Pamięć dziecka

córka Ewy Bem
pamięć dziecka

Wnuki Ewy Bem nie pamiętają mamy. Zmarła, gdy były malutkie

Córka Ewy Bem zmarła 4 lata temu, gdy jej dzieci były jeszcze bardzo małe. Choć nie pamiętają i nie wspominają mamy, bliscy starają się, by Pamela była obecna w ich sercach.
Magdalena Drab
pamięć niemowląt zależy od emocji
nauka
pamięć dziecka

Dlaczego niemowlęta nie zawsze pamiętają, czego się nauczyły? Ogromną rolę odgrywa... ich nastrój!

Naukowcy odkryli bardzo ciekawą rzecz: pamięć niemowląt powiązana jest z ich nastrojem. Sprawdź, jak działa pamięć niemowlaków, żeby w razie potrzeby pomóc maluchowi w przypomnieniu sobie tego, czego od niego wymagasz!
Ewa Janczak-Cwil
wierszyk o Mikołaju
pamięć dziecka
wierszyki
Mikołajki

Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje

Na Mikołajki i na Boże Narodzenie dziecko zazwyczaj uczy się w przedszkolu wiersza o Świętym Mikołaju. Dodatkowo ty również możesz poćwiczyć z maluchem proste rymowanki, by mógł je recytować babci, dziadkowi i reszcie rodziny. Przedstawiamy kilka propozycji takich wierszyków.
Ewa Janczak-Cwil
tata bawi się klockami z synkiem
rozwój dziecka
klocki Lego Duplo
rozwój pamięci

Praktyka czyni mistrza! Motywuj dzieci do ćwiczeń umysłowych poprzez łatwe gry i zabawy

Mimo że pamięć jest pojęciem dość abstrakcyjnym, odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Czy wiesz, w jaki sposób można rozwijać poszczególne rodzaje pamięci i jak ćwiczyć je u dzieci?
Współpraca reklamowa
Chłopiec i dziewczynka siedzą wpatrzeni w ekran smartfonu
nowe technologie
bezpieczeństwo w sieci
pamięć dziecka

Naszym dzieciom grozi "cyfrowa demencja"! Jak je przed nią uchronić?

Włączenie bajki w telewizji czy na tablecie to najprostszy sposób, żeby zająć dziecko. Badaczka Kristy Goodwin pokazuje, że czas spędzony przed ekranem negatywnie wpływa na pamięć malucha.
Hanna Szczesiak
znak drogowy
dwulatek
inteligencja dziecka
pamięć dziecka

Niesamowite! Ten 2-latek rozpoznaje znaki drogowe

2-letni Szymon został gwiazdą Ośrodka Szkolenia Kierowców Mobile. Zobacz filmik, na którym dziecko rozpoznaje znaki drogowe!
Adela Prochyra
rower
wychowanie
pamięć
szczęśliwe dzieciństwo

6 rzeczy, które twoje dziecko zapamięta z dzieciństwa

Dziecko zapamiętuje inne rzeczy niż dorośli, którzy je wychowują. Zastanów się, co sama pamiętasz ze swojego dzieciństwa. To pewnie nieliczne, za to wyjątkowe rzeczy, osoby i wydarzenia. Przeczytaj, na co warto postawić wychowując własne dzieci.
Adela Prochyra
trzylatek
pamięć dziecka

Szokujące! 3-latek pamięta swoje poprzednie życie

Początkowo nikt nie uwierzył w słowa chłopca, który mówił przerażające rzeczy. Jednak słowa dziecka potwierdziły się, gdy wskazał zabójcę swojego poprzedniego wcielenia.
Aneta Grinberg
przedszkolak, edukacja
rozwój dziecka
edukacja
inteligencja dziecka

Jak rozwijać pamięć dziecka – 11 najlepszych sposobów

Czy wiesz, że większość dzieci rodzi się z bardzo dobrą pamięcią? Potem jednak bywa z nią różnie: są dzieci, które świetnie zapamiętują informacje i nie mają kłopotów z nauką oraz takie, których pamięć zaczyna szwankować. Co zrobić, by twoje dziecko należało do tej pierwszej grupy? Sprawdź!
Monika Krawiecka
niemowlę
pamięć dziecka

Co zapamięta twoje dziecko z wczesnego dzieciństwa?

Czy dziecko pamięta cokolwiek z okresu, gdy było jeszcze w brzuchu mamy? Czy po latach przypomni sobie, co dostało na 2. albo 3. urodziny? Dlaczego zabawka, która leżała w szafie, po tygodniu jest „nowa”?
Beata Turska
śmierć łóżeczkowa
dziecko
noworodek
opieka

9 odkryć, które zmieniły opiekę nad małym dzieckiem

Poprosiliśmy grono ekspertów, by opowiedzieli nam o nowych odkryciach z dziedziny psychologii, żywienia, położnictwa, pediatrii, alergologii. To one w ostatnich zrewolucjonizowały opiekę nad małym dzieckiem.
Aleksandra Sobieraj
dziecko, dziecko tygodnia, niemowlę, Julia
pamięć dziecka
badania naukowe

Co pamięta niemowlę? Najnowsze doniesienia naukowców

Choć do niedawno sądzona, że niemowlęta niczego nie zapamiętują, najnowsze badania zmieniają ten pogląd. Zobacz, jak to wykorzystać w praktyce.
Aleksandra Sobieraj
dziecko, rysunek, farby
pamięć dziecka

Dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju?

Rysowanie jest jednym z najbardziej rozwijających zajęć, jakie możesz zaproponować dziecku. Świat na kartce papieru to kraina wyobraźni, pełna ukrytych znaczeń i symboli. Czy wiesz, dlaczego jeszcze warto zachęcać dziecko do rysowania?
Monika Krawiecka