Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.
Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen?
Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija. Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu.
Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka.
Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki, robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego, tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza, to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy
Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić
Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać?
W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką, brudna pieluszka, ząbkowanie, suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka, które często budzi się z płaczem. Wtedy rodzice powinni zareagować i zastosować metody, które pomogą dziecko uspokoić się i zasnąć. Jedną z metod stosowanych przez rodziców jest tzw. biały szum. Jest to jednostajny dźwięk, przypominający odgłos suszarki, czy odkurzacza, który działa na dziecko uspokajająco i usypiająco. – Jest to biały szum, czyli dosyć jednostajny dźwięk, który jest najbardziej atrakcyjnym dźwiękiem dla mózgu dziecka, również dla dorosłych. Ponieważ jest on najbardziej atrakcyjny, to mimo że dziecko śpi, mózg nadal poszukuje różnego rodzaju bodźców zmysłowych, więc koncentruje swoją uwagę na tym, co jest dla niego najfajniejsze. To powoduje, że dziecko się relaksuje, wycisza i w związku z tym zasypia i spokojnie śpi. – mówi Marta Pałuba.
Polecamy: Dźwięki, które uśpią malucha - czy naprawdę działają?
Zdaniem specjalistów tego typu dźwięki mogą przypominać dziecku odgłosy znane jeszcze z życia prenatalnego, jak oddech czy bicie serca mamy. Jednak, jak podkreśla psycholog metoda ta nie powinna być jedynym rozwiązaniem problemów ze snem dziecka: – Nie chciałabym, żeby rodzice myśleli sobie, to teraz włączamy odkurzacz, bo to uspokoi nasze dziecko. Nie, najlepiej byłoby, gdyby rodzice przede wszystkim korzystali z siebie, czyli byli blisko poprzez dotyk, śpiewy czy kołysanie. Powinniśmy także uczyć maluszka wyciszania, kładąc go w jego własnym łóżeczku i pozwalając mu trenować samodzielne zasypianie. To w pierwszej kolejności – mówi Marta Pałuba.
Polecamy: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog
Co może pomóc dziecku spokojnie zasnąć?
Wszyscy specjaliści zgodnie podkreślają, że bardzo ważne są wieczorne rytuały, np: wieczorna kąpiel i pielęgnacja, śpiewanie kołysanek lub czytanie bajeczki przed snem. Bajki nie należy jednak zbyt gwałtownie przerywać, aby dziecko nie projektowało jej dalszego ciągu przez sen. Dzieci lubią mieć także przy sobie ulubione pluszaki, dlatego nie powinno się usuwać ich z łóżeczka dziecka.
Zobacz wypowiedz psycholog o prawidłowym śnie dziecka:
Źródło: Newseria
A jakie są Wasze sposoby na usypianie dzieci? Piszcie w komentarzach.
Zobacz także: W jakiej pozycji powinien spać noworodek?