To żadna nowość, że niespokojne, płaczliwe i wymagające nieustannej uwagi niemowlęta wystawiają swoje mamy na ciężką próbę. Zmęczenie, niewyspanie i frustracja mogą nie być niejedynym skutkiem opieki nad takim maleństwem...

Reklama

Kapryśne niemowlę przyczyną depresji

Na University of Michigan w USA przeprowadzono badanie na grupie ponad 8 tysięcy niemowląt i ich rodziców. Naukowcy sprawdzili, jak wpływa zachowanie niemowlęcia na matkę. Zbadano też wpływ termin urodzenia takiego dziecka na ryzyko wystąpienia u niej depresji. Oto co odkryto.

Niespokojne wcześniaki

Kapryśne, wymagające wiele uwagi dzieci urodzone między 24 a 31 tygodniem ciąży zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia depresji u swoich mam. Dwa razy mniejsze ryzyko występuje w przypadku mam spokojnych wcześniaków urodzonych w tych samych tygodniach.

Późniejszy poród też nie gwarantuje dobrego samopoczucia

Wszystko zależy bowiem od zachowania dziecka. Ryzyko wystąpienia depresji u mam dzieci urodzonych między 32 a 36 tygodniem oraz tych urodzonych w terminie, także jest dwa razy wyższe niż w przypadku spokojnych maluszków urodzonych w tych samych tygodniach.

Co stanowi największe ryzyko depresji?

Okazało się, że w najgorszej sytuacji są mamy kapryśnych niemowląt urodzonych między 32 a 36 tygodniem ciąży oraz urodzonych w terminie. U nich ryzyko wystąpienia depresji poporodowej jest nawet wyższe niż u matek dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciąży.

Zobacz także

Najważniejsze wnioski z badania

Matki niespokojnych niemowląt, niezależnie od terminu porodu, mogą częściej doświadczać symptomów depresji poporodowej. Dlatego warto zwracać uwagę na temperament niemowlęcia i gdy jest on trudny, otoczyć jego matkę opieką i udzielać jej wsparcia.

Bardzo istotne są też dodatkowe sugestie naukowców: ryzyko depresji u matki zwiększają także:

  • trudna sytuacja finansowa,
  • samotne macierzyństwo,
  • palenie tytoniu.

Jesteś mamą niespokojnego niemowlęcia, nie dosypiasz, czujesz się zmęczona i sfrustrowana, jesteś w trudnej sytuacji? Nie wahaj się: proś najbliższych i lekarza o pomoc, zanim wpadniesz w głęboką depresję.

Reklama

Źródło: sciencedaily.com

Reklama
Reklama
Reklama