Dla niemowlaka jego otoczenie to „wyspa skarbów” i „czarowna kraina” jednocześnie. Przedmioty wabią kolorami, odblaskami, kształtami, dźwiękami. Wszystko jest takie ekscytujące, ale najczęściej niedostępne lub niebezpieczne. Maluszek spontanicznie interesuje się wszystkim, co widzi, słyszy i czego dotyka, ponieważ jego zmysły i umysł są gotowe do poznawania i rozwoju. Wciąż potrzebuje przedmiotów do badania i zagadek do rozwiązywania. Mając taki pogodny nastrój i pozytywne oczekiwania, szczególnie trudno przyjmuje się nudę lub rozczarowanie. Dlatego tak ważne są odpowiednie zabawki, które zaspokoją wysokie potrzeby rozwojowe maluszka. Jak je wybrać?

Reklama
materiały prasowe

Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

W trosce o bezpieczeństwo dziecka nie można udostępniać mu przedmiotów codziennego użytku niedostosowanych do jego pomysłowej i ożywionej zabawy. Właściwymi obiektami do takich zajęć są jednak odpowiednie zabawki z linii aktywizującej dla niemowląt od Fisher-Price®, takie jak Aktywizujące jabłuszko, Doniczka i Dzwoniący ptaszek „A kuku” czy Świecąca latarenka.
Starannie zaprojektowane z myślą o najmłodszych dzieciach zabawki aktywizujące skutecznie pomagają stymulować rozwijające się zmysły maluszków. Wzrok dziecka jest aktywizowany dzięki fantazyjnym kształtom, ciekawym barwom, przeciwstawnym kolorom oraz odbiciom w lusterkach i odblaskom. Zabawki mają harmonijną kolorystykę przełamaną kontrastowymi zestawieniami w formie pasków, kropek i szachownicy, które stymulują wzrok już nowo narodzonych dzieci. Jabłuszko dodatkowo przyciąga uwagę lusterkiem, a Latarenka światłem. Wszystkie te zabawki zaskakują także formą: jabłuszko „rozkłada się” na cząstki, z doniczki nie tylko wyrasta kwiatek, ale też wyskakuje zwierzaczek, w latarence fruwa biedronka w kontrastowe kropki, a z budki wysuwa się ptaszek wprawiany w ruch dzięki manipulacjom malucha.

materiały prasowe

Jak rozwijać słuch dziecka przez zabawę?

Słuch dziecka może rozwijać się dzięki muzyce z Latarenki, dzwoneczkom Ptaszka, szelestom i grzechotce Jabłuszka czy podzwanianiu skunksa z Doniczki. Dodatkowo zabawa z tym sympatycznym zwierzątkiem dostarcza wrażeń węchowych o zapachu wanilii. Potrzeba stymulacji dotykowej jest z kolei zaspokajana dzięki elementom do naciskania, jak np. przycisk Latarenki i skunks w Doniczce, oraz do pociągania np. ptaszek z budki oraz ślimak-grzechotka, ptaszek-gryzaczek i motylek przymocowane do Jabłuszka. Manipulacje tymi zabawkami zaskakują wrażeniami i zaciekawiają dzięki zestawieniu różnych faktur. Plastik łączy się z tekstyliami, elementy twarde z miękkimi, powierzchnie gładkie z wytłaczanymi. Uzupełnieniem tych akcesoriów są gryzaczki przy Latarence i Jabłuszku do łagodzenia podrażnienia dziąseł przy wyrzynaniu się ząbków.

materiały prasowe

Zabawa - źródło nowych bodźców

Aktywizujące zabawki Fisher-Price® dla najmłodszych maluszków nie tylko zapewnią wiele zróżnicowanych bodźców, ale pomogą też zrozumieć podstawowe zjawiska w otoczeniu. Nieprzypadkowo skunks chowa się w doniczce, a gryzaczek w kieszonce jabłuszka. Eksperymentowanie z nimi, chowanie i odnajdywanie, pomaga zrozumieć pojęcie stałości przedmiotów. Dziecko odkrywa, że przedmioty istnieją nadal, pomimo ich chwilowego zniknięcia z pola widzenia. Ta pierwsza rozwiązana zagadka zapoczątkowuje kolejne operacje intelektualne i rozwój myślenia. Możliwość wywoływania określonych efektów w zabawce uczy zależności przyczynowo-skutkowych. Ponadto wzmacnia rozumienie związku pomiędzy własnymi działaniami a obserwowanymi efektami. To zachęca do dalszych wysiłków i większej aktywności.

Zobacz także

Specjalnie dobrane zabawki aktywizujące pomagają rozwijać analizę wzrokową, uwagę słuchową, wrażliwość dotykową, ciekawość poznawczą, spostrzegawczość i uważność dziecka już od pierwszych chwil życia. Dzięki nim jest w pełni gotowe do zabawy, nauki oraz odkrywania wszystkich skarbów w swojej czarownej krainie dzieciństwa.

Reklama

Wypowiedź ekspertki Fisher-Price, dr n. hum. Justyny Korzeniewskiej – psycholog dziecięcej

Reklama
Reklama
Reklama