Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wzmożone napięcie mięśniowe ćwiczenia
Adobe Stock
Rozwój

Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia Pawła Zawitkowskiego

Przy wzmożonym napięciu mięśniowym bardzo ważne są ćwiczenia i odpowiednia rehabilitacja. Znany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski poleca ćwiczenia, które dają bardzo dobre rezultaty w obniżaniu wzmożonego napięcia u niemowląt i starszych dzieci. Można je wykonywać również w domu.
Paweł Zawitkowski
Konsultacja merytoryczna

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt (a także u dzieci w starszym wieku) wymaga rehabilitacji, którą warto wspomóc prostymi ćwiczeniami w domu, polecanymi przez fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego. Pamiętaj, że im wcześniej dziecko zacznie być rehabilitowane przez doświadczonego fizjoterapeutę, wspierane odpowiednimi ćwiczeniami w domu, tym większe ma szanse na prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Przedstawiamy ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe, które możesz wykonywać z dzieckiem w domu. 

Spis ćwiczeń na wzmożone napięcie mięśniowe:

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Wzmożone napięcie mięśniowe - ćwiczenia i rehabilitacja

Gdy u dziecka występuje wzmożone napięcie mięśniowe, należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Fizjoterapeuta dziecięcy dobierze odpowiednie techniki. Pokaże także, w jaki sposób należy ćwiczyć z dzieckiem w domu. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia sprawią, że dziecko uzyska optymalne napięcie mięśniowe. Bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców – odpowiednia pielęgnacja, sposób noszenia, ćwiczenie z maluszkiem w domu. Efekty rehabilitacji można zauważyć już po pierwszych tygodniach.  

Masaż na wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Połóż dziecko na złączonych udach (wzdłuż, a nie w poprzek nóg) buzią do ciebie. Unieś kolana, by główka była wyżej niż reszta ciała. Nóżki chwyć w okolicy ud i oprzyj o swą klatkę piersiową. Z wyczuciem przesuwaj je w lewo i w prawo, w górę i w dół, aby przyzwyczaić dziecko do  ruchu. Połóż otwarte dłonie na jego barkach. Delikatnie, ale pewnie obniżaj je i ugniataj tak jak ciasto.

Fizjoterapeuta radzi: Noworodek, który czuje spokojny, pewny, rytmiczny ruch, dotyk całej dłoni mamy i słyszy jej uspokajający głos, łatwiej się rozluźnia.

Ćwiczenia w domu na wzmożone napięcie mięśniowe: turlanie, przetaczanie 

Gdy dziecko przyzwyczai się już do zabawy w „ugniatanie ciasta”, przyjdzie kolej na nową zabawę. Ułóż je teraz na brzuszku w poprzek swoich ud. Obniż nieco kolana. Połóż rękę na pupce dziecka i bardzo spokojnie przetaczaj je na boki (pamiętaj: zawsze turlaj je w swoim kierunku!). Po każdym ruchu poczekaj na reakcję dziecka. Przetaczaj maluszka w jedną i drugą stronę, odwracając je głową w przeciwnym kierunku.

Fizjoterapeuta radzi: W czasie tej zabawy możesz dodatkowo powoli unosić na przemian swoje kolana. Dzięki temu twojemu dziecku łatwiej będzie akceptować zmiany pozycji ciała.

Ćwiczenia dla niemowlaka z napięciem mięśniowym: bujanie na piłce

Weź dziecko na ręce, usiądź na piłce. Balansuj biodrami na boki, do przodu i do tyłu. Delikatne bujanie przyzwyczai twoje dziecko do zmian ułożenia ciała i ćwiczy zmysł równowagi. W tej pozycji możesz również karmić piersią. Delikatne kołysanie pomoże też złagodzić twoje pociążowe bóle kręgosłupa.

Fizjoterapeuta radzi: Zanim usiądziesz na piłce z dzieckiem w ramionach, pobujaj się na niej sama. Przez kilka dni siadaj i ćwicz utrzymywanie równowagi. Potem, już w czasie zabawy, obserwuj dziecko. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, przerwij ćwiczenie.

Wzmożone napięcie mięśniowe – dotykanie różnych faktur

Dotykając dziecko delikatnie, całą dłonią, szybko uspokoisz je i nawiążesz z nim znakomity kontakt. Gdy już przyzwyczai się do różnych faktur, z którymi styka się codziennie, np. twoich dłoni, włosów, brody taty, możesz spróbować dotykać ciała dziecka różnymi materiałami. Przygotuj futerko, jedwabny szal czy gumową piłeczkę z wypustkami. To bardzo urozmaici wasze zabawy. Przedmioty te możesz dawać dziecku do rączek, głaskać nimi po jego nóżkach i brzuszku, przytulać mu do policzków.

Fizjoterapeuta radzi: Zawsze kiedy wprowadzasz kolejne materiały, zwracaj uwagę, aby były one ciepłe i nie drażniły skóry dziecka. Przed zmianą pieluszki lekko ogrzej w dłoniach nawilżane chusteczki, aby maluch nie miał kontaktu z mokrym i zimnym materiałem.

Pielęgnacja noworodka ze wzmożonym napięciem mięśniowym

W czasie zmiany pieluszki, ubierania, rozbierania i każdej innej czynności pielęgnacyjnej, zamiast unosić dziecko, obracaj je na boki. Rób to powoli, tak by noworodek „nadążył” za twoimi ruchami. Przy okazji obrotu na plecki pozwól mu na chwilę odpoczynku. Może ma teraz ochotę swobodnie pomachać rączkami i nóżkami?

Fizjoterapeuta radzi: Aby sprawnie obracać dziecko na boki, a potem na brzuch, wystarczy, jeżeli jedną rękę ułożysz między jego nóżkami a drugą pod pupą. Wtedy trzymasz jego miednicę tak jak piłkę. Wystarczy obrót rąk i niemowlę samo zmienia pozycję.

Jak nosić niemowlę ze wzmożonym napięciem mięśniowym?

Najlepiej na fasolkę: tak, by pupa dziecka leżała w zagłębieniu twojego łokcia, a całe ciało opierało się z jednej strony o twój brzuch, a z drugiej o przedramię. Drugą dłonią koniecznie podtrzymuj pupę i nóżki.

Fizjoterapeuta radzi:  Niemowlę w tej pozycji może być bokiem, tyłem lub przodem do ciebie. Możesz je tak układać w trakcie karmienia. Postaraj się wtedy sama rozluźnić – to „wygasi” niepokój i sztywność małego ciałka.

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

  • Niemowlę powyżej 3. miesiąca życia ciągle zaciska piąstki, nie otwiera ich nawet podczas zabawy i kąpieli (pamiętaj, że zaciskanie piąstek u noworodka i niemowląt do 2–3 miesiąca to normalne zjawisko). Zdrowe dziecko będzie je czasem zaciskało, ale częściej rozluźniało.
  • Noworodek jest niespokojny, źle je i śpi, do tego wykonywanie najprostszych czynności pielęgnacyjnych jest utrudnione, ponieważ dziecko nawet przez chwilę się nie rozluźnia.
  • Dziecko przesadnie reaguje na każdy bodziec, trudno je uspokoić i przytulić.
  • Niemowlę, leżąc na plecach lub na boku, cały czas odgina główkę do tyłu, rączki i nóżki wciska w podłoże (robi mostek). Ułożone na plecach, stale wygina się na jedną stronę, przy czym utrzymuje taką asymetrię niezależnie od pozycji i pory dnia.
  • Ma stale skrzyżowane, wyprężone lub zgięte nogi, jego ruchy wydają się chaotyczne i przypadkowe.
    Uwaga! Wzmożone napięcie mięśniowe może zdiagnozować jedynie lekarz. Konieczna jest wtedy rehabilitacja pod kierunkiem specjalisty.

 

Zobacz także:

Jak kąpać noworodka?
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czy wiesz, jak pielęgnować noworodka? - TEST dla początkujących rodziców


(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bIDqv5y8I_Zfux68ljhj1ZQ5.MgGtlhQqa8kMeDskjP.37', 'ubfqkvmffk', 'brznfenizhfynkbkqljxlerpjjlt']);

dziecko, zima, kombinezon
© Barbara Helgason - Fotolia.com
Rozwój dziecka
Co powinno umieć roczne dziecko - test
Rozwój
Od leżenia do chodzenia
Dlaczego nie podnosi główki? Czy nie powinno już siedzieć? Maleństwo rośnie jak na drożdżach, a powodów do niepokoju zamiast ubywać – przybywa.

Inne niż w brzuchu mamy otoczenie i niedojrzałość noworodka sprawia, że zachowuje się on i porusza niezdarnie. Niedoskonały układ nerwowy nie umie jeszcze sprawnie kierować pracą słabych mięśni. Ale z dnia na dzień będzie coraz lepiej. Pierwszy kwartał - głowa do góry Noworodek nieporadnie podkurcza ręce i nóżki. Nie jest w stanie udźwignąć głowy. Dlatego zawsze podtrzymuj ją, ale pozwól też dziecku ćwiczyć. Układaj je tak, by odwracało główkę i w lewo, i w prawo. Gdy maluch czuwa, kładź go na brzuszku i obserwuj. Na początku może protestować. Z czasem zacznie unosić główkę. W drugim miesiącu zwykle już potrafi utrzymać ją krótko, a już w trzecim – przez dłuższą chwilę. Dla zachęty pokazuj przedmioty w żywych kolorach, także gdy maluch leży na wznak (kolorowe zabawki trzymaj na wprost buzi dziecka i z boku, by dziecko odwracało głowę w ich kierunku). Pamiętaj! Maluch potrzebuje płaskiej powierzchni, na której będzie mógł swobodnie obracać się i przesuwać. Gdy dziecko trzyma główkę pewnie, nie musisz jej cały czas podtrzymywać, odtąd możesz bezpieczniej nosić malca w pozycji pionowej. Drugi kwartał - z boku na bok Niektóre czteromiesięczne maluchy dźwigają już klatkę piersiową, opierając się na łokciach. Energiczne próbują przewracać się z pleców na brzuch. Chwytają podaną zabawkę i wiszące nad nimi grzechotki. Zachęcaj dziecko do obracania na boki, baw się z nim w delikatne turlanie, proste „a kuku”. Stań z boku, by maluch, musiał się obrócić. Leżąc na brzuszku, pięciomiesięczne dziecko przenosi ciężar ciała z łokcia na łokieć. Półroczne dziecko, podciągane do siedzenia, mocno trzyma cię za palce i przyciąga brodę do klatki piersiowej. Leżąc na plecach, dźwiga głowę, by przyjrzeć się własnym stopom. Jak najczęściej układaj je na kocyku i pozwól mu się turlać. Trzeci kwartał - wreszcie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz