Rozwój

Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]

Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Napięcie mięśniowe u niemowląt zdaniem znanego fizjoterapeuty to skomplikowana historia.
–Trudno jest mamie samej w domu zdiagnozować, czy dziecko ma wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – Tak naprawdę występują te nieprawidłowości w naprawdę skrajnych przypadkach. O obniżonym albo zbyt wysokim napięciu mięśniowym u niemowląt możemy mówić wówczas, gdy widzimy, że maluch nie jest panem swojego działa, ma nieskoordynowane ruchy, czy problem walką z siłami grawitacji.
 

Objawy obniżonego lub wzmożonego napięcia: Co może zaniepokoić?


Niemowlę, noworodek o zbyt niskim napięciu ma problem z podnoszeniem główki, czy odpychaniem się rękoma od podłoża. Wzmożone napięcie z kolei powoduje sztywność u dziecka, co uniemożliwia maluchowi wykonywanie jakichkolwiek ruchów, albo przychodzą mu one z dużym trudem.
– Ale uwaga! Nieprawidłowości te muszą występować 24 godziny na dobę – ostrzega fizjoterapeuta. – Jeśli dziecko jest sztywne cały czas, wygląda, jakby się męczyło w swoim ciele, a rodzicowi ta sztywność ciała dziecka uniemożliwia normalną pielęgnację dziecka, czyli karmienie, przewijanie, oddychanie, kąpiel, to wówczas możemy mówić o nieprawidłowości i udać się do specjalisty.
 

Indywidualny rozwój niemowlaka a napięcie mięśniowe

Zdaniem znanego fizjoterapeuty często zbyt pochopnie diagnozuje się tego rodzaju nieprawidłowości u niemowląt.
– Zdarza się, że pediatra zauważy u waszego dziecka ograniczenia ruchów w stawach biodrowych, bo nie chce nóg na zewnątrz odwodzić. Wówczas lekarz powie wam, że wasze dziecko ma wzmożone napięcie, a wy zauważycie, że w domu wasze dziecko swobodnie rusza nóżkami, nie ma przykurczy, to nie ma żadnego problemu – mówi Paweł Zawitkowski. – Patologia występuje cały czas i przeszkadza dziecku w realizacji jego potrzeb a rodzicowi w opiece i pielęgnacji.

Zobacz także
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?

obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt to coraz częstszy problem – czy jest groźne?

niemowlę

Prawdy i mity o napięciu mięśniowym

napięcie mięśniowe u niemowląt

Napięcie mięśniowe u niemowląt – czym jest, na czym polegają zaburzenia napięcia mięśniowego?

Obserwuj swoje dziecko, ale bez paniki

Zdaniem fizjoterapeuty najlepiej obserwować swoje dziecko, ale nie diagnozować samemu, lub z pomocą Internetu. W razie niepokojących objawów udać się do specjalisty, który podpowie, czy potrzebna jest rehabilitacja ruchowa niemowlęcia, ale...
Nie panikujcie od razu – patologia, czyli wzmożone albo drastycznie obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt występuje niezwykle rzadko – mówi fizjoterapeuta. – Reszta może wynikać zwyczajnie z rozwoju i osobowości dziecka. Jedno niemowlę jest fajterem i będzie szybko chciał podnosić głowę, a będzie to jeszcze ponad jego siły, a inne niemowlę będzie sobie spokojnie leżało i poczeka, aż przyjdzie odpowiedni moment, na to, by spróbować podnieść główkę.

Polecamy:

rozwój niemowlaka
Rozwój
Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

1. miesiąc życia dziecka Noworodek zaciska palce na twoim kciuku z ogromną siłą. To odruch bezwarunkowy. Wzrok noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Potrafi wodzić wzrokiem za zabawką w odległości ok. 25 cm. Poza białym i czarnym nie odróżnia kolorów. Niemowlę 1. miesiącu życia w tym wieku już słyszy. Rozpoznaje głosy rodziców , słysząc je, stara się odwrócić główkę w ich stronę. Chętnie też obserwuje twarze mamy i taty. 2. miesiąc życia dziecka Leżąc na brzuchu, umie już głowę i ramiona. Leżąc na pleckach, dziecko zaczepia zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu przez dorosłego do ręki. Miesięczne niemowlę coraz chętniej i na dłużej zatrzymuje wzrok na zabawce. Zwłaszcza tych kolorowych. Pod koniec 2. miesiąca dziecka pojawia się u malucha pierwszy uśmiech. Czytaj też: Jak rozwija się dwumiesięczne dziecka? 3. miesiąc życia dziecka Dziecko staje się ciekawskie, uwielbia, gdy rodzic nosi je na rękach i może rozglądać się znad jego ramienia. Kiedy leży kręci główką, patrząc za tobą, kiedy chodzisz po pokoju. Niemowlę zaczyna wydawać dźwięki. To, co teraz słyszysz nazywane jest " głużeniem " albo " gruchaniem". 4. miesiąc życia dziecka Niemowlak trzymany pionowo zaczyna mocno utrzymywać główkę, a położony na brzuszku unosi ją pewnie. Dziecko chwyta całą dłonią bez użycia kciuka. Nie potrafi trzymać dwóch przedmiotów naraz. W tym czasie maluch zaczyna robić miny i możesz usłyszeć pierwszy głośny śmiech. Umie też odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech. 5. miesiąc życia dziecka Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie. Leżąc na plecach, potrafi włożyć stopy do buzi. Umie już chwycić grzechotkę i przekładać ją z ręki do ręki. W tym wieku mogą zacząć wyrzynać się pierwsze ząbki. 6. miesiąc...

dr Peter Willats psycholog
M. Mikołajczyk
Rozwój
Jak wspomagać rozwój niemowlaka - radzi szkocki psycholog dr Peter Willats
Tylko przez dwa dni był w Polsce dr Peter Willatts, psycholog rozwojowy ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee, który wie prawie wszystko o niemowlętach. Udało nam się zapytać go m.in. o to, jak wspierać malutkie dzieci w rozwoju i dlaczego tak ważny jest dla nich nie tylko bliski kontakt z rodzicem, ale również... dieta.

Bada Pan tzw. kamienie milowe w rozwoju niemowląt.  Co to w zasadzie jest?  – To narzędzie do sprawdzania przebiegu rozwoju niemowlęcia, czyli osiągnięcia, które powinno zdobyć, przypadające na określone okresy jego życia. Dzięki kamieniom milowym możemy sprawdzać, czy rozwój przebiega prawidłowo – jest tak, gdy kamienie milowe zostały osiągnięte. Jeśli na określonych etapach życia niemowlę wykazuje konkretne umiejętności, to jest to sygnał dla rodziców, że rozwój dziecka jest prawidłowy. Także dla jego pediatry jest to wskazówka dotycząca tempa rozwoju . Czy uważa Pan, że niemowlę to mały geniusz? – O, nie. W kamieniach milowych nie chodzi o to, by udowodnić, że dziecko jest geniuszem, tylko o badanie jego kompetencji po to, żeby rozwijało się prawidłowo . Wszystkie niemowlęta jakoś się rozwijają: jedne powyżej średniej, inne poniżej, a jeszcze inne przeciętnie. Chodzi o to, by wszystkim dzieciom zapewnić rozwój ich maksymalnego potencjału. Jak się sprawdza, co umieją niemowlęta? – To trudne w przypadku tak malutkich dzieci, ponieważ nie umieją mówić. Wszystko polega na obserwowaniu ich i próbach odgadnięcia, co mogą myśleć i dlaczego się tak zachowują. Musimy być bardzo uważni, interpretując te zachowania. Łatwo jest pomyśleć, że rozumieją więcej niż w rzeczywistości. Tak jak np. z psem (przepraszam za porównanie): patrzymy na niego i wydaje nam się, że rozumie, co do niego mówimy. Gdy jesteśmy uważni, możemy zauważyć, że dzieci są mądre , kompetentne, dużo umieją – dziś wiemy o nich znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Dam przykład: trzymiesięczne dziecko , które na naszym filmie bawiło się karuzelką [mogło wprawiać ją w ruch, kopiąc nóżką, do której wstążeczką była przywiązana zabawka – przyp. red.], po siedmiu dniach zapomniało, że może w ten sposób wprawiać w ruch...

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
AdobeStock
Rozwój
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Jeśli dziecko nie zostanie otoczone odpowiednią opieką, problemy z napięciem mięśniowym mogą zaburzyć prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, jak postępować, jeśli zostanie zdiagnozowane i w jaki sposób je leczyć.

Wzmożone napięcie mięśniowe neonatolog może stwierdzić zaraz po narodzinach dziecka. Ocena napięcia mięśniowego jest jednym z czynników, które są brane pod uwagę w trakcie badania według skali Apgar. Jeśli mięśnie dziecka są nadmiernie napięte lub przeciwnie – wiotkie, lekarz kieruje dziecko do specjalisty (neurologa). Nie zawsze jednak problemy z napięciem mięśniowym można wykryć tuż po porodzie. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Spis treści: Wzmożone napięcie – co to jest? Wzmożone napięcie mięśniowe: przyczyny Jak rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt ? ​ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: co robić? Ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt Kiedy mija wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt? Skutki wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt Wzmożone napięcie – co to jest? Wzmożone napięcie mięśniowe (hipertonia mięśniowa), to jedno z zaburzeń napięcia mięśniowego. Polega na tym, że mięśnie są zbyt napięte, co przekłada się na zwiększony opór, jaki stawiają kończyny, tułów i głowa dziecka podczas badania fizjoterapeutycznego. Najczęściej obserwuje się jeden z dwóch rodzajów wzmożonego napięcia mięśniowego: sztywność – opór występuje cały czas, lub pojawia się tzw. objaw koła zębatego – sztywność pojawia się skokowo, spastyczność – opór pojawia się przy ruchu wyprostu kończyn. Im szybszy wyprost tym większy opór. Może też występować tzw. objaw scyzoryka – w pewnym momencie ruch zostaje zablokowany, a następnie napięcie zmniejsza się i ruch może być kontynuowany. Ocena napięcia mięśniowego to pierwsza ważna informacja o stanie i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i mózgu noworodka. Od prawidłowego napięcia mięśni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj