Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie [WIDEO]
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka pojawia się zwykle ok. 2 doby życia dziecka i nasila do 5. doby. Żółtaczka po porodzie nie zawsze wymaga leczenia – uspokaja dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka może wiązać się z przedłużonym pobytem w szpitalu i fototerapią. Na szczęście nie każda żółtaczka musi być leczona. – 80 procent noworodków ma żółtaczkę fizjologiczną okresu noworodkowego i z tej grupy tylko 5-7 procent wymaga leczenia – mówi dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover.
Kiedy pojawia się żółtaczka fizjologiczna u noworodka?
– Żółtaczka fizjologiczna pojawia się zwykle ok. 2. doby życia noworodka, nasila się do 5. doby, a potem stopniowo ustępuje – mówi ekspertka.
Widoczne objawy żółtaczki fizjologicznej to zażółcenie powłok skórnych i białek w oczach. Zażółcenie skóry postępuje od góry w dół ciała dziecka. Najpierw można je obserwować na buzi noworodka, następnie żółkną po kolei: dekolt, klatka piersiowa, brzuszek i plecki, aż wreszcie rączki i nóżki.
– Jeśli zażółcenie przechodzi na rączki i nóżki dziecka, to już możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z żółtaczką o nasilonym przebiegu, wymagającej leczenia – mówi doktor Balicka.
Na czym polega leczenie żółtaczki fizjologicznej?
Leczenie noworodków z nasiloną żółtaczką trwa zazwyczaj 2-3 dni i polega na naświetlaniu lampą leczniczą. Maluchy leżą wtedy albo w cieplarkach otwartych, albo w zamkniętych inkubatorach.
– Istnieje kilka rodzajów lamp, używanych do leczenia żółtaczki fizjologicznej – mówi lekarka. – mamy lampy stacjonarne, które naświetlają malucha z góry. Oczywiście co kilka godzin zmieniamy pozycję dziecka, aby rozkład bilirubiny (barwnika, powodującego zażółcenie skóry – przyp. red.) przebiegał równomiernie. Mamy mogą obserwować, jak postępuje leczenie, np. podczas zmieniania dziecku pieluszki. W tych miejscach osłoniętych pieluszką żółte zabarwienie utrzymuje się dłużej.
Słońce nie pomaga w leczeniu żółtaczki!
– To mit, że jeśli noworodek ma żółtaczkę fizjologiczną, to warto wystawiać go na słońce, bo to pomoże w leczeniu – mówi dr Balicka. – Lampy do fototerapii mają światło albo niebieskie, albo białe o określonej długości fal. Fale wyemitowane przez słońce mają inną długość niż fal leczniczych.
Zobacz także: