Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
uśmiechnięte niemowlę w 4 miesiącu życia
Fotolia
Pielęgnacja

Pierwszy śmiech

Najpierw pojawia się taki niepozorny, nieśmiały... Z początku nie jesteś pewna, czy to uśmiech, czy tylko przypadkowy grymas na buzi.

Maleńkie niemowlę porozumiewa się z Tobą jedynie poprzez płacz. Krzykiem daje znać, że coś mu doskwiera: ma mokro, jest głodne, chce się przytulić... Kiedy więc wreszcie na jego buzi zagości uśmiech, to jakby przekroczyło niewidzialną granicę, za którą rozpościera się kraina kontaktów społecznych. Uśmiech jest pierwszą prawdziwą nicią porozumienia, nawiązanego z Tobą i z otoczeniem.

Troszkę zdrowia

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko – otoczone miłością i opieką, hołubione i tulone – nie ma na co dzień żadnych stresów? To nieprawda! Taki maluszek jest przecież we wszystkim zdany na innych. Ciągle go przekładasz, przewijasz i przebierasz, myjesz, przenosisz – i to wszystko niezależnie od jego woli. Wciąż docierają doń nowe, nieznane dźwięki, pojawiają się obce twarze... Takie zdarzenia mogą być dla dziecka powodem niepokoju, napięć i stresów. A śmiech jest wspaniałym antidotum na takie „smuteczki”.
Niemowlę potrafi głośno się śmiać już w czwartym miesiącu życia. Śmiech zmniejsza napięcie, obniżając we krwi stężenie adrenaliny i kortyzolu (hormonów stresu), a podwyższa poziom endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które odpowiedzialne są także za łagodzenie bólu. Ba, parę chwil głośnego śmiechu może nawet pomóc przy problemach ze zrobieniem kupki! U dziecka, które zaśmiewa się z zabawy czy maminych min, poprawia się perystaltyka jelit, rozluźniają mięśnie i... po kłopocie!
Śmiech polepsza także krążenie krwi i pogłębia oddech (czyli pomaga dotlenić rozwijający się mózg), stymuluje powstawanie komórek odpowiedzialnych za zwalczanie wnikających do organizmu zarazków – a więc poprawia odporność.

Jestem dowcipny!

Już w pierwszym roku życia dziecko wykazuje się poczuciem humoru. Na początku śmieszą je przede wszystkim zabawne odgłosy i miny oraz sytuacje. To naturalne – jest to przecież najprostszy rodzaj humoru, niezależny od umiejętności językowych i niewymagający dużej wiedzy o świecie. Czteromiesięczny maluszek zaśmiewa się, gdy dmuchasz mu na brzuszek, zabawnie przedrzeźniasz rozmaite odgłosy i miny. A ośmiomiesięczny śmieje się, gdy udajesz, że nie możesz złapać spadającej pieluszki czy nieznośnego misia.

6 sposobów, jak wywołać uśmiech na dziecięcej twarzy [WIDEO]

dziecko, dziewczynka, język
Wychowanie
Jak obchodzić prima aprilis z dzieckiem, czyli wszystko o dziecięcych wygłupach
Wreszcie maluch może robić to, co lubi najbardziej – bezkarnie nabierać innych. Przekonaj się, że już trzylatek uwielbia żartować!

Skąd pochodzi prima aprilis? Geneza tego najweselszego ze wszystkich świąt nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że pochodzi ono z Francji, kiedy to król Karol IX zreformował kalendarz, zmieniając pierwszy dzień nowego roku z pierwszego kwietnia na pierwszy stycznia. Związane z tym zamieszanie spowodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji. Jak przygotować dziecko do żartów z okazji prima aprilis? Trzy-, czterolatkom wystarczy wyjaśnić, że tego dnia wszyscy robią sobie różne dowcipy, oszukują się na niby, żeby było weselej. Dziecko w tym wieku dopiero uczy się żartować , więc można mu podpowiedzieć, jak nabrać innych w wesoły sposób, np. mówiąc tacie, że w najbliższą sobotę mama zaprosiła do domu całą grupę przedszkolaków, a braciszkowi, że na podwórku pojawił się dziś hipopotam, który uciekł z zoo. I jaka będzie radość, gdy uwierzą i maluch będzie mógł zakrzyknąć: „Prima aprilis, uważaj, bo się pomylisz!”. Trzeba jednak wytłumaczyć, że dowcipy nie powinny sprawiać nikomu przykrości , np. że nie mówi się wracającej z przedszkola siostrzyczce, że jej ulubiony piesek zachorował, a babci, że tata nastąpił na jej jedyne okulary i je roztrzaskał.   Spontaniczny śmiech, podobnie jak spontaniczne wyrażanie innych uczuć, to dla dziecka bardzo ważne doświadczenie, bo pozwala poczuć się w pełni sobą. Wyzwala też hormony szczęścia, odpręża, pomaga pokonać trudności. Dzięki pozytywnym uczuciom dzieci lepiej dają sobie radę z lękiem. Wiedzą o tym wolontariusze z Fundacji „Dr Clown” odwiedzający małych pacjentów w szpitalach, a lekarze opiekujący się dziećmi mówią, że zdrowienie przebiega szybciej, gdy jest wiele okazji do śmiechu. Niech nie zabraknie wam okazji do wesołych żartów przez cały rok! Prima aprilis z dzieckiem okazją do śmiechu Małe dzieci śmieją się bardziej spontanicznie i spostrzegają w...

mama, niemowlę, uśmiech
Pielęgnacja
Jak wychować optymistę
Radość życia to cecha wyuczona, a nie wrodzona. W dużej mierze od wychowania zależy, czy maluch będzie czerpał z życia pełnymi garściami.

Porażki przekuwać w naukę, śmiać się ze swoich błędów, zawsze wierzyć we własne siły – któż o tym nie marzy? Twoje dziecko może wyrosnąć właśnie na takiego optymistycznego, pewnego siebie człowieka. Ty możesz mu w tym pomóc i do tego... sama skorzystać!   Zarażam się nastrojem Z naszym optymizmem jest tak samo jak z inteligencją albo poczuciem humoru. Rodzimy się z pewnym potencjałem, który w zależności od wychowania rozwiniemy albo nie. Chociaż natury nie przeskoczymy i urodzonego marudy nie zmienimy całkowicie w człowieka pozytywnie nastawionego do świata, to jednak nasze otoczenie już od pierwszych lat życia wpływa na to, czy jesteśmy nieco bardziej ponurzy, czy nieco bardziej radośni i optymistyczni – to zostało udowodnione naukowo! Nastawienie do świata dziecko przejmuje od swoich rodziców, dlatego postaraj się, chociażby dla jego dobra, narzekać jak najciszej (zwłaszcza na zachowanie twojego maluszka!) i częściej niż do tej pory dostrzegać jasne strony życia.     Mnie to śmieszy! Maluch podczas pierwszych prób chodzenia upadł na pupę? Najpewniej niezbyt go to zabolało: gruba pieluszka zwykle amortyzuje wstrząs. W takiej chwili dziecko najpierw czuje tylko tyle, że stało się coś nieoczekiwanego. Zaskoczone patrzy na mamę... – i tu uwaga! Jeśli zobaczy w twoich oczach przestrach, najpewniej momentalnie uderzy w płacz. Ale jeśli zawołasz wesoło: „Brawo! Złapałeś zajączka!”, najpewniej uzna, że nic się nie stało i samo zacznie się śmiać ze swojej przygody. Ba! Być może nawet postara się ją powtórzyć (teraz już oczywiście w kontrolowany sposób), bo przecież pokusa ponownego rozśmieszenia mamy jest tak silna, że trudno się jej oprzeć. Takie przekuwanie porażek w sukcesy to cenna umiejętność.     Mierzę siły na zamiary Maluszek z natury stawia sobie ambitne...

dziecko, mama, łóżko, radość, śmiech
fotolia
Wychowanie
8 powodów do radości, czyli o magicznej mocy śmiechu
Czy śmiałaś się dziś wraz z dzieckiem? Kiedy ostatni raz rozbawiłaś swojego przedszkolaka? Jeśli nie możesz sobie przypomnieć, to nie jest dobry znak. Sprawdź, dlaczego śmiech jest tak ważny.

Głośny śmiech ma pozytywny wpływ nie tylko na ciebie, ale i na dziecko.  Przedszkolak śmieje się średnio 400 razy w ciągu dnia, podczas gdy jego rodzic zaledwie 15! Wystarczy minuta wspólnego śmiechu, a będziecie  rozluźnieni i w dobrym nastroju przez kolejne 45 minut. * Sprawdź, jakie korzyści przynosi śmiech i jak ważny jest w wychowaniu dziecka. Opowiedzenie dziecku dowcipu natychmiast wywoła uśmiech na jego twarzy, a przecież uwielbiasz, gdy dziecko się śmieje. Jeśli wspólnie się śmiejecie, szybko rozproszycie wszystkie smutki i zmartwienia dziecka.   Głośny śmiech łagodzi napięcie mięśni i bóle głowy, bowiem zmniejsza się wtedy poziom adrenaliny i kortyzolu tzw. hormonów stresu. Śmiech wpływa korzystnie na nasze zdrowie emocjonalne. Serdeczny śmiech skutecznie odpędza lęk, smutek czy złość. Zobacz też: 5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość   Podczas śmiechu wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które łagodzą ból . U osób śmiejących się gruczoł przysadkowy mózgu produkuje własne środki przeciwbólowe  zmniejszając poziom odczuwania bólu. Przeprowadzono liczne badania dowodzące, że poczucie humoru wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne. Już w 1644 r. profesor William F. Fry (prekursor badan nad śmiechem) poddał się eksperymentowi, polegającemu na systematycznym badaniu własnej krwi podczas oglądania zabawnych seriali oraz komedii. Wyniki tych badań dowiodły, że śmiech pobudza aktywność komórek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Śmiech jest dobrym ćwiczeniem dla różnych mięśni twarzy, które są nieaktywne przez większość doby. "Zmusza" on do pracy kilkanaście mięśni twarzy oraz ponad 100 mięśni całego ciała! Śmiech jest dobrym lekarstwem znanym od lat. W 1971 roku w Wirginii w USA dr Patch Adams stworzył Gesundheit Institute, w którym to lekarze mieli za...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz