Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Rozwój

Świat oczami dziecka

Świat widziany oczami dziecka zmienia się niemal codziennie. Niezmiennie jednak najpiękniejszym widokiem dla malucha jest twoja uśmiechnięta twarz.

Tuż po narodzinach maleństwo niewiele widzi. I bardzo dobrze – dzięki temu jego układ nerwowy nie odbiera zbyt wielu bodźców, które mogłyby zmęczyć małego człowieka. Ale ciebie pozna od razu. Po... zapachu.
 
Uwielbiam na ciebie patrzeć
W pierwszych tygodniach życia niemowlę najostrzej widzi z odległości 20–30 cm, czyli dokładnie takiej, jaka podczas karmienia piersią dzieli jego oczy od maminej twarzy. To dowód na mądrość natury. Dzięki temu szybko uczy się, że obecność mamy i zadowolenie z pełnego brzuszka idą w parze. Wykorzystaj czas karmienia tak, by wzmacniać łączącą was nić porozumienia. Patrz dziecku w oczy, uśmiechaj się, cicho zagaduj. Już na początku drugiego miesiąca niemowlę na widok  mamy zaczyna się uśmiechać – najpierw nieśmiało, a po kilku tygodniach już całym bezzębnym buziakiem. Teraz możesz być pewna, że maluszek doskonale cię rozpoznaje. 
Ciekawe! Naukowcy zauważyli, że niemowlę najwcześniej zatrzymuje wzrok na oczach, potem na oczach oraz nosie. Patrzy dłużej na twarz osoby mówiącej lub uśmiechniętej.

A to są znajomi i całkiem obcy
W 2–3. miesiącu maluszek rozpoznaje już tatę i starsze rodzeństwo. A gdy zobaczy nad sobą kogoś nieznajomego, przygląda mu się z rezerwą. Spostrzegawczy brzdąc uczy się także rozumieć mimikę dorosłych. Zasmucona twarz może doprowadzić go do płaczu,
a zmarszczone brwi taty z pewnością napędzą mu stracha.
Przed końcem pierwszego roku życia dziecko zacznie „sprawdzać” waszą reakcję mimiczną na różne codzienne sytuacje albo zdarzenia. Co więcej, będzie ją traktować jako wskazówkę tego, jak ma się zachować. Gdy np. przewróci się, zdezorientowane popatrzy na ciebie lub na tatę. Jeśli nie okażecie dużego zaniepokojenia, najpewniej wstanie i wcale się nie rozpłacze.
Ciekawe! Czy wiesz, że ośmiomiesięczny brzdąc widzi aż osiem razy lepiej niż noworodek tuż po urodzeniu? Zwraca też uwagę na detale i szybko zmieniające się obrazy w telewizorze. Pamiętaj jednak, że lekarze i psycholodzy zalecają, aby dziecko do trzecich urodzin nie oglądało telewizji.

Uwaga, od dziś zaczynam się bać
Twój ośmiomiesięczny maluszek do tej pory radośnie wtulał się w ramiona babci, a teraz na jej widok odwraca wzrok i rozpaczliwie płacze? To naturalne. Nagły wzrost nieufności wobec wszystkich oprócz mamy i taty nazywany jest przez psychologów „kryzysem ósmego miesiąca”. W tym okresie niemowlę bardzo dobrze już rozpoznaje obce twarze i zaczyna się ich bać. Ukojenie przyniosą tylko rodzice. Nie staraj się na siłę oswajać malca z rzadko widywaną babcią czy ciocią. Daj mu trochę czasu – za kilka miesięcy na nowo polubi różnorodne towarzystwo.
Ciekawe! Lęk przed obcymi oraz przed rozłąką z mamą związany jest z rozwojem ruchowym. Wtedy dziecko odkrywa, że może się oddalać od rodziców, którzy zawsze byli blisko niego. Ma na to wpływ również odkrywanie swej odrębności.
 
Ruszam na podbój świata
Na szczęście nieufność wobec obcych mija po kilku miesiącach i roczne dziecko jest gotowe poznawać nowe osoby. Jest ich ciekawe, pod warunkiem że ma „bezpieczną bazę” w ramionach rodziców.
Ciekawe! Dystans wobec obcych ludzi może się jednak utrzymywać aż do trzeciego roku życia dziecka. To zupełnie naturalny proces.

Powrót do pracy
Planujesz powrót do firmy kilka tygodni po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Jeśli twój maluch będzie miał już 7–8 miesięcy, zastanów się nad zatrudnieniem niani kilka tygodni przed godziną „W”. Najlepiej, by oswajał się z nową osobą w twojej obecności.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Pielęgnacja
10 ważnych rytuałów
Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany.

Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Rytuał usypiania, pożegnania, kąpieli... Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany. Już je wprowadziłaś? Jeśli nie – zobacz, jak to zrobić. Potrzebują ich już nawet niemowlęta. Choć słowo „rytuał” może ci się kojarzyć z jakimiś nadzwyczajnymi uroczystościami, to tak naprawdę są to najzwyklejsze, codzienne czynności. Musisz je jednak wykonywać za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. To wystarczy, by usypianie zamieniło się w rytuał kładzenia malca do łóżeczka. Dzieci potrzebują uporządkowanego planu dnia – regularnego karmienia, stałej pory snu, spaceru i zabawy. Taki ustalony rytm sprawia, że są o wiele spokojniejsze, bo czują się bezpiecznie. Starszy maluch dzięki rytuałom rzadziej się buntuje. Zawsze wie, co go czeka i dlatego łatwiej zgadza się, gdy go o coś prosisz. Oto ważne rytuały, których potrzebuje każde dziecko. 1. Dzień dobry maleństwo! Chcesz, by Twój brzdąc co rano pewnie wkraczał w nowy dzień? Już z samego powitania możesz uczynić rytuał. Zawsze wchodź do pokoju malca uśmiechnięta i witaj go tymi samymi czułymi słowami: np.: „Pora wstawać, już świeci słoneczko”. Z czasem smyk będzie na nie czekał. Staną się dla niego gwarancją, że wszystko w jego życiu jest tak, jak powinno być. Niektóre dzieci nie chcą wstać z łóżeczka, jeśli mama nie przyjdzie i nie odkryje kołderki. Inne czekają na porannego całuska. Kiedy go zabraknie, czują się zagubione i marudzą. Rytuał powitania sprawi, że malec od rana będzie spokojniejszy i łatwiej przekonasz go do ubrania się i zjedzenia śniadania. 2. Wesołe przebieranki Twój smyk nie lubi ubierania? Połącz je z zabawą! Gdy zakładasz malcowi koszulkę i ma przez chwilę zakrytą buzię, zapytaj wesoło: „A gdzie jest mamusia? O tutaj!”. Możesz też bawić się w „a ku...

Pielęgnacja
Cud pamięci
Jak wyglądają pierwsze „pamięciowe kroczki” malutkiego dziecka? Co taki brzdąc jest w stanie zapamiętać? I na jak długo?

Czy pamięć noworodka to czysta karta, na której dopiero życie zapisuje swoje ślady? Tak niegdyś sądzono. Dziś wiemy, że nawet nowo narodzone dzieci mają własne wspomnienia! Jak się chodzi? Każdy z nas rodzi się, dostając od Matki Natury pamięciowy „zestaw startowy”. To tzw. pamięć gatunkowa. Wrodzone ślady pamięciowe nie są zapisane w naszej świadomości – ale istnieją i umożliwiają jej rozwijanie. Maleńkie dziecko, nie zdając sobie z tego sprawy, pamięta, jak chodzić, mówić (chociaż już nie w jakim języku), jak myśleć logicznie. Gdy osiągnie odpowiedni etap rozwoju (jego mięśnie i kości staną się odpowiednio mocne), bez niczyjej pomocy usiądzie, zacznie stawiać kroczki, wypowie pierwsze słowa. Jego mózg „wie”, jak to robić. Jest to pamięć wykształcona w toku ewolucji. Na tej samej zasadzie pisklęta „pamiętają”, jak się lata – pewnego dnia po prostu rozwiną skrzydła i poszybują. Uczucia w główce Pamięć emocji jest bardziej pierwotna niż wszelkie inne wspomnienia. Wydarzenie, które zrobi na dziecku ogromne wrażenie, zostanie zakodowane w pierwotnych strukturach mózgu i będzie pamiętane nawet po wielu latach. Dlaczego? Ma to swoje uzasadnienie w ewolucji: musimy zacząć je zapamiętywać jak najwcześniej i jak najlepiej, żeby w przyszłości ich unikać (gdy wzbudzają lęk) lub do nich wracać (gdy są przyjemne). Sprzed narodzin Wiele wskazuje jednak na to, że pamięć zaczyna funkcjonować jeszcze przed urodzeniem. Aby to zbadać, przeprowadzano różne eksperymenty. Proszono np. kobiety w ciąży, by słuchały określonego rodzaju muzyki. Po 12. miesiącach od narodzin ich maluchy poddano testom, odtwarzając różne melodie. Dzieci reagowały na tę, którą słyszały w okresie prenatalnym, i na zbliżoną do niej stylem, tonacją. „Poznawały” też rytm wierszyków czytanych im, gdy były w maminym...

Pielęgnacja
Jak rozwija się pamięć niemowlaka
Zobacz jak od narodzin przez kolejne 12. miesięcy rozwija się pamięć Twojego dziecka.

Im więcej wiesz o dziecięcej pamięci, tym łatwiej możesz pomagać malcowi w rozwoju i w zapamiętywaniu tego, co go otacza. Lepiej rozumiesz, jak odbiera on nasz fascynujący świat. Od 25. tygodnia życia w łonie mamy: – Zapamiętuje głos mamy, melodię języka, bicie serca. W wieku 3 miesięcy: – Poznaje twarze, tzn. umie je odróżnić od przedmiotów. – Zapamiętuje zabawki przez dwa dni. Ale już nazajutrz nie pozna nieco zmienionej rzeczy, np. balonika w innym kolorze. Uzna ją za całkiem nowy przedmiot. – Kojarzy miejsce ze zdarzeniem i może np. płakać na widok drzwi do przychodni. W wieku 4–5 miesięcy: – Nie pamięta, że rozmaite czynności mają pewne określone konsekwencje, np. że po zielonym światełku w zabawce zapala się czerwone. – Potrafi odróżnić znaną zabawkę od nowej, nawet jeśli tej znanej nie widziało przez dwa tygodnie. W wieku 4 miesięcy: – Odróżnia twarze ludzi znajomych od obcych. Po kilku tygodniach poznaje znajomą osobę. – Rozpoznaje swoje imię i reaguje na nie. W wieku 7 miesięcy: – Zaczyna tworzyć pojęcia, które pomagają mu porządkować wiedzę. – Wie, czym różnią się zwierzęta od pojazdów i mebli. – Pamięta stały układ rzeczy – np. gdzie zawsze stoi szafa. W wieku 9 miesięcy: – Rozróżnia twarze mężczyzn i kobiet oraz te wyrażające określone uczucia. – Odróżnia psy od kotów. – Tworzy kategorie oparte na kształcie. – Pamięta, że piłki są okrągłe. – Przez 24 godziny pamięta i powtarza dwuelementowe czynności – wie, że naciśnięcie guzika spowoduje dźwięk. W wieku 11–13 miesięcy: – Pamięta i powtarza dwuelementowe czynności nawet po kilku miesiącach. – Umie określić, czy coś jest rośliną, czy zwierzątkiem. – Potrafi odtwarzać swoje wcześniejsze doświadczenia....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak