Nauka chodzenia zajmie dziecku cały pierwszy rok życia – a może i dłużej. To zresztą wcale nie jest jakoś bardzo długo, zważywszy na to, że dziecko w 6. miesiącu życia o swoich stopach wie mniej więcej tyle, że wyśmienicie smakują i świetnie mieszczą się w buzi! Wkładanie nóżek do ust to niezłe ćwiczenie wspomagające rozwój stawów biodrowych, a także sygnał, że najpewniej już niedługo maluch będzie gotowy do raczkowania.
O tym pamiętaj! Aby dziecięce nóżki mogły się prawidłowo rozwijać, muszą mieć dużo swobody. Nie zakładaj więc niemowlęciu sztywnych spodenek (np. dżinsowych) i nie otulaj go ciasno kocem. Spowijanie zalecane jest tylko dla noworodków!

Reklama

Raczkowanie – wstęp do nauki chodzenia

Dziecko około 8. miesiąca życia zacznie się czołgać, potem przez krótki okres może raczkować do tyłu, aż wreszcie ruszy tam, gdzie poniosą go oczy. Sposobów raczkowania jest tyle, ile dzieci, ale główna zasada ruchu naprzemiennego (lewa ręka – prawa noga i odwrotnie) pozostaje zawsze taka sama. Zwróć zatem uwagę, czy niemowlę porusza się symetrycznie, raz angażując mięśnie z lewej, a raz z prawej strony. Jeżeli „oszczędza” jeden bok, powiedz o tym lekarzowi. Takie zachowanie może być oznaką np. nieprawidłowego napięcia mięśni, które czasem trzeba rehabilitować.
O tym pamiętaj! Raczkowanie wzmacnia kręgosłup, zapobiega wadom postawy, a do tego sprzyja rozwojowi mózgu. Nie jest jednak koniecznym etapem nauki chodzenia: są niemowlęta, które go omijają.

Kiedy niemowlę zacznie wstawać?

Podczas pierwszych prób wstawania maluch z pewnością o wiele częściej będzie łapał... zająca! To normalne. Nie staraj się go ratować przed każdym upadkiem, ponieważ właśnie padając i podnosząc się, poznaje swoje możliwości i uczy się równowagi. Mniej więcej w 7–8. miesiącu dziecko powinien też zacząć „sprężynować” (lekko uginać i prostować kolanka, podtrzymywany pod pachami). Właśnie wstawanie i sprężynowanie to już ostatnie wprawki przed chodzeniem.
O tym pamiętaj! Stawianie dziecka, kiedy jeszcze ono nie umie tego robić to błąd. Lekarze powtarzają, że maluch sam najlepiej wie, kiedy może ustać samodzielnie na własnych nogach.

Zobacz film! Nasz ekspert tłumaczy, kiedy dzieci zaczynają chodzić:

[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

Pierwsze kroki dziecka

Są dzieci, które zaczynają chodzić już w 11. miesiącu życia. A także takie, które czekają z pierwszym krokiem aż do pierwszych urodzin, a nawet 3–4 miesiące dłużej. I wszystkie mieszczą się w normie! Zanim dziecko ruszy prosto przed siebie, najpierw będzie chodziło bokiem przy meblach, dostawiając stopę do stopy. Zachęcaj je do dalszych wyczynów, ale nie pośpieszaj – nauka chodzenia to długi proces.
O tym pamiętaj! Kiedy dziecko wstanie i pójdzie, jego perspektywa widzenia świata bardzo się zmieni. Nagle objawi się mu np. szklanka na stole albo (ależ kuszą!)kurki przy kuchence. Znacznie więcej rzeczy znajdzie się teraz w zasięgu jego rąk... Jak to mówi Jurek Owsiak, oj, będzie się działo :)

Chodzenie na boso jest zdrowe!

Gołe stópki są najlepszym oparciem dla dziecka, dlatego nie śpiesz się z kupowaniem pierwszych bucików. Maluch jeszcze przynajmniej przez miesiąc od pierwszego kroczku powinien chodzić na boso albo w antypoślizgowych skarpetkach. Kiedy zaś już wybierzecie się do obuwniczego, zwróć uwagę, aby buciki dla dziecka miały elastyczną podeszwę (musi się łatwo zgiąć w twoich rękach), za to stabilny i wysoki aż do kostki zapiętek – by prawidłowo ustawiał piętę.
O tym pamiętaj! Bieganie na bosaka po piasku czy trawie przeciwdziała płaskostopiu, dlatego pozwól na to dziecku. Taka zabawa w dodatku świetnie hartuje!
Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Nauka chodzenia: iksy i pałąki – co może niepokoić:

  • Łukowate kolanka. Ustawianie kolanek na zewnątrz pomaga dziecku utrzymać równowagę, dlatego niemal wszystkie dzieci chodzą w ten sposób. Dopiero po 2. urodzinach ich sposób chodzenia zaczyna się powoli zmieniać.
  • Chodzenie na paluszkach. Dziecko może tak zacząć naukę chodzenia, ale już po pierwszych tygodniach powinien nauczyć się stawiać nogi od pięty. Jeżeli chodzenie na palcach trwa dłużej, pokaż malca ortopedzie.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama