Napięcie mięśniowe

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
napięcie mięśniowe
rozwój niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Jeśli dziecko nie zostanie otoczone odpowiednią opieką, problemy z napięciem mięśniowym mogą zaburzyć prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, jak postępować, jeśli zostanie zdiagnozowane i w jaki sposób je leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
niemowlę wygina się do tyłu
niemowlę
napięcie mięśniowe

Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?

Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.
Maria Nielsen
Kiedy dziecko trzyma główkę
napięcie mięśniowe
rozwój fizyczny dziecka
kamienie milowe

Kiedy dziecko trzyma główkę – kiedy zaczyna ją podnosić i samo utrzymuje?

Dziecko ćwiczy podnoszenie i trzymanie główki niemal od pierwszych dni życia. Sporo musi się natrudzić, bo jego głowa jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zobaczyć pierwsze efekty tego treningu. Co więcej – możesz też zachęcać niemowlaka do ćwiczeń. Sprawdź, od kiedy dziecko trzyma główkę już całkiem pewnie.
Małgorzata Wódz
obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt
rozwój dziecka
niemowlę
napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt to coraz częstszy problem – czy jest groźne?

Jeżeli pediatra stwierdzi obniżone napięcie mięśniowe u niemowlęcia, nie trzeba wpadać w panikę. Dzięki ćwiczeniom i właściwej pielęgnacji dziecko ma szansę rozwijać się prawidłowo. Opisujemy objawy, które mogą świadczyć o tym zaburzeniu w rozwoju oraz przyczyny jego powstania.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko siada w literę w
niemowlę
napięcie mięśniowe
rozwój fizyczny dziecka

Dziecko siada „w literę W” – o czym to świadczy?

Jeśli twoje dziecko „siada w literę W” na podłodze, pilnuj, aby odzwyczaiło się tak układać nogi. Ta charakterystyczna pozycja działa bardzo niekorzystnie na stawy, więzadła, mięśnie, rozwój i postawę dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
wzmożone napięcie mięśniowe ćwiczenia
niemowlę
napięcie mięśniowe
ćwiczenia dla dzieci

Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia Pawła Zawitkowskiego

Przy wzmożonym napięciu mięśniowym bardzo ważne są ćwiczenia i odpowiednia rehabilitacja. Znany fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski poleca ćwiczenia, które dają bardzo dobre rezultaty w obniżaniu wzmożonego napięcia u niemowląt i starszych dzieci. Można je wykonywać również w domu.
Sylwia Niemczyk
Dziecko u lekarza
napięcie mięśniowe
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie

Pierwszy lek w SMA: dzieci w Polsce już go dostają! Czy wszystkie?

Dzieci z SMA są mądre i inteligentne. Choroba zabiera im tylko zdolność poruszania się. Tylko i... aż, bo ciężko jest patrzeć, jak inne dzieci biegają, a samemu nie być w stanie ruszyć nawet palcem. Nowe leki dają dzieciom szansę na bardziej normalne życie.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę
napięcie mięśniowe
kamienie milowe
napięcie mięśniowe niemowląt

Kiedy iść z dzieckiem do neurologa? Ważne rady dr. Marka Bachańskiego z CZD

Gdy dziecko nie osiąga kamieni milowych, ma zbyt słabe lub za silne napięcie mięśniowe, konieczna jest wizyta u neurologa. Nie zawsze oznacza to poważną chorobę, jednak bardzo może pomóc rehabilitacja.
Katarzyna Pinkosz
napięcie mięśniowe niemowląt
napięcie mięśniowe
napięcie mięśniowe niemowląt
wzmożone napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]

Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.
Aneta Grinberg
Niemowlę
napięcie mięśniowe
choroby rzadkie
dzieci i choroby rzadkie

Dzieci dostaną lek ratujący życie: niezarejestrowany w Europie!

Zwykle mówi się, że jesteśmy ostatnim krajem, który wprowadza nowe leki. W tym przypadku będzie inaczej: dzięki determinacji rodziców, lekarzom z Centrum Zdrowia Dziecka i Ministerstwu Zdrowia dzieci z najcięższą postacią SMA dostaną lek, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Europie.
Katarzyna Pinkosz
niemowlę
rozwój dziecka
noworodek
napięcie mięśniowe

Prawdy i mity o napięciu mięśniowym

O napięciu mięśniowym mówi się bardzo często, ale do rodziców dociera wiele sprzecznych informacji. Jedni mówią, że to żaden problem, bo dziecko samo z tego wyrasta, inni straszą niepełnosprawnością. Sprawdziliśmy, jak to jest naprawdę.
Beata Turska
hipoterapia, dziecko, koń, alergia
alergia
nadpobudliwość
dziecko

Na czym polega hipoterapia dla dzieci?

Hipoterapia to jedna ze skutecznych metod rehabilitacji dzieci. Kontakt ze zwierzętami, w tym przypadku z koniem, działa leczniczo na różne schorzenia, na które cierpią najmłodsi.
Aleksandra Sobieraj