Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, książka
Rozwój

5 pytań o inteligencję dziecka

Najważniejsze dla rozwoju inteligencji są pierwsze lata życia - wykorzystaj ten czas i wspieraj rozwój dziecka, bo później nie będzie on już nigdy tak dynamiczny jak teraz.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko w przyszłości dobrze się uczyło i przynosiło do domu szóstki, zadbaj o to już teraz! Pomóż dziecku rozwijać się intelektualnie, a za kilka lat nauka nie sprawi mu żadnych trudności.
 

1. Skąd się bierze inteligencja dziecka?

W chwili przyjścia na świat twoje dziecko otrzymało do dyspozycji określoną liczbę neuronów, taką jak każdy inny rodzący się człowiek. Jeśli w pierwszych latach życia nie będzie ich używało – zanikną. Czy wiesz, że ta strata będzie nieodwracalna? W przeciwieństwie do innych komórek ludzkiego organizmu, neurony nie mają zdolności regeneracyjnych! Takiemu "marnotrawstwu" można jednak z łatwością zapobiec. Jeśli będziesz pobudzać rozwój inteligencji dziecka, zwiększysz zdolność łączenia się neuronów, a co za tym idzie – wzrosną szanse na ich przetrwanie. W ten sposób wpływasz również na te funkcje mózgu, które pomagają mu zgromadzić jak największą ilość danych. Mówiąc prościej, chodzi o "sformatowanie" mózgu dziecka, tak jakby dotyczyło to pamięci komputera. Twój pecet, gdy zostaną do niego wprowadzone pewne informacje, w razie potrzeby może je z łatwością wykorzystać. Z człowiekiem jest podobnie. Na początku mózg dziecka jest jak pusta kartka (albo dysk komputera). Z łatwością przyjmuje informacje, tym bardziej że w pierwszych latach ma w tym kierunku szczególne zdolności. Rozwijają się zmysły, pamięć, zdolności komunikowania się.
 

2. Czego dziecko uczy się samo?

Wiele umiejętności dziecko zdobywa bez pomocy rodziców. Jednym z pierwszych przejawów uczenia się jest fakt, że przyzwyczaja się do osób, sytuacji, dźwięków. Bardzo szybko zaczyna rozpoznawać mamę i tatę. Ale nie tylko. Jeśli na przykład w domu jest pies i dziecko przywyknie do jego szczekania, nie reaguje na nie, bo to odgłos dobrze mu znany. Dźwięk o podobnym natężeniu, ale nieznajomy – np. nagle włączona muzyka – wywoła natomiast silną reakcję. Inną formą uczenia się jest przewidywanie tego, co się stanie. Słysząc głos mamy, niemowlę zaczyna się za nią rozglądać, bo wie, że jest blisko i za moment podejdzie do łóżeczka. Nie wiadomo, kiedy dzieci zaczynają przewidywać, ale zaobserwowano tę umiejętność już u kilkutygodniowych dzieci (a niektórzy twierdzą, że nabywają tę zdolność jeszcze w łonie mamy! - zobacz rozwój dziecka w łonie mamy). Niemowlęta szybko też odkrywają następstwo działań. Lubią się bawić włącznikiem światła, wieżą stereo czy zabawkami, w których po naciśnięciu przycisku z pudełka wyskakuje piesek. Na podobnej zasadzie uczą się też, że gdy jest im źle, wystarczy zapłakać, by mama podeszła do łóżeczka.

Zobacz 5 zabaw, które rozśmieszą niemowlaka


Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dieta, dziecko, mama
Żywienie
Dieta na inteligencję - co powinno jeść dziecko?
Na pewno chcesz, by maluch był mądry i szybko zdobywał nowe umiejętności. Ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu ma rownież to, co je! Zobacz, co warto podawać mu do jedzenia, żeby jego mózg był dobrze odżywiony.

Mózg człowieka potrzebuje do funkcjonowania dużo paliwa – zużywa 19% całej energii dostarczonej organizmowi wraz z pożywieniem. W głównym stopniu kształtuje się w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka . Jeśli skutki niedoborów składników odżywczych i kalorii pojawiłyby się w tym okresie, będą potem bardzo trudne do nadrobienia. Nie zaniedbuj więc diety dziecka! Glukoza dobra dla mózgu Organizm najłatwiej uzyskuje się energię z glukozy , dlatego jest mu ona bardzo potrzebna. A źródłem glukozy są przede wszystkim węglowodany. Ale uwaga, wcale nie jest korzystne podawanie dziecku najpopularniejszego węglowodanu: cukru! Dużo lepsze są produkty zbożowe z pełnego ziarna, płatki, kasze gruboziarniste. Ich trawienie zajmuje więcej czasu, więc glukoza dostaje się do krwi stopniowo, a organizm może ją lepiej spożytkować. Produkty z pełnego ziarna zawierają również wiele łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych, tak potrzebnych mózgowi. Powinnaś podawać je z warzywami i owocami, najlepiej świeżymi, bo one dostarczają maluchowi witamin. Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka? Śniadanie bardzo ważne Do lepszej pracy mózgu przyczyni się też... pierwsze śniadanie. Dlaczego jest ono tak ważne? Otóż rano, po przerwie nocnej, poziom glukozy we krwi jest bardzo niski. Zjedzenie śniadania podnosi jej poziom na długi okres. A glukoza ma wpływ na stężenie w mózgu acetylocholiny – podstawowego neuroprzekaźnika, który umożliwia przepływ informacji między komórkami nerwowymi . Powoduje poprawę zdolności uczenia się i kojarzenia. Acetylocholinie zaś potrzebna jest witamina B1. Jest jej dużo w płatkach zbożowych, kaszach. Maluchowi potrzebne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdzie w rybach, orzechach, tranie, pestkach słonecznika, dyni. Najlepszym śniadaniem dla malucha jest więc zdrowe...

dzieci i instrumenty muzyczne
fotolia.com
Rozwój
Gordonki - zajęcia umuzykalniające dla dzieci
Uzdolnienia muzyczne są wrodzone i ma je każde dziecko – chociaż nie u każdego dziecka są one jednakowe. Rodzice mogą rozwijać u swoich dzieci wrażliwość muzyczną. Przeczytaj, co takiego dają dzieciom zajęcia muzyczne prowadzone metodą Edwina E. Gordona – popularne gordonki.

Na gordonki mogą przychodzić już niemowlęta i kobiety w ciąży (dziecko w łonie mamy przecież już słyszy). Teoretycznie dziecko najbardziej chłonie muzykę do 9. roku życia, ale gordonki są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci do 3. roku życia. Taki wczesny kontakt z muzyką ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki i rozwija zdolności muzyczne . To cenne dla wszystkich dzieci, nie tylko dla tych, których rodzice chcieliby, żeby ich niemowlak został w przyszłości profesjonalnym muzykiem. Dlaczego? Śpiew i rozumienie muzyki to ważny punkt wyjścia do ogólnego rozwoju dziecka: rozwoju mowy, słuchu, komunikacji.    Po drugie, kontakt z muzyką po prostu ubogaca człowieka. Ale muzyka z radia czy innych mediów to tylko półśrodek. Gordonki uczą dzieci i rodziców obcować z żywą muzyką . Właśnie to powinni wiedzieć rodzice, którzy chcą zapisać swoje dziecko na zajęcia umuzykalniające, chociaż gordonki są prowadzone na podstawie gruntownie przemyślanej teorii.   Gordonki – zajęcia oparte na teorii Edwarda E. Gordona Te zajęcia dla małych dzieci oparte są na idei muzyka i pedagoga z amerykańskiego University of Carolina Edwarda E. Gordona, że muzyki należy uczyć się jak najwcześniej. Możliwości uczenia się człowieka są bowiem największe właśnie w momencie narodzin. Rzeczy, których dziecko uczy się w pierwszych 5 latach życia są podstawą dla jego późniejszej edukacji. Dlatego E. E. Gordon opracował swoją metodę właśnie tak, by oswajać z muzyką małe dzieci . Jego metoda jest dedykowana przede wszystkim dzieciom w wieku żłobkowym i ma być alternatywą dla tradycyjnej, "sztywnej" edukacji muzycznej. Gordon chciał, żeby po jego zajęciach dzieci były otwarte na muzykę, żeby ją rozumiały i kochały. Nie dla jakichś dodatkowych zalet, ale dlatego, że jest piękna. Pedagog był twórcą oryginalnej teorii...

www.bazgroszyt.pl/blog
Edukacja
7 sprawdzonych sposobów na zapewnienie dziecku osiągnięć w szkole
Nie wiesz, jak sprawić, by Twoje dziecko łatwo i chętnie się uczyło? Brak mu wiary we własne możliwości? Przeczytaj nasze porady, stwórz swojemu maluchowi motywujące, bezstresowe środowisko do nauki i ciesz się z jego osiągnięć w szkole!

1. Rozwijaj wyobraźnię! Stawiaj przed dzieckiem zadania, które zmobilizują je do przemyśleń. Zachęć do wymyślania niezwykłych historii i pobudzaj myślenie poprzez zadawanie pytań otwartych, które dają możliwość podania wielu prawidłowych rozwiązań. 2. Ćwicz grafomotorykę! Zachęcaj dziecko do rysowania, kreślenia szlaczków i znaków literopodobnych - jest to ważny element przygotowania do pisania. Pamiętaj także, że wszystko, co dziecko robi rękoma, wpływa na podniesienie ich sprawności! Dostarczając mu okazji do manipulowania – stymulujesz rozwój jego mózgu. 3. Rozbudzaj ciekawość! Staraj się pobudzać zainteresowanie dziecka np. poprzez stawianie pytań. Maluchy o wiele szybciej i łatwiej zapamiętują nowe rzeczy, jeśli przy ich poznawaniu coś je zaciekawi i zaangażuje emocjonalnie.  Jakie jest największe zwierzę na świecie?  Ile waży wieloryb? Które dziecko nie będzie chciało znać odpowiedzi na te pytania… 4. Dostosuj trudność zadań do poziomu umiejętności dziecka! Aby utrzymać uwagę dziecka, stawiaj przed nim problem dostosowany do poziomu jego umiejętności. Podczas wykonywania nowych zadań umysł dziecka szybko oceni, ile wysiłku musi włożyć w ich rozwiązanie. Jeśli będzie go za mało lub za dużo, przestanie pracować. Badania pokazują, że to właśnie niedopasowanie trudności zadań do możliwości dzieci jest główną przyczyną ich znudzenia nauką. 5. Baw się razem z dzieckiem! Wspólna zabawa jest bardzo ważna -  patrząc na Twoją pracę i słuchając Twojej opowieści, dziecko ma szansę zobaczyć inny punkt widzenia, czy inny aspekt danej sprawy. Otwiera mu to oczy na złożoność świata, ponieważ w okresie przedszkolnym myślenie dziecka cechuje jednokierunkowość. Odnosząc się z zainteresowaniem i uznaniem do pomysłów dziecka, wzmocnisz jego poczucie wartości, ośmielisz je do podejmowania wyzwań, skłonisz do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak