Jak ubierać niemowlę wiosną? Może to nastręczać problemów: z jednej strony wczesna wiosna to już nie czas zimowych kombinezonów, z drugiej wciąż łatwo o wychłodzenie. Pewnie obawiasz się też przegrzania noworodka lub kilkumiesięcznego niemowlaka, zwłaszcza w kwietniu i maju, gdy temperatura sięga nawet 20 stopni. Jeśli masz problem z dobraniem wiosennych ubranek, sprawdź naszą listę, która pozwoli sprytnie ubrać niemowlę na spacer wiosną. O rady zapytałyśmy pediatrę, dr Joannę Teisseyre, która prowadzi gabinet pediatryczny w Warszawie.

Reklama

Jak ubrać niemowlę na spacer wiosną?

Na spacer wczesną wiosną ubierz niemowlę na cebulkę, czyli warstwowo. To najlepszy sposób, by móc reagować na wszelkie zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Główna zasada ubierania na spacer jest taka: dziecko, które spaceruje w wózku (leży lub siedzi), należy ubrać w jedną warstwę więcej niż siebie (o ile oczywiście ty jesteś ubrana odpowiednio do pogody i nie jest ci ani za zimno, ani za ciepło).

Ważne: punktem odniesienia powinno być twoje ubranie, w którym czujesz się komfortowo. Oznacza to, że jeśli masz na sobie lekką kurtkę albo bluzę, a pod spodem t-shirt, nie zakładaj dziecku kurtki puchowej (tylko raczej pod jego bluzę i koszulkę dołóż dodatkowy podkoszulek).

Uwaga, kocyk, którym przykrywasz dziecko w wózku, to także dodatkowa warstwa ubrania!

Czy niemowlę wiosną musi nosić czapkę?

Wiosną, jeśli temperatura odczuwalna nie przekracza 15 st. C, niemowlak musi mieć nakrycie głowy dostosowane do panujących na dworze warunków:

Zobacz także
 • w chłodniejsze dni bawełnianą czapeczką chroniącą czoło i uszy,
 • w cieplejsze czapeczkę z rondem (chroni zarówno twarz, w tym oczy, i częściowo kark) lub przynajmniej z daszkiem.

​Na przełomie zimy i wiosny świetnym rozwiązaniem na spacer są „uszatki”, czyli czapki, których nauszniki można zawiązać do góry lub – gdy temperatura gwałtownie się obniży – pod brodą. Ale gdy zrobi się sporo cieplej, zawsze miej pod ręką lekką bawełnianą czapeczkę:

Jak ubierać niemowlaka przy 20 stopniach C?

Gdy zrobi się cieplej, nie zakładaj już niemowlakowi dodatkowej warstwy ubrań na wiosenny spacer (dotyczy to zwłaszcza starszych, ponad półrocznych niemowląt). Weź pod uwagę, że jeśli na dworze jest 20 stopni (lub więcej), to jest to identyczna albo nawet wyższa temperatura niż ta, która panuje u was w domu. Nie ma wtedy potrzeby zakładania niemowlęciu na spacer kurtki czy swetra. Przy 20 stopniach nie wkładaj też dziecku czapki! Nie potrzebuje jej ani niemowlak, ani noworodek. Pamiętaj, przewianie uszu to mit, dziecko nie nabawi się zapalenia ucha od ciepłego, wiosennego wiatru.

Jeśli wybierasz się na wiosenny spacer na dłużej, koniecznie zabierz ze sobą kilka sztuk odzieży na zmianę: dziecko może się zachlapać, spocić lub przeciwnie, może zrobić mu się zimno. To bywa kłopotliwe, ale lepiej zabrać ze sobą wypakowany nieduży plecak lub torbę przy wózku, niż narazić dziecko na infekcję.

Jak ubrać niemowlę wiosną: lista ubranek

Wiosną najlepszym rozwiązaniem są ubranka, które można łatwo i niezależnie od siebie wkładać lub zdejmować (czyli ubierać niemowlę na spacer na cebulkę). Niemowlę w kwietniu i maju powinno mieć na sobie wygodny komplet, np.:

 • koszulkę i bluzę lub sweterek z polaru,
 • spodnie i legginsy lub kalesonki + skarpetki (lepiej dwie pary bawełnianych niż jedne z wełny),
 • na wierzch z kolei przyda się kurteczka, ewentualnie płaszczyk przeciwdeszczowy.

Jak ubierać noworodka na spacer wiosną?

Kilkutygodniowego noworodka, który w głębokiej spacerówce dopiero zaczyna wychodzić z domu, także ubieraj na spacer warstwowo. Przegrzanie tak małego dziecka jest najbardziej niebezpieczne – jego system odpornościowy jest jeszcze nie w pełni wykształcony. Przy 20 stopniach zrezygnuj z czapeczki. Pamiętaj, że temperatura w gondoli nie jest niższa niż na zewnątrz. Wręcz przeciwnie − ograniczona cyrkulacja powietrza, sprawia, że w wózku może być nawet cieplej niż dookoła.

Czy dziecko nie jest przegrzane, najłatwiej sprawdzić, dotykając jego karku. Jeśli jest gorący i spocony, koniecznie zdejmij dziecku jedną warstwę ubranka. Jeśli jest zimny, ubierz noworodka w dodatkową warstwę lub przykryj kocykiem. Nie sugeruj się temperaturą dłoni czy nosa − wiosną mają prawo być chłodne, ale na pewno nie grozi im odmrożenie.

Buty dla niemowlaka na spacer wiosną

Jeśli ubierasz niemowlaka na spacer wiosną, nie zapomnij o butach. W przypadku dzieci, które są wożone w wózku, buciki muszą chronić nogę przed utratą ciepła, jednocześnie nie powodując pocenia się stóp. Na wiosnę koniecznie kup wykonane z naturalnych skór trzewiczki z wysoką cholewką i szerokim noskiem, w których stopa ma swobodę.

A co z przemakaniem butów na spacerach? Wczesna wiosna to przecież roztopy, błoto i kałuże, także na ulicach miast. Nieprzepuszczające powietrza śniegowce są za ciepłe, a trzewiki ze skóry łatwo nasiąkają wodą. A na kalosze jeszcze za wcześnie. Możesz zdecydować się na buty z nowoczesnych materiałów, które przepuszczają powietrze, ale są tak zaimpregnowane, że zatrzymują na swojej powierzchni wodę.

Na spacery późniejszą wiosną, np. w maju, dla starszych, chodzących niemowląt przydadzą się kalosze. Ale powinny być ze 2 numery większe, by bez problemu zmieściła się w nich noga „uzbrojona” w dwie pary ciepłych skarpetek. To dobre rozwiązanie – gdy temperatura podskoczy do ok. 20 stopni, można zdjęć dziecku jedną parę.

Zobacz też:

Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama