Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Rozwój

Milowe kroki w rozwoju (i życiu) dziecka

Wyczekujemy ich, często nieświadomie rywalizując z innymi rodzicami. Pierwszy obrót na brzuszek, samodzielne siedzenie bez podparcia, pierwszy kroczek – kamienie milowe w rozwoju – świadczą o podręcznikowym rozwoju dziecka. Bywa, że przyspieszamy lub blokujemy ich wystąpienie, co nie jest wskazane. Bądź i wspieraj malucha w drodze do samodzielności. To wystarczy!

„A moja Basia już wsadza do buzi palce u stopy”, „A mój Antoś sam siedzi”, „Tomek zaczął chodzić, gdy miał 10 miesięcy”, „Uczyłam Zosię pić z kubka, odkąd skończyła 2 miesiące” – słyszysz to wszystko i wpadasz w paranoję, bo twoja Ala – owszem – stópkę do buzi brała w tym samym czasie, siedzieć też zaczęła w podobnym wieku, ale roczek miała w tamtym tygodniu i chodzić najwyraźniej nie zamierza, a kubek to raz miała w rączce, gdy po cichu ściągnęła go ze stołu i stłukła.
Tak, słynne milowe kroki w rozwoju budzą wśród rodziców zarówno łzy szczęścia, jak i przerażenie. Często, kompletnie zagubieni w temacie, próbują (w dobrej wierze) przyspieszyć rozwój swojego dziecka, nieświadomie... opóźniając go! Zobacz, jak nie popełnić takich błędów.

Kamienie milowe okiem pediatry i rodzica

Pierwsze lata życia dziecka to czas intensywnego rozwoju na wielu płaszczyznach. Zmianom ulegają:

  • motoryka mała i duża,
  • mowa,
  • język,
  • funkcje poznawcze i społeczno-emocjonalne.

Każdy pediatra wymieni szereg objawów i umiejętności, dostosowanych do konkretnego wieku dziecka (w dokładności co do miesiąca), które świadczą o prawidłowym bądź nieprawidłowym rozwoju. Rodzic często skupia się na bardziej dla niego zauważalnych kamieniach milowych, jak pierwszy uśmiech, pierwsze „mama”, podciąganie do siadu, ząbkowanie, pierwsza kaszka/warzywa/naleśnik, raczkowanie, samodzielne picie, naśladowanie gestów i odgłosów, pierwsze kroki.

Żywiec Zdrój
Adobe Stock

To często kluczowe dowody na to, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Nie powinno więc dziwić, że rodzice wyczekują tych momentów i czasami starają się je przyspieszyć. Jak robić to z głową?

Zadbaj o sprzyjające warunki

Po pierwsze, drogi rodzicu, pamiętaj, że podany w podręcznikach czas zdobywania nowych umiejętności jest orientacyjny, a każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Mamy to? Jedziemy dalej.
Zawsze wybieraj zabawki i zabawy dostosowane do wieku dziecka. Na pierwszym miejscu stawiaj jednak na interakcję z dzieckiem. Im więcej do niego mówisz, im ciekawsze miny robisz, tym większa szansa, że szybciej osiągnie kolejne kamienie milowe.

Żywiec Zdrój

Pamiętaj jednocześnie, że nauka nowych rzeczy często wymaga wyjścia ze strefy komfortu. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Różnica między jednymi a drugimi polega na tym, że dzieci się tego w ogóle nie boją. To my, rodzice, z przerażeniem patrzymy jak dziecko staje przy komodzie, wkłada do buzi duże kawałki skórki od chleba, samodzielnie chwyta butelkę z wodą. Przygotuj się na drobne wypadki, chwile grozy i kołatanie serca. Spokojnie, twoje dziecka tego aż tak nie przeżywa!
Każda umiejętność wymaga regularnego ćwiczenia. Bądź dla swojego dziecka wzorem do naśladowania. Nie wymuszaj nowych umiejętności, ale stawiaj wyzwania. Kiedy już twoje dziecko zacznie samodzielnie jeść rączkami, podaj mu sztućce dla dzieci. Jeśli chce stawiać pierwsze kroki, bądź w pobliżu, ale nie krzycz co chwila „ostrożnie”, „uwaga, przewrócisz się”.

Żywiec Zdrój

Gdy maluch nauczy się samodzielnie pić, podaj mu wodę , którą będzie umiało samo otworzyć, utrzymać i napić się bez ryzyka zachłyśnięcia. Zdrojek marki Żywiec Zdrój, dzięki zamknięciu typu sport-cup pomaga zaszczepić w dziecku nawyk picia czystej wody. Dodatkowo, dzięki butelce dostosowanej do małej rączki, cała procedura nie wymaga asysty dorosłego. Niby nic, prawda? Taka oczywista czynność, a jednak budzi w rodzicu dumę. A jeśli się zaleje (dywan i kanapę przy okazji też), to nic – wyschnie!

Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

kamienie milowe w rozwoju dwulatka
Fotolia
Rozwój dziecka
10 kamieni milowych w 2 roku życia: ileż twoje dziecko wtedy osiągnie!
Do 2. urodzin twoje dziecko nauczy się tak wiele, że aż trudno w to uwierzyć. Nie tylko będzie bardziej samodzielne i mobilne, ale też zacznie podkreślać swoją indywidualność. Przemiana z niemowlaka w dziecko jest fascynująca – przekonasz się sama!

2 rok życia dziecka to czas pełen zaskoczeń i zdobywania nowych umiejętności . W okresie niemowlęcym twoje dziecko musiało się nauczyć wielu rzeczy, ale kamienie milowe w rozwoju, które czekają je przed 2 urodzinami, wcale nie ustępują pola tym, które zdobywało zanim skończyło roczek. Jest ich tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić, ale spójrz, co najprawdopodobniej osiągnie twoje dziecko w 2 roku życia. Pamiętaj jednak, że dzieci rozwijają się we własnym tempie , może się więc okazać, że twoje dziecko osiągnie kolejne etapy rozwoju wcześniej lub później i niekoniecznie oznacza to, że dzieje się coś nieprawidłowego. Gdyby coś cię mimo wszystko martwiło, porozmawiaj z jego lekarzem. Rozwój dziecka w 2 roku życia: chodzenie Niektóre dzieci stawiają pierwsze kroki jeszcze przed 1. urodzinami, ale wiele dzieci opanowuje sztukę samodzielnego chodzenia w pierwszych miesiącach 2. roku życia. Pierwsze kroki dziecka to moment przełomowy i wyczekiwany przez rodziców, oznacza on jednak także zupełnie nowy wymiar pilnowania dziecka, by nie naraziło się na niebezpieczeństwo – jeszcze przyjdzie ci zatęsknić za czasami, kiedy twoje dziecko spokojnie bawiło się na macie edukacyjnej! Bieganie i wspinanie się Nawet nie zdążysz przyzwyczaić się do tego, że twoje dziecko zaczęło chodzić, a ono będzie już biegać, skakać i wspinać się. Po wszystkim! Kanapa stanie się ulubionym meblem twojego dziecka – ale nie będzie na niej leżeć i odpoczywać, wykorzysta ją jako najwspanialszą ściankę wspinaczkow ą na świecie! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to dobry moment, żeby przymocować do ściany regały i komody – one też będą kusić do wspinaczki! Schody! Jeśli masz w domu schody, jesteś z jednej strony uratowana – twoje dziecko nie będzie potrzebować innej rozrywki, niż ciągłe wchodzenie i schodzenie ze schodów, a z drugiej strony...

Żywiec Zdrój
Adobe Stock
Dieta
Jak pomóc niemowlęciu przetrwać upał – prawdy i mity
Maleńki organizm gorzej radzi sobie z wysokimi temperaturami. Dlatego nawet krótki pobyt na silnym słońcu może powodować przegrzanie, poparzenie, a nawet udar cieplnym. Co więc robić, by ustrzec malca przed skutkami upałów? Poznaj kilka faktów i mitów, dzięki którym pomożesz dziecku znieść gorące dni w dobrej formie.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'kgfrkooofi', 'jwsawegdxrmdmkdbtbhbojscueka']); Gdy na zewnątrz temperatura sięga 30 stopni, a na niebie nie ma ani jednej chmurki, najchętniej schowalibyśmy się w klimatyzowanym pomieszczeniu. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Ani dla nas, ani dla naszych maluszków. Jak pomóc dziecku w te upały odzyskać dobre samopoczucie? Ono znosi je jeszcze gorzej niż my! Podpowiadamy… FAKT: Spaceruj tylko rano i wieczorem Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Dlatego spacery, zwłaszcza z niemowlęciem, planuj teraz na poranki (zanim zrobi się skwar) albo późne popołudnia, gdy słońce przestaje tak mocno prażyć. Zwłaszcza że długo jest widno! Jeśli spacerujesz ze starszakiem, miej na uwadze, aby bawił się wyłącznie w cieniu. Staraj się spacerować wśród zieleni – rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wówczas, gdy słońce przestaje prażyć, dlatego między blokami jest cieplej niż w parku. FAKT / MIT: Osłaniaj wózek... Ale rób to bardzo uważnie! Pamiętaj, że maluchowi podróżującemu zwłaszcza w gondoli, może zrobić się naprawdę duszno. Dlatego absolutnie unikaj przewieszania przez budkę tetrowej pieluchy – nie przepuszcza powietrza, więc możesz w ten sposób zafundować maleństwu saunę! Rozsądnie korzystaj także z budki. Lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką. FAKT: …ale odsłaniaj dziecko Nie przesadzaj z ubrankiem – leżące w wózku niemowlę rozbierz do body z krótkimi rękawami lub tylko do pieluszki (możesz je okryć tetrową pieluszką). Starszemu malcowi, który nie usiedzi w cieniu, załóż jasną, przewiewną koszulkę z długimi rękawami....

Żywiec Zdrój
Dieta
Letnia dieta malucha. Czego nie może w niej zabraknąć?
Pogoda za oknem sprawia, że aż chce się spędzać czas na powietrzu. Mimo upałów, więcej ochłody przynosi spacer w zacienionym miejscu niż zabawa w domu. Niezależnie od tego, czy urządzamy całodniową wycieczkę, czy jednak zostajemy w zaciszu własnych czterech ścian, należy pamiętać o tym, co koniecznie musi znaleźć się w diecie maluszka podczas gorących dni, a czego lepiej unikać.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '..3lRfwcJRBPS9mSMaO6yMdS7KS81Sy5zUJ5T4NkeMD.17', 'mblkgpdtse', 'fnqchxjdnaxzoqiznvdklvaggjlq']); Niewątpliwie podstawowym elementem diety każdego z nas, szczególnie w upalne dni, jest woda. Od razu warto zaznaczyć, że woda jest najbardziej naturalnym płynem, dlatego nie został ustalony górny limit jej spożycia, w przeciwieństwie do innych płynów. Jak wygląda zapotrzebowanie na wodę? W umiarkowanej temperaturze i przy umiarkowanej aktywności fizycznej w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata jest ono na poziomie ok. 1300 ml, dla maluchów w przedziale 4-6 lat to około 1600 ml wody dziennie. U dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat) – już nieco ponad 1700 ml. Dotyczy to również wody zawartej w pokarmach, które zapewniają ok. 20% zapotrzebowania. Gdy temperatura czy aktywność fizyczna rosną, to zapotrzebowanie na wodę również się zwiększa. Optymalne nawodnienie Woda nie zawiera kalorii i jest najbardziej optymalnym płynem nawadniającym organizm . Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną. Woda może pojawiać się w diecie niemowląt od drugiego półrocza życia. Dzięki odpowiedniej zawartości składników mineralnych woda taka nie obciąży układu pokarmowego ani nerek małego dziecka. Możesz ją podawać na każdym etapie rozwoju. Owocowe przekąski Świeże i aromatyczne owoce dojrzewają właśnie latem. Są ważnym źródłem witamin. Pamiętaj, że z upływem czasu tracą swoje właściwości , nie przechowuj więc owoców za długo. Myj je dokładnie pod bieżącą wodą i… pozwól dziecku próbować. Być może któreś posmakują mu bardziej niż inne. Niezależnie od wyboru, mają szansę stać się najlepszą przekąską nie tylko w upalny dzień! Pyszną propozycja przekąski dla najmłodszych są musy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj