Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, nauka chodzenia
Panthermedia
Rozwój

Jak dziecko uczy się chodzić

Pewnie nie możesz się doczekać, aż twój maluch zrobi pierwszy samodzielny krok? Nie popędzaj go ani nie ucz, jak ma się do tego zabrać. Sam do tego… dojdzie.

Chodzenie wydaje się najprostszą czynnością pod słońcem. Spacerujemy, maszerujemy, stąpamy tanecznym krokiem, nie poświęcając tym czynnościom szczególnej uwagi.

Tymczasem to wcale nie jest takie proste. Chodzenie wymaga silnych, prawidłowo napiętych mięśni (i to nie tylko nóg, ale też grzbietu, klatki piersiowej itd.), rozwiniętego zmysłu równowagi i wystarczająco dojrzałego, sprawnie działającego układu nerwowego.

Krok po kroku

Jak dziecko uczy się tej trudnej sztuki? Stopniowo! Na początek musi zacząć kontrolować swoje ciało: najpierw głowę, potem tułów, ręce, a końcu nogi. A to musi troszeczkę potrwać! Choć jedne smyki uczą się chodzić szybciej, a inne później, wszystkie przechodzą te same fazy rozwojowe. Autorzy książki „Pierwsze 365 dni życia dziecka”, Theodor Hellbrügge i J. Hermann von Wimpffen, przedstawiają je tak:

- 1. miesiąc. Maleństwo już… „chodzi”. Gdy weźmiesz je pod paszki i postawisz na stole, zacznie „maszerować” – opierać o podłoże to jedną, to drugą nóżkę. To chód automatyczny, odruch, po którym już niedługo nie pozostaje nawet ślad. I dobrze, bo tylko jego zniknięcie umożliwia dziecku naukę prawdziwego chodzenia.
- 3. miesiąc. Dziecko zgina nóżki. Gdy próbujesz postawić malucha na podłodze, zegnie nogi, jakby chciał „uciec” podłożu.
- 5. miesiąc. Brzdąc prostuje nóżki. Postawiony na podłodze (i trzymany pod paszkami) ma proste nogi. Potrafi nawet na sekundę czy dwie przejąć ciężar swojego ciała. Z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej.
- 7. miesiąc. Malec sprężynuje. Na przemian zgina i prostuje nóżki, odpychając się od podłoża. I bardzo mu się to podoba!
- 9. miesiąc. Dziecko trzymane przez mamę lub tatę za obie rączki potrafi już stać. Umie to robić nawet przez dłuższą chwilę!
- 10. miesiąc. Brzdąc z radością podciąga się do pozycji stojącej. Robi to, trzymając się szczebelków łóżka, czyjejś nogi. I choć raz po raz ląduje na pupie, ani myśli zaprzestać dalszych treningów. Gdy już pewnie stanie na nóżkach, nie ma ochoty znów zejść „do parteru”.
- 11. miesiąc. Maluszek chodzi bokiem przy meblach i kiedy trzyma się go za obie ręce. Jest w stanie pokonać w ten sposób kilka metrów. Może też dreptać w miejscu, przenosząc ciężar ciała z nóżki na nóżkę.
- 12. miesiąc. Chodzi trzymany za jedną rękę. Kiwa się na boki, chodzi nieporadnie, ale jest w stanie (z pomocą!) zrobić kilka kroków.

UWAGA! Powyższy „rozkład jazdy” jest jedynie orientacyjny. Nie wszystkie dzieci muszą sprężynować w piątym miesiącu życia ani podciągać się przy meblach w dziesiątym. Najważniejsze jest to, by przechodziły kolejne fazy rozwoju, robiły postępy i by opóźnienia nie były zbyt duże.

Nauka chodzenia to nie wyścigi

Wspomniany już Theodor Hellbrügge, profesor pediatrii, podkreśla, że tylko 60 proc. dzieci potrafi chodzić w dniu pierwszych urodzin! A więc nie przejmuj się, gdy słyszysz w piaskownicy, że Adaś, syn koleżanki, zrobił pierwszy krok, mając zaledwie 11 miesięcy. To nie ma znaczenia. Malec powinien zacząć chodzić wtedy, gdy jest na to gotowy: ma wystarczająco silne mięśnie i kości, odpowiednio rozwinięty zmysł równowagi itd.

Pediatra tłumaczy, jak powinna przebiegać nauka chodzenia:


Czy dziecko potrzebuje chodzika - film

mamy, dzieci
fotolia
Rozwój
Czy twoje dziecko dobrze się rozwija?
Martwisz się, że twoje dziecko nie rozwija się książkowo? Późno zaczęło ząbkować, nie raczkuje tylko suwa się na pupie? Czy to na pewno powód do niepokoju?

Większość rodziców oczekuje, że ich maluch zacznie siadać, kiedy tylko skończy pół roku, chodzić tuż po pierwszych urodzinach, a mówić przed drugim rokiem życia.    Tymczasem rozwój jest sprawą niezwykle indywidualną , przebiega w różny sposób. Każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie i wcale nie musi rozwijać się książkowo – odstępstwa od przeciętnych osiągnięć bywają naprawdę duże. Nie musisz więc przejmować się małymi „dziwactwami” twojej pociechy. Co o różnicach w rozwoju dzieci myślą specjaliści? Obroty na brzuszek Pięciomiesięczne dziecko nie potrafi przekręcać się z plecków na brzuszek. Zastanawiasz się, czy pediatra powinien skierować je do neurologa ? Dlaczego tak się dzieje: Obracanie się z plecków na brzuszek to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym dziecka – maluch po raz pierwszy może aktywnie zmieniać położenie, przygotowując mięśnie do kolejnych etapów: siadania, raczkowania i chodzenia. Pięciomiesięczne dziecko nie musi jednak tego potrafić. Powinno umieć przekręcać się z brzuszka na plecy i z plecków na boki . Przekręcanie się w odwrotną stronę jest dla niego bardzo trudne i większość niemowląt uczy się tego ruchu około siódmego miesiąca. Tylko niektórym udaje się to wcześniej. Co robić: Układaj zabawki z dala od bawiącego się na macie malca. Zachęcasz go w ten sposób do ruchu na boki. Bawcie się również z maluszkiem w przewracanie na boczek – turlanie to dobry trening dla jego mięśni. Samodzielne siadanie  Półroczne dziecko koleżanki już siedzi, a twoja ośmiomiesięczna córka nie. Koleżanka straszy, że musisz iść do lekarza? Dlaczego tak się dzieje: Według poradników dla rodziców malec powinien móc się pochwalić tą umiejętnością w siódmym miesiącu, ale na naukę ma czas do dziesiątego. Usiądzie wtedy, gdy będą na to gotowe jego...

nauka chodzenia
Adobe Stock
Rozwój dziecka
Kiedy dziecko zaczyna chodzić: normy i ważne rady dla rodziców
Kiedy dziecko zaczyna chodzić, a dzieje się to około 12. miesiąca życia (czasami później), nie jest wzorem gracji. Jednak na wytworzenie pewnego i prawidłowego chodu trzeba czasu, i nie można dziecku przeszkadzać w tym procesie. Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, jak pomóc dziecku w nauce chodzenia i kiedy należy zacząć się niepokoić, że dziecko jeszcze nie chodzi.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, nie robi tego idealnie. To czas radości dla rodziców z postępów dziecka, ale również powód do różnych zmartwień. Pilnowanie dziecka, by podczas nauki chodzenia nie zrobiło sobie krzywdy, jest męczące. Dodatkowo pojawia się niepokój o to, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Wyjaśniamy, w jakim wieku dziecko powinno zacząć chodzić i jak wygląda prawidłowa nauka chodzenia.  Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak dziecko zaczyna chodzić? Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia? Kiedy się niepokoić, gdy dziecko nie chodzi? Co niepokoi rodziców, kiedy dziecko zaczyna chodzić Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Pierwsze samodzielne kroki dziecko najczęściej stawia około 12 miesiąca życia . Połowa dzieci zaczyna chodzić właśnie około pierwszych urodzin. Aby dziecko zaczęło chodzić i wypracowało prawidłowy wzór chodu, musi wcześniej przejść przez inne etapy rozwoju ruchowego. To nie jest tak, że przeskakuje ono od umiejętności do umiejętności, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Opanowanie kolejnych etapów rozwoju ruchowego jest przygotowaniem ciała do podejmowania nowych wyzwań i dalszego rozwoju jego sprawności, w tym chodzenia. Kiedy najwcześniej dziecko może zacząć chodzić? Najwcześniej dziecko może zacząć chodzić w 7 miesiącu życia, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Częściej spotyka się dzieci, które zaczynają chodzić w 8 miesiącu życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 8 miesiąc życia jako najwcześniejszy moment, w którym dzieci zaczynają chodzić. Wcześniej niemowlę musi opanować inne umiejętności, które umożliwiają pionizację ciała i utrzymanie równowagi w pozycji stojącej. A to zajmuje dużo czasu. Jeśli dziecko zaczyna chodzić między 8 a 10 miesiącem życia, uznaje się je za dziecko wcześnie chodzące. Kiedy najpóźniej dziecko...

36824219.jpg
Edipresse
Rozwój
Etapy nauki chodzenia
Zanim dziecko nauczy się chodzić, musi opanować różne inne umiejętności. Zobacz, jakie etapy nauki chodzenia powinno przejść niemowlę.

Prof. Theodora Hellbrügge, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, wyróżnił kilka etapów nauki chodzenia , które pokonuje niemowlę zanim nauczy się chodzić . Noworodek - chód automatyczny; 1. miesiąc - dziecko odruchowo prostuje nóżki; 2. miesiąc - etap przejściowy; 3. miesiąc - niemowlę zgina nogi przy oparciu stóp o podłoże; 4. miesiąc - etap przejściowy; 5. miesiąc - dziecko na krótko przejmuje ciężar swojego ciała; 6. miesiąc - etap przejściowy; 7. miesiąc - sprężynuje; 8. miesiąc - etap przejściowy; 9. miesiąc - stoi trzymane za rączki ; 10. miesiąc - podciąga się na meblach do pozycji stojącej, stoi, mocno się trzymając; 11. miesiąc - chodzi bokiem przy meblach oraz trzymane za ręce; 12. miesiąc - chodzi trzymane za rękę . To ważne! Poproś o konsultację lekarza pediatrę, jeśli: Dziecko nie ma odruchu „ chodu automatycznego ” w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia. Niemowlę do 35. tygodnia życia nie sprężynuje na nogach. Dziecko stoi zawsze na czubkach palców lub do 44. tygodnia w ogóle nie potrafi stać. Maluszek do końca pierwszego roku życia nie jest w stanie samodzielnie zrobić kroku do przodu, gdy podtrzymujesz go za rączki. Zobacz także: Czy dziecko musi chodzić, gdy skończy rok? Pytania o raczkowanie – kiedy, jak długo i po co? Kalendarz rozwoju niemowlęcia - rozwój ruchowy

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak