łuk leśna kraina Tiny Love Marko
materiały prasowe
Rozwój

Poznaj zabawki rozwijające wyobraźnię i kreatywność

Wyobraźnia i kreatywność są potrzebne nie tylko artystom. Przekładają się m.in. na sprawność, elastyczność i oryginalność myślenia, umiejętność przewidywania, zdolność uczenia się, zasób słów czy nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów, a to przydaje się wszystkim! Jakie zabawki mogą pomóc w rozwoju tych obszarów?

Z rozwojem wyobraźni i kreatywności jest podobnie jak z rozwojem innych obszarów: wszystko odbywa się stopniowo i jakby mimochodem, podczas zabawy.

Rozwój małego dziecka

Przez większą część 1. roku życia dziecko żyje w świecie konkretów, a więc tego, co może zobaczyć, dotknąć, usłyszeć i zbadać na wszelkie dostępne sposoby, z oblizywaniem i wąchaniem włącznie. Potem zaczyna także eksperymentować, np. w nieskończoność zrzuca na podłogę jakiś przedmiot. Rodziców to czasem denerwuje, jednak warto zaufać maluszkowi, bo dzięki temu odkrywa ważne rzeczy, w przypadku rzucania na przykład to, że jest w stanie świadomie zwolnić uchwyt palców, a upuszczony przedmiot zawsze spada, zamiast poszybować pod sufit.
Pod koniec 1. roku życia zaczyna się rozwijać także jego wyobraźnia, a wraz z nią kreatywność. Najpierw maluszek naśladuje w zabawie czynności, które dobrze zna: karmi misia, układa go do snu, udaje, że rodzice rozmawia przez telefon itd. Jego wyobraźnia pracuje już pełną parą, bo telefonem może być otwarta dłoń, a miś może zjeść na obiad zupę z klocków albo kolorową skarpetkę. Z czasem dziecko potrafi coraz więcej: tworzy w wyobraźni coraz bardziej złożone światy, pełne postaci, przedmiotów i zdarzeń, z którymi nie zetknął się w rzeczywistości.

Marko Tiny Love Mali Odkrywcy króliczek Thomas
materiały prasowe

Jak wspierać malucha?

Co możesz zrobić, by twoje dziecko rozwijało kreatywność i wyobraźnię?  Przede wszystkim pozwól mu eksperymentować i badać świat na wszelkie możliwe sposoby (oczywiście w granicach rozsądku, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo). Niech maluch bawi się używając zabawek i innych przedmiotów tak, jak ma ochotę, np. niech paraduje z miską na głowie, udając, że to hełm. Doceń jego wyobraźnię i kreatywność, gdy wciela się w najróżniejsze role, rozmawia z psem, wymyśla niesłychane historie albo bawi się zabawką, w sposób, którego nie zaproponował producent. Każda z takich zabaw jest niezwykle rozwijająca i będzie procentować w przyszłości!

Odpowiednie zabawki

Istnieją jednak zabawki, które mogą pomóc w rozwoju wyobraźni i kreatywności. Warto się im przyjrzeć.

Mali Odkrywcy
Lew Leonardo, Królik Thomas i Myszka Coco zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim, niezwykle kreatywnym postaciom: Leonardowi daVinci, Thomasowi Edisonowi i Coco Chanel.

Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe

Każda z tych zabawek jest interaktywna i dzięki inteligentnym czujnikom reaguje na to, co robi z nią dziecko, np. zaczyna chrupać, gdy malec podsuwa jej jedzenie, chichocze, pochrapuje itd.
Małymi Odkrywcami można się bawić na wiele sposobów. Na przykład w „A ku ku” wygląda tak: gdy schowasz Leonarda, Thomasa lub Coco w pudełku, szufladzie albo gdziekolwiek indziej, zwierzątko zawoła, by je znaleźć, a gdy malec je odkryje, będzie wiwatować. Takich funkcji Mali Odkrywcy mają aż 7. Karmienie zwierzątka, łaskotanie go, skakanie wraz z nim i pozostałe zabawy to także świetny punkt wyjścia do snucia najróżniejszych historii, których bohaterem jest malec i jego ulubiony Mały Odkrywca.
Marko myszka coco mali odkrywcy
materiały prasowe

Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają rodzicom w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale także są inspiracją do wielu kolejnych.

Książeczka interaktywna – dwustronna –  Zabawa na łące (Tiny Love)
Czarno-białe ilustracje, które możemy znaleźć po jednej stronie tej składanej w harmonijkę książeczki, są idealne dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia i właśnie takie kontrastowe obrazki widzą najlepiej. Nieco starszy bobas także znajdzie tu coś dla siebie: piękne, pełne intrygujących szczegółów kolorowe obrazki przedstawiające sarenkę bawiącą się na łące.
Marko książeczka dwustronna
materiały prasowe

Książeczka rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka i może być punktem wyjścia do rozmów i opowiadania bajek o jej bohaterce.
Zabawka pomaga także w rozwoju innych obszarów, np. dzięki niej maluszek spędza więcej czasu na brzuchu (to ważne, bo dzięki temu wzmacnia mięśnie ramion i karku), uczy się wyciągania rąk , chwytania i badania poszczególnych elementów, a różne kolory, kształty i tekstury, stymulują zmysły.
Marko książeczka dwustronna
materiały prasowe

Książeczka jest nieduża i lekka, dzięki czemu łatwo ją zabrać ze sobą na spacer albo w podróż. Twoje dziecko znajdzie w niej lusterko, zabawkę „A ku ku” i satynowe wstążki, odkryje, że ogonek lista szeleści, a drzewo ma ciekawą fakturę. 

Książeczka edukacyjna dla dziecka – Świat Małej Księżniczki
Ta piękna, mięciutka książeczka ma liczne elementy, które zachęcają, by je odkrywać: ciekawe tekstury, klakson, elementy 3D, gryzak, satynowe wstążki i lusterko.
książeczka mała księżniczka Tiny Love
materiały prasowe

Zabawka rozwija wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność: bawiące się nią dziecko z czasem uświadamia sobie, że ukazane w książeczce przedmioty istnieją także w realnym świecie, bajkowe sceny zachęcają do rozmawiania o nich, a z czasem także snucia własnych historii na ich temat.
książeczka mała księżniczka Tiny Love
materiały prasowe

Książeczka jest nieduża i ma uniwersalne zapięcie, za pomocą którego można ją przypiąć ją np. do wózka.

Zestaw kubeczków kąpielowych do zabawy
kąpielowe Tiny Love
materiały prasowe

Kolorowe kubeczki o ciekawym kształcie zachęcają do eksperymentowania w wodzie i nie tylko. Rozwijają wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność. Dziecko może bawić się nimi na wiele różnych sposobów: może sprawdzać, co się z nimi dzieje w wodzie (Toną? Unoszą się na powierzchni?), układać jedne na drugich, tworzyć fontannę, sprawdzać, czy poza wodą da się w nich przenosić coś jeszcze itd.  Kubeczki są wykonane z nietoksycznych materiałów oraz wolne od  BPA i ftalanów.
kąpielowe Tiny Love
materiały prasowe


Zestaw zabawek do kąpieli
Te 4 kolorowe postacie – Lisek Christopher, Jeżyk Marie, Króliczek Thomas i Słonik Samuel – są tak urocze, że można się nimi bawić w nieskończoność, wymyślając im wciąż nowe przygody, np. wysyłając je w morską podróż na gąbce albo ucząc nurkowania.
Tiny Love zabawki kąpielowe
materiały prasowe

Są mięciutkie i miłe w dotyku, a w dodatku można je wypełnić wodą, a potem nią pryskać. Mają idealny rozmiar: świetnie się mieszczą w rączce dziecka. Wykonano je z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, wolnych od BPA i ftalanów.
Tiny Love zabawki kąpielowe
materiały prasowe


Sorter i układanka 2 w 1
Ten kolorowy sorter uczy nie tylko myślenia i panowania nad niesfornymi paluszkami, ale także rozwija kreatywność i wyobraźnię, bo jest także nietypową – bo przestrzenną – układanką.
Gdy zabawka jest złożona, dziecko może bawić się nią jak klasycznym sorterem, a więc dopasowywać kształty do otworów w kształcie kwadrata, kółka, krzyżyka i trójkąta.
Tiny Love Marko sorter
materiały prasowe

Gdy ją rozłoży, sorter zmienia się w układankę z wieloma ciekawymi elementami, które można badać. Co więcej, zabawka ma ruchome ścianki, które można ustawiać w różnych pozycjach, tworząc z nich najrozmaitsze konstrukcje, np. domek, dinozaura, pudełko z ruchomym wieczkiem albo podest na nóżkach.
Różnokolorowe klocki (każdy ma inny kształt) także są interesujące: dwa z nich są grzechotkami, jeden piszczkiem, który wydaje odgłos po naciśnięciu, a jeden piszczkiem-shakerem.
Marko Tiny Love sorter
materiały prasowe

Uwagę malca przyciąga także obracające się kółko A ku-ku z ukrytymi pod nim postaciami zwierzątek oraz bezpieczne lusterko, w którym można się przejrzeć.
Ruchome ścianki sprawiają, że zabawka może przybrać najróżniejsze kształty, co pozwala rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Artykuł powstał z udziałem Marko

Marko mata leśna kraina
materiały prasowe
Rozwój
Najlepsze zabawki wspierające rozwój dużej i małej motoryki
By dziecko było sprawne ruchowo i nie miało w przyszłości problemów z precyzją, potrzebną np. przy zapinaniu guzików albo pisaniu, musi trenować niemal od dnia narodzin. Na szczęście robi to bez wysiłku – po prostu się bawiąc. Jakie zabawki najlepiej mu pomogą w rozwoju dużej i małej motoryki?

Motoryka duża to termin, który odnosi się do ruchów ramion, nóg i całego ciała, odpowiadających za takie czynności jak chodzenie, bieganie i całą resztę, włącznie jazdą na rowerze, wspinaniem się na drabinki i skakaniem na jednej nodze.  Motoryka mała odnosi się do precyzyjnych ruchów rąk (i nie tylko ich, bo także ruchów warg i języka),  takich jak chwytanie, manipulowanie przedmiotami, a później także bardziej skomplikowanych czynności, takich jak zawiązywanie butów, rysowanie czy pisanie. Rozwój dużej i małej motoryki Oba rodzaje motoryki są ze sobą ściśle związane. Jak odbywa się ich rozwój? Gdy maleństwo przychodzi na świat, nie potrafi panować nad swoim ciałem, a jego ruchy są przypadkowe i niezależne od jego woli. Przejmowanie kontroli zaczyna od głowy: dziecko uczy się ją unosić i obracać na boki. Potem, ćwicząc bez ustanku, przejmuje kontrolę także nad tułowiem, biodrami, kolanami, a wreszcie nad stopami. Wszystko odbywa się o kolei, a jedna umiejętność staje się bazą do rozwoju kolejnej . Na przykład bez zapanowania nad głową, nie da się nauczyć siadania, pełzania czy chodzenia. Podobnie jest w przypadku rąk . Gdy noworodek wkłada je do buzi albo zaciska palce na grzechotce, robi to mimowolnie – odruchowo lub przypadkiem. Potem zaczyna odkrywać swoje rączki, bawić się nimi, łączyć je, wreszcie wyciągać je w stronę zabawek. Niedługo później uczy się chwytać zabawki, manipulować nimi (np. przekładać je z ręki do ręki, obracać w dłoniach), świadomie je upuszczać, chwytać dwa przedmioty naraz, uderzać nimi o siebie, podawać itd. Wszystko to – włącznie z denerwującym rodziców upuszczaniem zabawek i rzucaniem nimi – jest bardzo ważne, bo bez tego nie ma mowy o rozwoju bardziej zaawansowanych umiejętności, takich jak zapinanie guzików, wiązanie butów czy pisanie.  W jaki sposób zabawki pomagają w...

Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe
Rozwój
Wspólnie z nimi twoje dziecko zostanie małym odkrywcą! Poznaj te zabawki!
Jaką zabawkę kupić dziecku, gdy wybór jest tak ogromny? Naszym zdaniem warto postawić na taką, która rozwija wszechstronnie i „rośnie” wraz z maluchem. Mali Odkrywcy właśnie tacy są!

Mali Odkrywcy wielokrotnie nagradzanej firmy Tiny Love to bardzo wyjątkowe zabawki. Dzięki inteligentnym czujnikom każda z nich jest interaktywna i reaguje na to, co robi z nią dziecko . Można się nimi bawić na wiele sposobów i dostosowują się do zmieniających się z czasem potrzeb malucha, wszechstronnie go rozwijając . Podczas zabawy dziecko doskonali najróżniejsze umiejętności, poszerza słownictwo i zdobywa wiedzę o świecie . A wszystko to robi bez najmniejszego wysiłku, spędzając czas tak, jak lubi! Leonardo, Thomas i Coco Imiona Małych Odkrywców nie są przypadkowe. Lew Leonardo został tak nazwany na cześć Leonarda Da Vinci – malarza, rzeźbiarza,  architekta, inżyniera, wynalazcy, filozofa i człowieka wielu innych talentów, chyba najwszechstronniej utalentowanej osoby w historii świata.   Królik Thomas otrzymał swoje imię na cześć genialnego wynalazcy-samouka Thomasa Edisona –  autora mnóstwa wynalazków, wśród których jest m.in. fonograf, silnik prądu stałego, płyta gramofonowa czy kamera filmowa rejestrująca również dźwięk. Myszka Coco zawdzięcza swoje imię wspaniałej, niezwykle kreatywnej projektantce Coco Chanel, która zrewolucjonizowała modę, uwalniając kobiety od niewygodnych, ograniczających ruchy ciężkich sukni i stworzyła ponadczasowe stroje, które budzą zachwyt do dzisiaj. Małych Odkrywców zaprojektowano z myślą o dzieciach, które skończyły już rok. Wszystkie interaktywne funkcje Leonarda, Thomasa i Coco to efekt pracy ekspertów specjalizujących się w rozwoju maluchów. Tych funkcji jest aż 7 –  nie ma zabawki, która miałaby ich więcej! Dzięki Małym Odkrywcom dziecko zyskuje nie tylko przyjaciela, ale także dowiaduje się wielu ważnych rzeczy o codziennych czynnościach, zaczyna rozumieć związki przyczynowo-skutkowe oraz uczy się bawić na różne sposoby, zarówno z rodzicami czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj