Co pamięta niemowlę? Najnowsze doniesienia naukowców
Choć do niedawno sądzona, że niemowlęta niczego nie zapamiętują, najnowsze badania zmieniają ten pogląd. Zobacz, jak to wykorzystać w praktyce.
Okazuje się, że nawet bardzo malutkie dzieci zapamiętują ważne wydarzenia ze swojego życia. Choć psychologowie twierdzą, że z pierwszych trzech lat życia człowiek nie pamięta nic, to przecież doświadczenia z dzieciństwa mają trwały wpływ na psychikę. Spróbowano wyjaśnić ten paradoks.
Co nowego odkryto na temat pamięci niemowlaka?
Zespół badaczy z Duke University wykazał, że niemowlęta mają i przechowują wspomnienia. Półroczne dziecko zapamiętuje coś na mniej więcej dobę. Większość dzieci do ósmego miesiąca tworzy wspomnienia równie łatwo jak dorośli. Są one jednak bardzo kruche. Zdolność pamiętania w ciągu pierwszych 18 miesięcy stopniowo się wydłuża. Ale małe dzieci zapominają banalne zdarzenia szybciej niż dorośli i starsze maluchy. Prawdopodobnie przyczyną braku wczesnodziecięcych wspomnień jest właśnie szybsze zapominanie niż trudności z zapamiętywaniem.
Jak wykorzystać najnowsze doniesienia naukowców?
Choć maluchy pamiętają krótko, to wyróżniające się zdarzenia z przeszłości mogą zachować w pamięci na dłużej – mówi dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Warto, by rodzice wzięli to pod uwagę!