Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fisher Price - zabawki edukacyjne
materiały prasowe
Rozwój

Tempo, rytm i rozwój

Powszechnie wiadomo, że „ruch to zdrowie”, a „muzyka łagodzi obyczaje”. W świecie dorosłych to banalne powiedzenia. Natomiast w życiu dzieci to rzetelne, powiązane ze sobą zasady znajdujące potwierdzenie w ich rozwoju.

Słuch i ruch w doświadczeniu malucha są blisko siebie, bo mają wspólną cechę – rytm. Zarówno w muzyce, jak i w ruchu ważne są tempo, harmonia, płynność. Dzieci wspaniale łączą słuchanie muzyki z płynnością ruchu i osiągają dzięki temu harmonię rozwoju.

Jakie korzyści przynosi dziecku muzyka?

Dzieci naturalnie i spontanicznie wykorzystują muzykę jako pomoc w rozwoju podczas zabaw, igraszek i tańców każdego dnia. Natomiast dorośli przekonują się o jej znaczeniu dopiero w sytuacjach ekstremalnych. Cierpiący na schorzenia neurologiczne zauważają, że zdecydowanie lepiej korzystają ze swoich możliwości motorycznych przy rytmicznej muzyce. Dlatego pacjenci z chorobą Parkinsona lepiej tańczą niż chodzą. Osoby z poważnymi zaburzeniami mowy, czyli afazją, nie są w stanie płynnie wypowiedzieć zdania, ale potrafią zaśpiewać piosenkę. Od dawna w terapii zaburzeń pamięci stosuje się odpowiednią muzykę, dzięki której pacjenci szybciej odzyskują wspomnienia i lepiej utrwalają bieżące informacje.

Muzyki trzeba doświadczyć

Pełne korzystanie z rozwojowych walorów muzyki wymaga nie tylko jej słuchania, ale doświadczania. Linia muzycznych zabawek BeBo oferuje dzieciom ciekawie zaaranżowane utwory, ale też możliwość tworzenia muzyki i łączenia jej z ruchem. Muzyczna Piramidka BeBo zachęca do układania czterech elementów na podstawce, a każda dodana część wzbogaca odgrywany utwór muzyczny. To pozwala poznać złożoność, a jednocześnie harmonię muzyki. Ta sama melodia prezentowana na cztery różne sposoby, dzięki własnym manipulacjom, to dla dziecka doświadczenie równe kreatywności kompozytora i wirtuozerii dyrygenta.

Fisher Price - BeBo
materiały prasowe

Prawdziwym twórcą muzyki maluch może poczuć się podczas zabawy z muzycznym robocikiem BeBo „Tańcz i śpiewaj ze mną”. Sympatyczny przyjaciel angażuje różnymi melodiami i paletą barw, zaskakuje połączeniem plastiku i tkaniny, a także zachęca do ruchu, tańcząc w takt wygrywanych melodii. Te piękne cechy to dopiero początek możliwości zabawki. BeBo wyposażony jest w unikalną funkcję muzycznego aranżowania i odgrywania zapisanego głosu. Dziecko może nagrać swoją wypowiedź, a robocicik przetworzy ją na piosenkę. Jest to niesamowite doświadczenie dla malucha, który odbiera swój głos na różnych poziomach: jako prostą wypowiedź i rytmiczną melodię. To wspaniała zachęta do pracy nad swoim głosem i rozwijania mowy.

Fisher Price - zabawki edukacyjne
materiały prasowe

Dzieci wykorzystują też muzykę, jej tempo i rytm do zapamiętywania treści. Dla nich oczywiste jest, że to, co ma być zapamiętane, musi być wyśpiewane, wyklaskane, pokazane w ruchu. Bebo „Tańcz i śpiewaj ze mną” i Interaktywna Mata BeBo uczą alfabetu, liczb i rozpoznawania kolorów, a także tekstów piosenek i rytmu melodii. Mimo obszerności materiału jest to nauka skuteczna, bo zachęcający do ruchu BeBo i rytmiczne melodie czynią umysł maluszka otwartym i chłonnym. Interaktywna Mata BeBo, będąca świetnym miejscem do twórczych zabaw, dodatkowo doskonale zapoznaje dziecko z kształtami. Ważne jest także, że te ciekawe efekty są wywoływane ruchem dziecka na macie rejestrowanym przez czujniki, co aktywizuje i daje poczucie sprawstwa.

Dla dorosłych słuch i ruch, czyli muzyka i taniec, to odświętne doświadczenie albo forma terapii poważnych zaburzeń. W życiu dzieci to codzienna aktywność, naturalny i konieczny czynnik ich rozwoju. Dlatego zabawki muzyczne, proste instrumenty, ciekawe nagrania to podstawowe wyposażenie dziecięcych pokoi.

Wychowanie
Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?
Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj o to, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką. Słuch absolutny Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki,  wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym.  Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy  ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają. Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie. Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie.  Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych : jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu. Jak sprawić, by dziecko było muzykalne? Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne? Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach.  Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności.  Nie ograniczaj się do płyt z muzyką dla dzieci. Może wspólnie posłuchacie klasyki? Postaraj się, by malec miał kontakt z muzyką barokową...

muzyka
Fotolia
Edukacja
Edukacja muzyczna według Edwina E. Gordona
Na czym polega edukacja muzyczna amerykańskiego naukowca Edwina W. Gordona? Dlaczego dziecko powinno poznać różne style muzyczne: od muzyki klasycznej po jazz? Czy w edukacji muzycznej ważna jest tylko muzyka czy również ruch?

Rozmawiając o edukacji muzycznej coraz częściej akcentuje się znaczenie muzyki zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych latach życia dziecka. Metodą umuzykalniania niemowląt i małych dzieci zdobywającą coraz większą popularność, jest metoda stworzona przez Edwina W. Gordona. Na czym ona polega? Kim jest Edwin E. Gordon? Edwin E. Gordon to amerykański  naukowiec specjalizujący się w psychologii muzyki, autor wielu książek, wykładowca i muzyk jazzowy. Jest twórcą innowacyjnej, bazującej na licznych badaniach empirycznych, koncepcji edukacji muzycznej ("Gordon Learning Music Theory"). Gordon porównuje naukę muzyki do nauki mowy. Dziecko uczy się mówić w sposób "całościowy", wsłuchując się w to, co mówią do niego opiekujące się nim osoby. Sprawnie posługuje się językiem mimo tego, że nikt go przecież nie uczył literek ani gramatyki. Nie inaczej jest z muzyką. Zapewnienie dziecku możliwości "osłuchania się" z różnorodnymi formami muzyki pomoże obudzić w nim muzyczną wrażliwość na długo przed tym, nim nauczyciele zabiorą się za tradycyjną naukę nutek. Co jest to znaczy audiacja? Najważniejszym pojęciem w metodzie Edwina E. Gordona jest audiacja. Słowo to oznacza przyswajanie i rozumienie usłyszanej muzyki. Odpowiednikiem audiacji w mowie jest myślenie. Nie można nikogo nauczyć myślenia - to proces naturalny, umiejętność, którą dziecko zdobywa wraz z rozwojem, poznawaniem i kojarzeniem faktów. Podobnie jest z audiacją. Umożliwiając dziecku doświadczanie muzyki, dajemy mu szansę na rozwój audiacji. W metodzie Edwina E. Gordona podstawą jest słuchanie muzyki. Później przychodzi czas na jej wykonywanie i "komponowanie". Ostatnim etapem jest nauka gry na instrumentach i wprowadzenie do zapisu nutowego. Środowisko rodzinne jest niezwykle istotne w rozwoju audiacji, ponieważ dziecko i jego muzyczne potrzeby...

mama, niemowlę, sen
Rozwój
Nucone do uszka
Twój maluch już od urodzenia jest bardzo muzykalny. Masz wątpliwości? Zaśpiewaj mu piosenkę. Zobaczysz, z jakim skupieniem będzie cię słuchać.

Wypowiadane przez ciebie słowa to dla dziecka najpiękniejsza melodia świata. A gdy śpiewasz mu kołysanki, nucisz mruczanki – korzysta na tym wielokrotnie! Przekonamy cię, że śpiewać może każda mama. Tym bardziej że piosenka jest dobra na wszystko, bo... Przekazuje twoją czułość i bliskość Nie musisz być specjalnie muzykalna, by nucić kołysanki. Początkowo dziecko nie rozumie słów, które wypowiadasz, ale odbiera emocje towarzyszące śpiewaniu. Reaguje na twoje pełne miłości spojrzenie, pieszczotliwe brzmienie głosu i czułość, z jaką do niego się zwracasz. Ćwiczy dobrą pamięć Półroczne dziecko potrafi skupić się na tyle, by rozróżnić zarys melodii. Sprawdź to! Nie poprzestawaj na odtwarzaniu płyt. Gdy sama śpiewasz (także do nagrania), maluch łatwiej skupia uwagę, więc szybciej i więcej się uczy. Lepiej też rozwija się jego słuch, nawet jeśli nieco fałszujesz. Niektóre badania pokazały, że maluchy prędzej i łatwiej uspokajały się przy piosenkach, które mamy śpiewały w czasie ciąży, niż przy nowych, nieznanych. Uspokaja i relaksuje Kołysanką pomożesz dziecku wyciszyć się po męczącym dniu, sprawisz, że lepiej zniesie ból brzuszka, szybciej odpręży się podczas kąpieli. Śpiewaj ściszonym głosem albo nuć mruczanki, układając malucha do snu, robiąc mu masaż, przewijając. Twój melodyjny głos najlepiej też ukoi płacz dziecka. Wzmacnia koncentrację Umiejętność coraz dłuższego skupiania się to dobry trening przed zdobywaniem nowych umiejętności. Już trzymiesięczny maluch interesuje się tym, gdy nastawiasz radio lub włączasz płytę z nagraniami dla najmłodszych. W przypadku dźwięków uwaga malucha zależy od ich głośności. Pamiętaj, by nie były ostre ani zbyt intensywne, rytmiczne. Takie jak hałas wzbudzą strach, mogą uszkodzić słuch. Rozśmiesza i rozbawia Możesz również śpiewać wesołe piosenki pełnym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta