Dziecko, które ząbkuje, odczuwa ból dziąsła, przez które przebija się mleczak. Kiedy maluch wkłada do buzi ręce i różne przedmioty, do jego organizmu przenikają drobnoustroje odpowiedzialne za wywoływanie infekcji. W okresie ząbkowania organizm malca jest zwykle mocno osłabiony, dlatego wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć m.in. kaszel. Na szczęście pojawienie się kaszlu i chrypki przy ząbkowaniu rzadko wymaga wizyty u lekarza.

Reklama

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić kaszel?

Kaszel (podobnie jak np. katar) nie jest typowym objawem ząbkowania, często mu towarzyszy. Może być wynikiem infekcji, ale nie tylko. W trakcie wyrzynania się zębów w jamie ustnej wytwarza się duża ilość śliny. Dziecko wypluwa część z nich, co często kończy się powstaniem wysypki przy ząbkowaniu. Pozostała ilość wydzielin spływa po tylnej ścianie gardła, przez co zostaje pobudzony ośrodek kaszlu.

Jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu?

Rodzice zastanawiają się, jak długo trwa kaszel przy ząbkowaniu, ale nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To sprawa indywidualna. Jedne dzieci mogą kaszleć zaledwie przez jeden dzień, a inne aż do czasu całkowitego wyrżnięcia zęba.

Czy ząbkowaniu może towarzyszyć chrypka?

Czasem przy kaszlu podczas ząbkowania u dziecka pojawia się także chrypka (powstaje w momencie podrażnienia strun głosowych). Najczęstszą przyczyną chrypki jest jednak przeziębienie (wówczas trwa około tygodnia). Jeśli twoje dziecko ma nie tylko chrypkę, ale także problemy z oddychaniem, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem.

UWAGA: Chrypkę mogą także powodować niektóre żele stosowane przy ząbkowaniu na ból dziąseł. Jeśli podejrzewasz, że jakiś preparat mógł podrażnić gardło dziecka, odstawy go do czasu konsultacji z pediatrą.

Zobacz także

Co pomoże na kaszel przy ząbkowaniu?

Jeśli kaszel u dziecka w trakcie ząbkowania spowodowany jest nadprodukcją śliny, nie będą towarzyszyć mu inne infekcyjne dolegliwości. Napady kaszlu nie powinny być wówczas częste i mocne. Maluch nie powinien też wysoko gorączkować. Dopiero gdy temperatura przekroczy 38,5°C, wybierz się do lekarza. W innym wypadku wystarczą domowe sposoby leczenia:

  • Zadbaj o to, by jak najmniej wydzieliny spływało do gardła dziecka – maluch nie powinien zbyt długo leżeć na plecach.
  • Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów, które rozrzedzą gęstą ślinę.
  • Stosuj inhalacje (w ten sposób oczyszczasz górne drogi oddechowe).
  • Pamiętaj o prawidłowo nawilżonym powietrzu w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko (suche powietrze dodatkowo podrażnia górne drogi oddechowe).
  • Oklepuj plecy dziecka w ciągu dnia (nie rób jednak tego przed samym snem, bo możesz spowodować napad kaszlu w nocy).

Kaszel przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Jeśli kaszel przy ząbkowaniu spowodowany jest infekcją, domowe sposoby leczenia mogą nie przynieść pożądanego efektu. W takim wypadku należy udać się do lekarza. W zależności od nasilenia kaszlu, a także wieku malucha, pediatra przepisze małemu pacjentowi odpowiednie leki.

UWAGA! Jeśli twojemu dziecku dokucza kaszel bardzo suchy, albo bardzo mokry, a dodatkowo towarzyszy mu wysoka gorączka i objawy przeziębienia lub grypy (w tym kaszel), natychmiast udaj się do lekarza. Nie lekceważ infekcji, bo może skończyć się np. zapaleniem ucha, oskrzeli czy płuc. Wybierz się do specjalisty, także wówczas, gdy kaszlowi nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy, ale jest on wyjątkowo męczący i nasilony.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Emma Kiworkowa

Stomatolog, lekarz ortodonta, właścicielka kliniki Villa Nova Dental Clinic na warszawskim Wilanowie. Wspólnie z mamą Dżuliettą Kiworkową założyła i prowadzi Fundację Wiewiórki Julii, która ma pod opieką dzieci z domów dziecka oraz podopiecznych fundacji Budzik i Akogo?.
Reklama
Reklama
Reklama