sprawdzić, czy przyczyną AZS jest alergia U najmłodszych dzieci trudno ocenić, co wywołuje uczulenie. Testy skórne nie są wiarygodne. Negatywny wynik wcale nie daje pewności, że dziecko nie ma alergii. Dlatego u najmłodszych lekarze zalecają wykonanie testów alergicznych z krwi . Niestety testy z krwi sporo kosztują (oznaczenie jednego alergenu – ponad 50 zł). Poza tym, negatywny wynik też w stu procentach nie oznacza, że dziecko nie jest uczulone – często tzw. alergia IgE niezależna: dziecko ma uczulenie pomimo dobrego poziomu immunoglobulin. Test dla mamy: Sprawdź, czy dziecko ma alergię Najlepszym sposobem rozpoznania, czy malec jest alergikiem, pozostaje... własna obserwacja oraz tzw. test karencji i ekspozycji. Najpierw musisz na kilka tygodni wykluczyć z diety dziecka podejrzany produkt, a potem, go podać. Jeśli stan skóry dziecka poprawił się, a potem pogorszył, oznacza to, że dziecko najprawdopodobniej jest uczulone. Problem w tym, że u niektórych dzieci reakcja uczuleniowa następuje bardzo szybko po jedzeniu, u innych – po kilku dniach. Dlatego wyniki musi zinterpretować lekarz. Zobacz film o objawach alergii u dzieci Na co dziecko może być uczulone Jeśli karmisz dziecko piersią, nie jedz żadnych alergizujących go pokarmów. I wyklucz je potem z diety...

mama, niemowlę
Zdrowie
Słowniczek mamy alergika
Jeśli lekarz stwierdzi alergię u twojego maluszka, może sypać naukowymi terminami jak z rękawa. Pomożemy ci je rozszyfrować.

AZS Atopowe zapalenie skóry. To choroba często związana z alergią. Jej objawami są czerwone, suche i swędzące zmiany, pojawiające się zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i pod kolanami. Atopowa skóra może ulec zakażeniu, dlatego AZS trzeba leczyć. Astma Przewlekła choroba zapalna, często o podłożu alergicznym. Charakteryzuje się świszczącym oddechem, napadami kaszlu i dusznościami. Czasem też astma objawia się nawracającymi, np. raz w miesiącu, i przedłużającymi się infekcjami dróg oddechowych (zwłaszcza oskrzeli). Skaza białkowa Alergia na białko zawarte np. w mleku, jajkach, mięsie i rybach. To najczęstsza postać alergii pokarmowej. Zwykle skaza białkowa objawy ma takie: biegunka, wymiotamy, często też pojawia się zaczerwienienie i wysypka. Hipoalergiczny Pozbawiony substancji, które najczęściej uczulają. To określenie często stosuje się w opisie dziecięcych kosmetyków albo proszków do prania. Histamina Substancja, która odpowiada za pojawienie się np. świądu, wysypki, kataru alergicznego albo astmy. Działanie histaminy można zablokować, podając leki antyhistaminowe, np. Zyrtec, Xyzal, Claritine, Aerius. IgE Przeciwciała, które są produkowane w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Katar sienny Potoczne określenie kataru wywołanego alergią na pyłki traw i drzew. Zwykle występuje wiosną i latem, często towarzyszy mu zaczerwienienie oczu albo uporczywe swędzenie nosa.   Marsz alergiczny Przechodzenie jednej alergii w drugą. Nieleczona alergia pokarmowa po kilku latach zmienia się w alergię wziewną, a czasem też w astmę. Testy skórne Testy, które pozwalają określić, na co uczulony jest maluch. Testy z krwi Określają ilość przeciwciał (duża oznacza alergię). Istnieją też testy określające ilość przeciwciał skierowanych przeciw konkretnemu alergenowi.    

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz