Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak ubrać niemowlę wiosną?
detailblick - Fotolia.com
Pielęgnacja

Spacer zimą z niemowlakiem

Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem.

Werandowanie noworodka

Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go.
Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer.

Ubierz niemowlaka ciepło

Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia. Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty.
Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak, a nie wkładane przez główkę.

Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas

Przed wyjściem na dwór buzię dziecka posmaruj kremem chroniącym przed zimnem i mrozem – np. zwykłą wazeliną lub specjalnym kremem dla niemowląt na zimę. To ważne, by nie dopuścić do odmrożenia. Nie używaj kremów nawilżających – mogą na buzi maluszka zamarznąć. Jeśli świeci ostre słońce, niemowlęcia poniżej szóstego miesiąca nie wystawiaj na jego promienie. Natomiast starsze dziecko możesz posmarować kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Tak przygotowani możecie już śmiało iść na dwór.
Pierwszy spacer niemowlaka nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Jeśli wszystko będzie w porządku, w kolejnych dniach spacerujcie nawet do 2–3 godzin (tyle, ile wynosi przerwa między karmieniami).

Postaw budkę

W wózku przykryj dziecko kocykiem lub śpiworkiem. Ale sprawdź, czy może swobodnie oddychać, kocyk czy szalik nie powinny zakrywać buzi. Jeśli na dworze jest nieprzyjemnie zimno, pada deszcz ze śniegiem lub śnieg, wieje zimny wiatr – postaw budkę wózka. Jeżeli świeci piękne słońce, nie jest to potrzebne, lepiej niech maluszek oddycha świeżym powietrzem. Na spacerze sprawdzaj, czy maleństwu nie jest za zimno ani za gorąco. Najlepiej dotknij jego karku (powinien być ciepły, ale niespocony). Rączki szkraba mogą być nieco chłodne (jeśli jest mróz, załóż mu rękawiczki).

Zobacz także: Jak pielęgnować malca zimą

Czy wiesz, jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

mama, niemowlę, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować malca zimą
W domu ponad 20˚C, a za oknem mróz. Takie huśtawki temperatur źle znosi skóra malca. Musisz ją teraz dobrze chronić przez zimnem, wiatrem, śniegiem. I to nie tylko na buzi!

Czy wolno zimą iść na spacer bez posmarowania buzi malca kremem? Absolutnie nie! Odmrożenie (o co łatwo nie tylko w mróz) może być dla niego groźne. Starannej pielęgnacji w miesiącach zimowych potrzebuje też skóra całego ciała. Dziecko jest cieplej ubrane, rzadziej pozwalamy mu pobawić się na golaska, może więc dochodzić do odparzeń. Zobacz, jak zadbać o maluszka. Nie przegrzewaj Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22˚C. Zakładaj dziecku bawełniane ubranka i nie ubieraj go zbyt ciepło. Gdy się spoci, może łatwo dojść do odparzeń . U niemowlęcia szczególnie często pojawiają się one we wszelkich zgięciach i fałdkach – w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu. Jest tu znacznie słabszy dostęp powietrza, zbiera się pot i brud. Pamiętaj o codziennej kąpieli Nie obawiaj się, że przez to maluszek się przeziębi. Codzienna kąpiel niemowlaka jest ważna, gdyż nawet takie małe dziecko się poci. Podczas kąpieli starannie umyj wszystkie fałdki w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu, używając mydła dla maluchów lub delikatnego płynu do kąpieli (sprawdź, od którego wieku jest zalecany). Następnie je osusz. Umyj też i dokładnie osusz przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg. Jeśli skóra w tych wrażliwych miejscach wygląda normalnie, wystarczy posmarować ją kremem pielęgnacyjnym . Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie mogące świadczyć o początkach stanu zapalnego, użyj kremu lub maści z cynkiem lub talkiem. Czym smarować skórę niemowlaka? Po wykąpaniu i wytarciu maluszka posmaruj go balsamem, mleczkiem lub kremem –  to ważne, gdyż skórę trzeba nawilżyć . Jeśli zauważyłaś miejsca mocno wysuszone (szorstka, łuszcząca się skóra), użyj tłustego kremu lub maści. Oliwki jednak stosuj ostrożnie. Nie wszystkim dzieciom służą. Często powodują, że woda z naskórka przedostaje się na powierzchnię skóry, co...

niemowlę, zima
M&M
Pielęgnacja
Od A jak atopia po Z jak zimny wiatr – czytaj ABC zimy z dzieckiem
W domu jest ciepło i przytulnie, a na dworze hula mroźny wiatr. Taka huśtawka temperatur nie ułatwia pielęgnacji niemowlaka. Zobacz, czego potrzebuje dziecko, aby zimą czuć się komfortowo.

Początki zimy to najtrudniejszy okres dla mamy niemowlęcia. Delikatna skóra dziecka nie lubi chłodu. Zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz i zimno mogą u smyka spowodować infekcję . Jak zatem ubrać malca, aby nie zmarzł i nie spocił się jak myszka? Czym smarować buźkę maluszka, aby ochronić ją przed odmrożeniem? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Nie jesteś pewna? Nasz przewodnik jest właśnie dla ciebie. A jak atopia Skóra niemowlaka , zimą przykrywana wełnianymi kocami i otulana pierzynką z natłuszczającego kremu, często nie ma czym oddychać. Dlatego w tym okresie zmiany alergiczne mogą się nasilić. Pojawiają się pęcherzyki, grudki, aż w końcu strupki, które mogą łatwo się zakazić. Aby do tego nie dopuścić, ubieraj dziecko w przewiewne ubranka i używaj do pielęgnacji jego skóry delikatnych kosmetyków albo leczniczych preparatów do kąpieli. B jak butki na zimę Wybieraj tylko z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Przepuszczają one powietrze, dzięki czemu stópki dziecka się nie pocą. Pamiętaj, że idealne buciki mają: grubą i elastyczną podeszwę, szerokie noski, sztywny zapiętek i usztywnioną kostkę. C jak chlapa w grudniu Jest tak samo (a może nawet bardziej!) niebezpieczna dla dziecka jak mróz i wiatr. Przecież to właśnie w wilgotnym powietrzu jest najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów , które szukają ciepłego, zacisznego miejsca – najchętniej w błonach śluzowych twojego maluszka. Dla niego zdrowsze jest suche powietrze, oczywiście pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej –10°C. C jak czapeczka Najlepsza jest mięciutka dwuwarstwowa: z wierzchu wełniana, pod spodem bawełniana lub polarowa. Nie zakładaj czapki w domu, chyba że noworodkowi i to tylko na kilka minut po kąpieli. D jak D3 witamina Nie wolno ci zapomnieć o jej codziennej dawce. Jeśli karmisz piersią , powinnaś...

Zdrowie
Ciepło, zimno
Maluszek marznie szybciej niż ty, szybciej też robi mu się gorąco. Przeczytaj, co zrobić, by czuł się idealnie!

Jednego dnia słupek rtęci pnie się w górę, drugiego spada na łeb, na szyję. W południe grzeje słoneczko, parę godzin później łapie mróz. W domu też bywa różnie: w wywietrzonym pokoju jest dość chłodno, a w kuchni tak gorąco, że mogłyby tam rosnąć palmy. Nasz organizm potrafi dostosować się do zmiennych warunków. Ale musi się tego nauczyć. Co ono czuje Maluch w brzuchu mamy nie musi zawracać sobie głowy nawet 25-stopniowym mrozem, bo wody płodowe mają stałą temperaturę (ok. 37°C). Po narodzinach wszystko się zmienia: raz jest zimniej, raz cieplej… Trudno się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza że znajdujący się w mózgu ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze dojrzały. Trudną sztukę utrzymywania stałej temperatury ciała maleństwo opanowuje mniej więcej w ciągu miesiąca. Jednak długo potrzebuje pomocy, by bronić się przed chłodem, bo ma cieniutką skórę. Na szczęście przez kilka pierwszych tygodni funkcjonuje tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, która ma wyjątkową zdolność wytwarzania ciepła. Ale mimo to leżącemu malcowi trudno się rozgrzać. W domu Temperatura w mieszkaniu nie powinna wzrastać powyżej 20–22°C. Gdy jest cieplej, nagrzane i suche, powietrze wysusza, a przez to uszkadza śluzówki. Przyzwyczajony do cieplarnianych warunków maluszek szybko staje się chorowitym, wiecznie zakatarzonym piecuszkiem. Staraj się, by we wszystkich pomieszczeniach (poza łazienką w czasie kąpieli, gdzie powinno być o kilka stopni więcej) panowała mniej więcej taka sama temperatura – dzięki temu przenoszony z miejsca na miejsce bobas nie będzie narażony na jej ciągłe zmiany. Pamiętaj także o wietrzeniu. Otwieraj okno dwa, trzy razy dziennie (malec powinien być wówczas w innym pomieszczeniu), a potem wyrównaj temperaturę w mieszkaniu (wystarczy otworzyć szeroko drzwi do pokoju). Jeśli mimo wietrzenia powietrze nadal jest suche, rozwieś na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz