
Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego.
Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.
Noworodek płacze, bo jest głodny
Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne.
Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne.
Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu.
Płacz z powodu bólu brzucha
Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki.
Noworodek jest chory
Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu.
Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy (zmierz temperaturę, jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka.
Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza.

Gdy dziecko płacze , sprawdzasz dlaczego. Gdy okazuje się, że to nie głód, ani mokra pieluszka i nawet przytulanie nie pomaga, sięgasz po inne metody. Czy skuteczne, sami sprawdźcie. Metody prezentowane poniżej, wynikają z pomysłowości rodziców i są przez nich przetestowane. Być może pomogą także Waszym dzieciom. 10 sposobów na płacz dziecka 1. Gdy moje dziecko nie może się uspokoić, biorę go w ramiona i rytmicznie kołysząc mówię "szszsz". Takie jednostajne kołysanie i szumienie, sprawia, że dziecko wsłuchuje się w mój głos i uspokaja. Zobacz: Dlaczego dziecko lubi się huśtać? 2 . U nas zawsze sprawdza się pralka . Gdy córeczka ciągle płacze, stawiam ją w leżaczku na wprost wirującej pralki i zapada cisza. Ten odgłos sprawia, że maleństwo zamiera w skupieniu. 3 . Odkurzacz jest najlepszy, twierdzi inny rodzic. Gdy nie mam już pomysłu jak uspokoić dziecko, włączam odkurzacz. Odgłos połączony w ruchem, sprawia, że dziecko zaczyna mnie pilnie obserwować i przestaje płakać. 4 . Niektóre mamy przyznają, że ich dziecko uspokaja się, gdy poklepują je rytmicznie w pampersa . Odgłos lekko szeleszczącej pieluszki, a także dotyk i bliskość drugiej osoby , uspokaja dziecko. 5 . Wiele mam uznało, że to śpiew najbardziej uspokaja dziecko. I nie trzeba być diwą operową, wystarczy po prostu nucić. Choć czasem nasze nucenie brzmi jak miauczenie, dziecku to nie będzie przeszkadzać. Dla niego liczy się melodyjność, oraz głos ukochanej mamusi. 6 . Masz wielką piłkę do ćwiczeń, taką, jaką używa się również na salach porodowych? Usiądź z płaczącym dzieckiem w ramionach na piłce i poruszajcie się wspólnie w górę i w dół. Jeżeli nie będzie to zbyt szybkie i intensywne, dziecku na pewno spodoba się taki ruch. 7. Gdy dziecko płacze, wkładam je do wózka i idę na bardzo długi spacer . Ruch, świeże...

Jeśli komuś wydaje się, że noworodek to bezbronna istota, która niewiele potrafi i wszystkiego musi się uczyć, jest w błędzie. Dziecko tuż po narodzinach jest już dobrze przygotowane na to, co je czeka. O noworodku wiemy coraz więcej. Ta wiedza nie tylko zadziwia. Pozwala też go zrozumieć i dobrze się nim opiekować od pierwszych chwil. Noworodek ma świetny słuch Badanie przesiewowe słuchu , które wykonuje się powszechnie u polskich noworodków, utwierdza mamę w przekonaniu, że jej dziecko słyszy. Od pewnego czasu nie jest tajemnicą, że słuch dziecka jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów. Mówi się nawet o tym, że jest to słuch absolutny . Dowiedli tego amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison. Pojęcie to znane jest przede wszystkim z terminologii muzycznej i stanowi dla obdarzonego taką cechą muzyka najwyższe wyróżnienie. Ten prezent od natury daje małemu człowiekowi możliwość odnalezienia się w bogatym świecie dźwięków i uczenia się tonów rodzimego języka. Niestety z czasem ta umiejętność słabnie. Noworodek rozpoznaje głos mamy Spośród różnych brzmień noworodek preferuje głosy ludzi. Najszybciej rozpoznaje głos mamy, który towarzyszył mu w życiu płodowym. Nie znaczy to jednak, że nie zaakceptuje głosu mamy adopcyjnej – przyzwyczai się do tego, który towarzyszy mu na co dzień. Głosy kobiet podobają się małemu dziecku szczególnie. Ma na to wpływ upodobanie noworodka do wysokich dźwięków oraz wysokiej intonacji. Z tego względu nawet mężczyźni intuicyjnie tak modulują głos, gdy zwracają się do dziecka. Ten sposób mówienia określa się mianem języka matczynego . Noworodek widzi to, co jest dla niego ważne Noworodek słyszy lepiej niż dorośli, ale widzi znacznie słabiej. Nie znaczy to jednak, że widzi niewystarczająco. Wzrok ma dostosowany do swoich...

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...