Zabawa „Kosi, kosi łapci” często używana jest przez rodziców jako odwracacz uwagi – gdy z jakiegoś powodu dziecko zaczyna marudzić lub płakać, zaśpiewanie tej piosenki świetnie zapobiega większej awanturze. Tekst piosenki ma mnóstwo wersji – bo ta rymowanka-zabawianka dla niemowląt ma najpewniej ludowy rodowód. Trudno więc o jeden ogólny tekst, chociaż niektóre jego elementy powtarzają się we wszyskich wersjach. Aby się bawić, wystarczy, że nauczysz się 2–3 zwrotek.

Reklama

Kosi, kosi łapci – tekst piosenki

Tekst piosenki jest bardzo przyjemny dla ucha, a melodia rytmiczna. Są w nim spieszczenia, np. łapcie, i sporo miło brzmiących głosek. Powtórzone słowa „kosi, kosi” mają najpewniej pochodzenie gwarowe. „Słownik gwar małopolskich” zawiera „kosiać” w znaczeniu „klaskać” – wyjaśnia na stronie PWN prof. Kazimierz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego, co tłumaczy pierwsze słowa piosenki i sposób zabawy. Śpiewaj więc dziecku piosenkę w rytm muzyki i klaszcz razem z nim w dłonie.

Kosi, kosi łapci

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci.
Babcia da nam mączki,
Upieczemy pączki.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam mleczka,
Dziadek cukiereczka.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Babcia da nam kaszki,
A dziadzio okraszki.

Zobacz także

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do dziadka,
Dziadek da dwa jabłka.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do mamy,
Mama da śmietany.

Kosi, kosi łapci,
Pojedziem do babci,
Od babci do cioci,
Ciocia da łakoci.

Jak się bawić w „Kosi, kosi łapci”?

Zabawa polega na klaskaniu w rączki w rytm śpiewanej piosenki. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze całkiem malutkie, np. ma dopiero trzy miesiące, usiądź obok niego i śpiewając piosenkę, stykaj jego stópki ze sobą, tak jakbyś nimi klaskała. Jeśli dziecko ma pół roku lub więcej, posadź je sobie na kolanach (najlepiej przodem do siebie, by widziało twoją twarz), chwyć jego rączki i śpiewając „Kosi, kosi, łapci”, klaszcz jego dłońmi w rytm piosenki.

Posłuchaj, jak brzmi melodia piosenki „Kosi, kosi łapci”:

Co daje taka zabawa?

Zabawa w „Kosi kosi łapci” służy rozwijaniu zdolności dziecka: pamięciowych, bo maluszek uczy się zapamiętywania prostych wierszyków, a także psychomotorycznych: dziecko uczy się klaskać. Uczenie się rymowanek wspomaga rozwój mowy malucha. Gdy w końcu udaje mu się samodzielnie klaskać rączkami w rytm piosenki, doskonali koordynację wzrokowo-ruchową. Ale to nie wszystko, bo zabawa ta świetnie wzmacnia więź między dzieckiem a dorosłym i pozwala cieszyć się z bycia razem. I jest wielką przyjemnością dla maluszka – po prostu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama