Marko KsKids
materiały prasowe
Rozwój

Rozwój poznawczy dziecka i zabawki, które go wspierają

Dzieci rozwijają się niewiarygodnie szybko: w ciągu kilku pierwszych lat życia z istot, które nie zdają sobie sprawy z własnego istnienia, zmieniają się w żądnych wiedzy badaczy, którzy nieustannie eksperymentują, wyciągają wnioski, są niezwykle kreatywni i zadają setki pytań. Jak to możliwe? Dzięki zabawie!

Rozwój poznawczy obejmuje:
UMIEJĘTNOŚCI LOGICZNE, a więc umiejętność łączenia poszczególnych elementów informacji i wyciągania wniosków.
KREATYWNOŚĆ, czyli inteligencję artystyczną, oznaczającą swobodę poruszania się w świecie kolorów, kształtów, form, dźwięków, rytmu, a także zdolność rozumienia proporcji i perspektywy.
UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE, czyli zdolność używania języka, wyrażania siebie, rozumienia innych.

WIĘCEJ O ROZWOJU POZNAWCZYM >>>TUTAJ
W dokonaniu wyboru pomoże ci również Doradca Rozwoju Dziecka.  
To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary.
Spróbuj!

Jakie zabawki wspierają rozwój poznawczy?

Zabawki, które wspierają rozwój poznawczy, rozwijają w dziecku zdolność logicznego myślenia, porządkowania informacji, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Zachęcają także do poznawania kolorów, kształtów, dźwięków, rytmu oraz do tego, by bawić się nimi na różne, niekoniecznie opisane w instrukcji sposoby.
Wspierają również rozwój mowy, np. ułatwiają naukę nazw zwierząt, pojazdów itd., dostarczają tematów do rozmowy i zadawania pytań.

Trójkąt Umiejętności

Rozwój poznawczy nie jest oczywiście jedynym obszarem, który warto rozwijać. Pozostałe, a więc rozwój fizyczny i rozwój społeczny, ściśle się z nim wiążą i są równie ważne. Znany producent zabawek - marka K’s Kids - postanowiła przybliżyć rodzicom korzyści rozwojowe, jakie czerpie dziecko z zabawy konkretnymi zabawkami przy pomocy Trójkąta Umiejętności - prostego przewodnika pokazującego, jakie umiejętności zdobywa i rozwija maluszek, gdy się nimi bawi. Wygląda tak:

Marko zabawki K's Kids trójkąt umiejętności
materiały prasowe
Wśród zabawek wspierających rozwój poznawczy znajdziesz m.in.:

Edukacyjne klocki Puzzle

Te leciutkie, miękkie sześciany służą nie tylko do rozwijającego kreatywność budowania wież i zamków, ale także uczą myśleć i dostarczają maluszkowi mnóstwa wiedzy na różne tematy. Zestaw uzupełniają miękkie, kolorowe stożki o podstawie kwadratu, z których można zrobić np. dach domku.  

Marko zabawki K's Kids klocki puzzle
materiały prasowe

Każda ścianka sześcianów jest inna i ma swoje zadania. Na przykład na zielonym tle prezentowane są obiekty w różnej liczbie (od 1 do 12), np. domki czy ptaszki, a na pomarańczowo-niebieskim cyferki. Są także ścianki, które ukazują fragment większej całości: np. na czerwonym tle malec znajdzie połówki zwierzątek, a na różowym – pojazdów. By zobaczyć cały obrazek, musi więc znaleźć 2 odpowiednie klocki i dopasować je do siebie. Z kolei na ściankach z niebieskim tłem są fragmenty dużej układanki: gdy dziecko ją złoży w całość, zobaczy obrazek z wesołym miasteczkiem.
 
klocki KsKids
materiały prasowe

Bardzo interesujące są także ścianki granatowe, które rozwijają zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego: mają naszyte klapki z wizerunkiem różnych obiektów, pod którymi jest obrazek z tym samym obiektem w innym stanie, np. całego i roztopionego bałwanka.
klocki KsKids
materiały prasowe

Zabawka rozwija także kompetencje językowe. Bawiąc się z maluszkiem warto głośno i wyraźnie wypowiadać nazwy kolorów, zwierząt, pojazdów, liczb itd., a gdy dziecko trochę podrośnie, rozmawiać z nim o tym, co widać na obrazkach.

Klocki Popboblocs Zbuduj sam – Miasto

Zestaw klocków Popbobblocs składa się z 50 plastikowych klocków różnej wielkości, figurki ciężarówki oraz elementów z papieru, takich jak ludzie, drzewa czy budynki.

Marko zabawki K's Kids miasto
materiały prasowe

Dzięki tej zabawce dziecko może nie tylko budować miasto, zamki czy garaże i mnóstwo innych konstrukcji, ale także bawić się w odgrywanie różnych ról i wymyślania historii oraz eksperymentować. Tego typu aktywności sprawiają, że malec rozwija kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i umiejętności językowe.
Marko zabawki K's Kids miasto
materiały prasowe

Piramida edukacyjna Patrick

Ta bajecznie kolorowa zabawka tylko z pozoru jest prosta.  Składa się z 5 kolorowych kubeczków rożnej wielkości, na których wytłoczone są liczby i inne elementy (np. gwiazdki, kwiatki, rybki) oraz z pokrywki w kształcie głowy sympatycznego Psa Patricka.
Każdy element zabawki jest zaprojektowany w taki sposób, by stymulować różne obszary rozwoju poznawczego.

Marko KsKids piramida Patrick
materiały prasowe

Jednym z zadań dziecka jest ułożenie kubków w stos od największego do najmniejszego, co rozwija zdolność logicznego myślenia. Kubeczków można jednak używać także na inne sposoby. Warto sprawdzić na przykład, czy stos da się ułożyć rozpoczynając od najmniejszego kubka, a kończąc na największym, albo czy pojedynczych kubeczków można użyć do robienia babek z piasku albo śniegu. Podpowiadamy: oczywiście, że można!
 
Marko zabawki K's Kids piramida
materiały prasowe

Zabawka rozwija także umiejętności językowe: dziecko poznaje dzięki niej nazwy kolorów i cyferek, a także zaczyna rozumieć polecenia: „Ułóż kubeczki”, „Podaj mi niebieski kubeczek”, „Odwróćmy żółty kubek do góry dnem”.  

Artykuł powstał z udziałem Marko

Marko kskids sowa
materiały prasowe
Rozwój
Rozwój fizyczny dziecka i zabawki, które go wspierają
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie panuje jeszcze nad rękami ani resztą ciała, a jego ruchy są przypadkowe. Nie potrafi też w pełni korzystać z informacji, jakich dostarczają mu zmysły. Dzięki zabawie sytuacja jednak szybko się zmienia. Jakie zabawki najlepiej stymulują rozwój fizyczny maluszka?

Rozwój fizyczny obejmuje: ZMYSŁY , a więc wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Ich rozwój jest ważny z wielu powodów, m.in. dlatego, że rozbudza ciekawość maluszka i zachęca go, by poznawał swoje otoczenie oraz znajdujące się w zasięgu jego rąk przedmioty. Małe dziecko poznaje świat zmysłami inaczej niż dorosły. Nie wystarcza mu rzut oka na jakiś przedmiot. Dotyka go, ściska, gniecie, próbuje włożyć do buzi, obwąchuje, a nawet oblizuje, dlatego tak ważne jest, by każda rzecz, która znajdzie się w jego zasięgu, była bezpieczna, nietoksyczna i pozbawiona niebezpiecznych (np. zbyt ostrych lub dających się połknąć) elementów. MOTORYKĘ MAŁĄ , czyli precyzyjne ruchy, które umożliwiają chwycenie czegoś palcami, przebieranie paluszkami i stóp, oblizywanie języka wargami, ułożenie ust w dzióbek itd. Rozwój małej motoryki jest bardzo ważny, bo umożliwia m.in. manipulowanie przedmiotami oraz mówienie. MOTORYKĘ DUŻĄ , a więc ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała, umożliwiające unoszenie głowy, siadanie, raczkowanie, chodzenie, skakanie etc. Jakie zabawki wspierają rozwój fizyczny? Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zarówno rozwój zmysłów (przede wszystkim wzrok, dotyk i słuch), jak i małą oraz dużą motorykę. W jaki sposób pobudzają rozwój zmysłów ? Stymulują wzrok wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami i różnorodnymi kształtami, rozwijają zmysł dotyku dzięki ciekawym fakturom (jedne elementy są np. gładkie i twarde, inne miękkie i aksamitne etc.), wydają różne interesujące dźwięki (np. szeleszczą, grzechoczą, grają melodie, wydają odgłosy zwierząt), rozwijając tym samym słuch. A jak zabawki wspierające rozwój fizyczny wpływają na rozwój małej motoryki? Zachęcają, by je chwytać, obracać je w dłoniach i manipulować nimi, upuszczać, podawać je z ręki do ręki. Zabawki...

marko
Marko
Rozwój
Zabawki, które uczą mówić, słuchać i odkrywać świat!
Nic tak nie cieszy rodzica, jak maluch, który wypowiada pierwsze słówka, zdobywa nowe umiejętności i z każdym dniem rozumie coraz więcej. Jedną z rzeczy, która może wspierać rozwój dziecka, są różne zabawki edukacyjne. Zobacz, jakie będą najlepsze dla twojej pociechy.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bP.rEI_ogGHwA7i6IGlfl.VmDfyRaFtjjuxBqFVasg..Z7', 'qhhmilpgxa', 'csrqqvakdomuxnmwhqxmcjjuevne']); Pierwszy uśmiech, pierwsze słówko i pierwszy kroczek – właściwie całe pierwsze dwanaście miesięcy życia to czas, gdy maluch uczy się praktycznie wszystkiego. Tym, co pomaga mu zdobywać nowe umiejętności, jest przede wszystkim zabawa. Eksperci K’Kids doskonale o tym wiedzą, dlatego opracowali obszerny zestaw porad na różne etapy rozwoju dziecka. Dowiedz się, czym jest Trójkąt umiejętności i sprawdź, które zabawki wspomogą rozwój twojego malucha. Na czym dokładnie polega Trójkąt umiejętności? Rozwój dziecka dotyczy trzech ważnych obszarów: fizycznego – maluch uczy się słuchać, poznaje kształty i kolory, a także ćwiczy ruchy precyzyjne podczas zabawy w rzucanie i łapanie, poznawczego – dziecko uczy się literek, cyferek i rozróżniania dźwięków, społecznego – smyk komunikuje się z nami w trakcie zabawy, okazuje emocje i potrafi rozpoznać w lusterku swoje odbicie. Kostka, która rozwija zmysły Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego nieocenioną pomocą w rozwoju wszelkich umiejętności są odpowiednie zabawki. Np. Interaktywna kostka – Muzyczna Farma , która szczególnie dba o zmysły – naciskając na ścianki kostki dziecko usłyszy głosy, jakie wydają zwierzątka. Dodatkowo, zabawka zawiera różne „szeleszczące” elementy, co rozwija zmysł słuchu , a oprócz tego maluszek może badać struktury materiału i bawić się grzechotką rozwijając zmysł dotyku . Różnorodne barwy stymulują wzrok . Maluch może też obserwować swoje odbicie w lusterku, co wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Kostka uczy także dziecko rozróżniania...

Marko zabawki K's Kids zdjęcie startowe
materiały prasowe
Rozwój
Zabawki wspierające rozwój. Podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze!
Zabawa to tak naprawdę… bardzo poważna sprawa. Dzięki niej dziecko bez najmniejszego wysiłku uczy się mnóstwa rzeczy. Jakie najlepiej wspierają jego rozwój?

Gdy dziecko beztrosko rzuca piłeczką, potrząsa grzechotką albo przytula pluszaka, tak naprawdę intensywnie się uczy. Czego? Na przykład panowania nad własnym ciałem, logicznego myślenia („Ojej! Potrząsnąłem grzechotką, a ona wydała z siebie dźwięk!”) i wyrażania emocji.  Trójkąt Umiejętności Przedstawiamy kolekcję zabawek K's Kids . Każdy ich element został zaprojektowany w taki sposób, by wspierać rozwój dziecka.  Aby rodzicom było łatwiej zrozumieć, w czym pomagają konkretne klocki, piłki czy maty, warto zapoznać się z tzw. Trójkątem Umiejętności . To prosty przewodnik, pokazujący w jakim obszarze rozwija się maluszek, gdy się nimi bawi.   ROZWÓJ FIZYCZNY Na obszar rozwoju fizycznego dziecka składają się: zmysły –  wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, motoryka mała   – m.in. precyzyjne chwytanie przedmiotów, ruchy warg i języka, motoryka duża – ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała. Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zmysły dziecka wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami, różnorodnymi kształtami i ciekawymi fakturami poszczególnych elementów. To jednocześnie miłe dla ucha, interesujące dźwięki, np. melodie, szeleszczenie czy odgłosy zwierząt. Takie zabawki zachęcają dziecko do wykonywania precyzyjnych ruchów: chwytania, obracania zabawką w dłoniach, manipulowania nią na różne sposoby. Rozwijają również całe ciało, np. przekonując do raczkowania, schylania się, rzucania czy łapania. Domek Psa Patricka Ten bajecznie kolorowy sorter ma miękkie ściany i dach z otworami o różnych kształtach, do których dziecko dopasowuje mniejsze i większe klocki. W klapkę z postacią Psa Patricka wszyto od wewnętrznej strony bezpieczne lusterko. Zabawka ma także duży, wygodny uchwyt, dzięki któremu łatwo przenosić ją z miejsca...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj