Napięcie mięśniowe

Kiedy dziecko trzyma główkę
napięcie mięśniowe
rozwój fizyczny dziecka
kamienie milowe

Kiedy dziecko trzyma główkę – kiedy zaczyna ją podnosić i samo utrzymuje?

Dziecko ćwiczy podnoszenie i trzymanie główki niemal od pierwszych dni życia. Sporo musi się natrudzić, bo jego głowa jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zobaczyć pierwsze efekty tego treningu. Co więcej – możesz też zachęcać niemowlaka do ćwiczeń. Sprawdź, od kiedy dziecko trzyma głowę już całkiem pewnie.
Małgorzata Wódz
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
napięcie mięśniowe
rozwój niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Jeśli dziecko nie zostanie otoczone odpowiednią opieką, problemy z napięciem mięśniowym mogą zaburzyć prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, jak postępować, jeśli zostanie zdiagnozowane i w jaki sposób je leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę wygina się do tyłu
niemowlę
napięcie mięśniowe

Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?

Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.
Maria Nielsen
obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt
rozwój dziecka
niemowlę
napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt to coraz częstszy problem – czy jest groźne?

Jeżeli pediatra stwierdzi obniżone napięcie mięśniowe u niemowlęcia, nie trzeba wpadać w panikę. Dzięki ćwiczeniom i właściwej pielęgnacji dziecko ma szansę rozwijać się prawidłowo. Opisujemy objawy, które mogą świadczyć o tym zaburzeniu w rozwoju oraz przyczyny jego powstania.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko siada w literę w
niemowlę
napięcie mięśniowe
rozwój fizyczny dziecka

Dziecko siada „w literę W” – o czym to świadczy?

Jeśli twoje dziecko „siada w literę W” na podłodze, pilnuj, aby odzwyczaiło się tak układać nogi. Ta charakterystyczna pozycja działa bardzo niekorzystnie na stawy, więzadła, mięśnie, rozwój i postawę dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
wzmożone napięcie mięśniowe ćwiczenia
niemowlę
napięcie mięśniowe
ćwiczenia dla dzieci

Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia Pawła Zawitkowskiego

Przy wzmożonym napięciu mięśniowym bardzo ważne są ćwiczenia i odpowiednia rehabilitacja. Znany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski poleca ćwiczenia, które dają bardzo dobre rezultaty w obniżaniu wzmożonego napięcia u niemowląt i starszych dzieci. Można je wykonywać również w domu.
Sylwia Niemczyk
Dziecko u lekarza
napięcie mięśniowe
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie

Pierwszy lek w SMA: dzieci w Polsce już go dostają! Czy wszystkie?

Dzieci z SMA są mądre i inteligentne. Choroba zabiera im tylko zdolność poruszania się. Tylko i... aż, bo ciężko jest patrzeć, jak inne dzieci biegają, a samemu nie być w stanie ruszyć nawet palcem. Nowe leki dają dzieciom szansę na bardziej normalne życie.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę
napięcie mięśniowe
kamienie milowe
napięcie mięśniowe niemowląt

Kiedy iść z dzieckiem do neurologa? Ważne rady dr. Marka Bachańskiego z CZD

Gdy dziecko nie osiąga kamieni milowych, ma zbyt słabe lub za silne napięcie mięśniowe, konieczna jest wizyta u neurologa. Nie zawsze oznacza to poważną chorobę, jednak bardzo może pomóc rehabilitacja.
Katarzyna Pinkosz
napięcie mięśniowe niemowląt
Paweł Zawitkowski
nieprawidłowe napięcie mięśniowe
obniżone napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]

Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.
Aneta Grinberg