FPGROUPHI965.jpg
Rozwój

Jak rozwija się mowa dziecka i jak ją wspierać?

Nie możesz się doczekać, kiedy twój maluszek wypowie swoje pierwsze słowo? Prawdopodobnie będzie to jedna z najpiękniejszych chwil w Twoim życiu. Nim jednak to nastąpi, dziecko musi nauczyć się, jak artykułować głoski i jak składać je w zrozumiałe dla innych słowa. Możesz mu w tym pomóc!

Choć Twoja pociecha będzie się z Tobą komunikować już od pierwszych chwil swojego życia, to pierwsze dźwięki, które wydaje, nie są jeszcze świadomymi głoskami ani sylabami, nawet jeśli czasem tak brzmią. Przed brzdącem jeszcze długa droga do nauki mówienia. Jak ona przebiega?

Rozwój mowy dziecka krok po kroku

W rozwoju mowy dziecka można wyróżnić kilka ważnych etapów:

1. Okres melodii. Trwa od urodzenia do ok. 12 m.ż. dziecka i polega przede wszystkim na ćwiczeniu narządów artykulacyjnych, czyli krtani, gardła, języka i buzi. Jak zatem maluch trenuje. Na początku… krzycząc! W ten właśnie sposób, nie znając innego systemu komunikacji, informuje Cię o swoich potrzebach. Potem zaczyna głużyć i gaworzyć, przygotowując swoje narządy do wymawiania konkretnych głosek. Ok. 7.-8. m.ż. dziecko potrafi już doskonale rozróżnić różne tony głosu i związane z nim emocje. Dwa miesiące później zaobserwujesz, że brzdąc z upodobaniem powtarza zasłyszane dźwięki, sylaby czy pojedyncze słowa. To tzw. echolalie. Maluch zaczyna też łączyć dany dźwięk (np. słowo „pies”) z konkretnym desygnatem (czyli w tym wypadku konkretnym zwierzęciem). Pierwszego słowa możesz spodziewać się w okolicach pierwszych urodzin dziecka.

2. Okres wyrazu. Trwa od 1. do 2 r.ż. To bardzo intensywny okres rozwoju mowy dziecka. Maluch rozumie już wtedy znacznie więcej, niż potrafi powiedzieć. Brzdąc wymawia już wszystkie samogłoski i wiele spółgłosek, z których zaczyna tworzyć proste sylaby. Na początku są to wyrazy dźwiękonaśladowcze, czyli onomatopeje, takie jak np. dźwięki, które wydają zwierzęta: mu, chau-chau, miau. Pojawiają się też pierwsze proste wyrazy, zazwyczaj złożone z dwóch takich samych sylab, w tym upragnione: mama, tata czy baba. Początkowo dziecko może upraszczać wymawiane słowa, ucinając ich końcówkę lub początek, czyli np. mówiąc „da” zamiast „daj” czy „eszcze” zamiast „jeszcze”. Rozwój zasobu słownictwa w tym okresie następuje bardzo szybko i idzie w parze z równie intensywnym rozwojem w sferze ruchowej i poznawczej. Dlatego w tym czasie z pewnością przyda się Wam Edukacyjna Stacja Szczeniaczka Pierwsze Słówka. Zabawka nie tylko sprawi każdemu maluchowi mnóstwo radości, ale dzięki 3 poziomom zabawy, okaże się bardzo pomocna przy nauce mówienia! Pierwszy z poziomów to odkrywanie – brzdąc, wciskając guziki i umieszczając klocki na czytniku, usłyszy piosenki i wypowiedzi pomagające w nauce pierwszych słówek. Drugi poziom ma za zadanie zachęcić malucha do odnajdywania liczb oraz kształtów, a każda zakończona sukcesem próba będzie nagrodzona. Trzeci etap zabawy polega naśladowaniu – coraz starsze dziecko może wykorzystać poznane zwroty. Edukacyjną Stację Szczeniaczka Pierwsze Słówka idealnie uzupełniają klocki „Pierwsze słówka” od Fisher-Price. Zestaw zawiera 10 klocków z różnymi motywami – w zależności od wybranego zestawu: zwierząt, cyfr, kształtów i jedzenia. Dzięki nim dziecko pozna pierwsze słowa i dowie się wielu rzeczy o świecie. Po włożeniu klocków do Edukacyjnej Stacji Szczeniaczka Pierwsze Słówka Ucz się i śmiej! zabawka odtwarza wypowiedzi i dźwięki dostosowane do poziomu nauki dziecka. Sprzyja to tworzeniu powiązań między widzianymi przedmiotami a słyszanymi słowami. Dzięki temu maluch łatwiej zamieni gaworzenie w pierwsze słowa.
 

FPFJC43HI1.jpg


3. Okres zdania. Trwa od 2. do 3. r.ż.  W tym czasie malucha nadal doskonali umiejętności artykulacyjne oraz poszerza swój zasób słownictwa, a nawet zaczyna wykorzystywać je do tworzenia prostych zdań. Najpierw pojawiają się zdania twierdzące, a potem pytające i przeczące. Maluch może nadal mieć kłopoty z wypowiadaniem niektórych głosek i upraszczać sobie artykulację, wymieniając je na łatwiejsze do wypowiedzenia. Jednak mowa maluch jest już właściwie w pełni zrozumiała nie tylko dla jego najbliższych, lecz także reszty otoczenia. Na tym etapie rozwoju najlepszym przyjacielem Twojego dziecka, który pomoże mu rozwijać nie tylko mowę, lecz także inne umiejętności, będzie również sympatyczny robocik BeBo lub jego koleżanka Bella. BeBo i bella śpiewają i mówią po polsku. Co więcej, pozwalają też nagrać zdanie wypowiedziane przez rodzica lub malucha i przetwarza je na ciekawą, rytmiczną piosenkę! Rozpocznijcie wspaniałą taneczną zabawę, naciskając brzuszek BeBo i Belli lub przyciski na ich stopie i uruchamiając nowoczesną muzykę, ciekawe rytmy, zabawne piosenki edukacyjne oraz kołyszący taniec zabawki. Ponadto BeBo i Bella zachęcają dzieci do ruchu i tańca oraz wprowadzają malucha w świat literek, kolorów, liczenia i związków przyczynowo-skutkowych.
 

FPGROUPHI957.jpg


4. Okres mowy swoistej. Trwa od 3. do ok. 7. r.ż. Maluch nadal doskonali swoje umiejętności językowe – zarówno artykulacyjne, jak i gramatyczne. Chociaż nadal może popełniać sporo błędów w wymowie i konstruowaniu zdań, to jego wypowiedzi są coraz bardziej złożone i coraz doskonalsze.
 

niemowlę, łóżeczko, łóżeczko dziecięce, dziecko
Pavla Zakova - Fotolia.com
Pielęgnacja
Polski dla początkujących
Na początku dziecko potrafi wyrazić swoje emocje i potrzeby jedynie płaczem. Sprawdź, jak przeobraża się w mądralę, który rozumie, co się do niego mówi, i umie wyrazić słowami nieograniczone treści.

Dzieci uczą się mówić jakby mimochodem: bez mozolnego wkuwania słówek, tabeli czasów, listy wyjątków. Nie mając pojęcia o tym, co to jest podmiot, a co orzeczenie, rozszyfrowują gramatykę swojego języka. Naukowcy od wieków głowią się, jak to możliwe. Jedni uważają, że maluchy zaczynają mówić dzięki wrodzonej wiedzy o właściwościach ludzkiej mowy, inni – że uczą się tego od podstaw, jak jazdy na nartach. Nie ma natomiast wątpliwości co do jednego: mówienie ma ścisły związek z myśleniem. Polski dla nienarodzonych Dziecko zaczyna się uczyć, zanim przyjdzie na świat! Choć dźwięki, które docierają do wnętrza maminego brzucha, są stłumione i niewyraźne, nienarodzony maluszek może dzięki nim poznawać melodię i rytm języka, którego używają jego bliscy. W latach 70. amerykańscy naukowcy poprosili przyszłe mamy, by często i czule zwracały się do swoich nienarodzonych dzieci. Wszystko to zostało nagrane. Gdy po porodzie noworodki zabrano (w tamtych czasach przynoszono je matkom tylko do karmienia), okazało się, że maluchy bezbłędnie rozpoznają odtworzone z taśmy głosy swoich matek! Słysząc znajome słowa, natychmiast się uspokajały. Reagowały także na głosy innych kobiet, jednak zdecydowanie słabiej i z opóźnieniem. Zaś dzieci kobiet, które w ciąży nie mówiły do pociech w jakiś specjalny sposób, w ogóle nie zwracały uwagi na tego typu nagrania. Rytm i melodia Dziecko od początku komunikuje się z otoczeniem. Po narodzinach wydaje krzyk, który znaczy: „O rany, oddycham!”. Płacząc, oznajmia: „Jestem głodny!”, „Mam mokro!”, „Nudzę się!”. Gdy ma dwa, trzy miesiące, zaczyna gruchać (głużyć), czyli wydawać gardłowe dźwięki. Robi to odruchowo. Co ciekawe, gruchają też dzieci głuche, a więc nie ma to nic wspólnego ze słyszeniem. Półroczny maluch zaczyna gaworzyć, czyli świadomie...

nauka mowy, rozwój mowy
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko zaczyna mówić? – pierwsze słowa, pierwsze zdania [NORMY]
Dziecko zaczyna mówić, gdy jest do tego gotowe, czyli gdy sporo rozumie i chce zacząć się komunikować. Pierwsze słowa dziecko może wypowiedzieć już około 1. urodzin, ale na pierwsze zdania trzeba poczekać dłużej. Tempo rozwoju mowy zależy od wielu czynników, także od wsparcia otoczenia. Dowiedz się, kiedy dziecko mówi „mama”, kiedy wypowie pierwsze zdania i jak wspierać je w nauce mówienia.

Nie ma jednego ściśle określonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić, ale są szerokie normy, w których powinno to nastąpić. Warto wiedzieć, czego nie należy przegapić i jak wspierać dziecko w rozwoju mowy. Rozwój mowy rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia, a dziecko osłuchuje się z językiem jeszcze w okresie życia płodowego! To właśnie wtedy kształtują się też narządy mowy. Rozwój mowy dziecka zależy zarówno od czynników biologicznych, jak i od czynników społecznych. To znaczy, że istotny wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna mówić, mają rodzice i inne osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Powinni oni mówić do dziecka dużo i często, używając różnorodnych słów. Wsparcie nauki mowy jest ważne, ale mimo treningu mówienia na pierwsze słowa malucha trzeba cierpliwie poczekać. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają mówić. Poznaj normy dotyczące etapów rozwoju mowy. Upewnij się, czy nie czekasz na pierwsze słowa zbyt długo. Z naszego tekstu dowiesz się też, kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę. Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna mówić? – etapy rozwoju mowy Opóźnienia w rozwoju mowy – jak rozpoznać? Pierwsze próby mówienia okres melodii Dziecko mówi pierwsze słowa   – okres wyrazu Dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami – okres zdania Kiedy dziecko zaczyna mówić mama lub tata Kiedy dziecko zaczyna mówić – etapy rozwoju mowy Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii – do końca 1. roku życia  okres wyrazu – do końca 2. roku życia okres zdania – do końca 3. roku życia U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma . Pierwsze słowa dziecko zwykle wypowiada między 10 a 18 miesiącem życia...

dziecko, słuch, muzyka
Panthermedia
Zdrowie
Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka
Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.

Pierwsza reakcja na dźwięki pojawia się u maluszka, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy! Od 13. tygodnia ciąży słuch twojej pociechy jest coraz bardziej rozwinięty. Rozwój słuchu u dziecka – muzyka to żywioł bobasa! Noworodek słuchając znajomej kołysanki, szybciej usypia niż zwykle. Starszy o kilka miesięcy szkrab (chociaż nie umie jeszcze chodzić) będzie radośnie podrygiwał w rytm piosenki – co ciekawe, badania wykazały, że to właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Takie zachowania pokazują, jak ważna jest dla dziecka muzyka i jak ogromny wpływ ma na jego zachowanie. Coraz częściej jednak naukowcy przyznają, że rozsławiony kilka lat temu tzw. efekt Mozarta (czyli pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój umysłowy maluszka) najpewniej nie istnieje. Uwaga: to dla mnie za głośne Dziecko nastawia ciekawie uszu, ale uważaj – nie każdy dźwięk mu odpowiada. Dzwonek telefonu albo brzdęk szklanki mogą doprowadzić je do łez! W pierwszych miesiącach życia smyk reaguje na takie nagłe i głośne dźwięki tzw. odruchem Moro: rozrzuca ramionka, zaciska pięści i wygina się w łuk. Bobas nie powinien stykać się z hałasem nie tylko dlatego, że się go boi, ale też dlatego, że silne dźwięki mogą uszkodzić jego słuch (ryzyko jest największe w pierwszym półroczu życia). Dlatego: żadnych wyjących autek albo przeraźliwie piszczącego pianinka. Mów do mnie, mamo – mowa rozwija słuch dziecka Twój głos to prawdziwa pieszczota dla uszu maluszka: już dwumiesięczne dziecko słysząc głos mamy, odwraca głowę w stronę, z której on dochodzi. Smyk słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Dzięki temu uczy się melodii rodzimego języka i chłonie nowe słowa. Wniosek? Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej usłyszysz jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj