Reklama

Siatki centylowe są jedną z obiektywnych metod oceny rozwoju fizycznego dziecka na tle innych dzieci. Dzięki nim wiadomo, czy dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Siatki centylowe mają postać czytelnych wykresów, ale ich interpretacja często sprawia rodzicom trudność.

Reklama

Jak korzystać z siatek centylowych?

Korzystając z siatek centylowych w naszym serwisie, szybko ocenisz, jak rozwija się twoje dziecko. Wpisz potrzebne wartości (wagę i wzrost dziecka oraz opcjonalnie obwód głowy i ramienia), wybierz wiek oraz płeć. Kalkulator oznaczy na siatkach właściwy punkt i umożliwi szybkie odczytanie, na jakim centylu znajdują się parametry rozwoju dziecka.
Na wykresach dla ułatwienia oznaczono kolorami linie oddzielające wszystkie graniczne wartości centylowe.

Centyle – co to znaczy?

Centyle są wartościami statystycznymi. Pokazują, jak dziecko wypada na tle równolatków tej samej biologicznej płci pod względem wzrostu lub masy ciała. Wartość centyla to informacja o tym, ile procent dzieci jest niższego wzrostu lub waży mniej. Jeśli więc np. dziecko „ląduje” w 60 centylu, oznacza to, że 60 procent dzieci w jego wieku i tej samej co ono płci biologicznej jest od niego niższych (a 40 proc. dzieci jest od niego wyższych). Z siatek centylowych można też wyczytać, czy dziecko mieści się w normie.

Siatki centylowe dla dzieci

Siatki centylowe tworzy się oddzielnie dla dziewczynek i chłopców (ponieważ nieco inaczej się rozwijają). Oddzielne siatki centylowe mają też niemowlęta i starsze dzieci do 18 roku życia.
Najpopularniejsze są siatki centylowe wzrostu i wagi. Istnieją też takie, na których można sprawdzić, na jakim centylu znajduje się:

Nasz kalkulator ocenia wszystkie podane wyżej parametry.

Siatki centylowe – wygląd wykresów

Na osi poziomej siatki centylowej umieszczony jest wiek dziecka wyrażony w miesiącach lub latach, na osi pionowej – wzrost lub masa ciała wyrażone w cm i kg. Na wykresie znajdują się linie, które tworzone są z punktów wypadających na przecięciu odpowiednich wartości wieku i wzrostu lub masy ciała dziecka. Choć brzmi to skomplikowanie, czytanie siatek centylowych jest bardzo proste.

Wykresy na siatce centylowej BMI dziecka tworzą nietypowe linie, wszystko dlatego, że interpretacja wyniku obliczeń BMI u dzieci nie może być przeprowadzana tak, jak u dorosłych. To dlatego linie na siatce centylowej BMI chłopców i dziewczynek najpierw się wznoszą, później opadają i znowu wznoszą, ale już łagodniej. Linie na pozostałych siatkach mają zawsze kształt wznoszący się.

Jak czytać siatki centylowe?

  1. Wybierz siatkę centylową odpowiednią do płci dziecka, która uwzględnia jego wiek. Siatka powinna dotyczyć parametru, jaki ma być poddany analizie, np. siatka centylowa wzrost lub masy ciała.
  2. Na osi poziomej znajdź wiek dziecka, na osi pionowej wzrost lub masę ciała (jeśli ją sprawdzasz). Od odnalezionych wartości poprowadź linie – od wieku dziecka pionową, od wzrostu (lub masy ciała) – poziomą. Punkt przecięcia obu linii wypada na centylu, który odpowiada wzrostowi (lub masie ciała dziecka).
  3. Zwróć uwagę, jak punkt przecięcia usytuowany jest względem linii znajdujących się na wykresie (to linie wyznaczające centyle: 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97).
  4. Punkt przecięcia znajduje się na linii 50 centyla? To znaczy, że dziecko rozwija się przeciętnie i jest w samym środku stawki pod względem wybranego parametru (wzrostu lub masy ciała).
  5. Punkt przecięcia znajduje się między liniami, np. 75. a 90. centyla? To znaczy, że wzrost lub waga dziecka jest wyższa od 75-90 proc. rówieśników.

Siatki centylowe – normy

Z siatek centylowych można odczytać, czy badany parametr, np. wzrost lub waga dziecka mieści się w normie. Jeśli punkt przecięcia wypada pomiędzy 3 a 97 centylem, waga lub wzrost dziecka mieści się w normie.

W przypadku masy ciała dziecka dokonuje się dalszej interpretacji. Siatka centylowa masy ciała dziecka – interpretacja:

  • poniżej 3 centyla – niedowaga
  • 3-25 centyl – szczupłość
  • 25-90 centyl – waga prawidłowa
  • 90-97 centyl – nadwaga
  • powyżej 97 centyla – otyłość.

Siatki centylowe – dziewczynki

Poniżej zamieszczamy siatki centylowe opracowane dla dziewczynek. Na dolnej linii wyszukaj wiek dziecka, a na pionowej wzrost lub masę ciała dziecka. Na przecięciu się tych dwóch linii znajduje się centyl, w jakim plasuje się badany parametr (wzrost, masa ciała) twojej córki.

wzrost

Siatki centylowe – chłopcy

Poniżej zamieszczamy siatki centylowe opracowane dla chłopców. Na dolnej linii wyszukaj wiek dziecka, a na pionowej wzrost lub masę ciała dziecka. Na przecięciu się tych dwóch linii znajduje się centyl, w jakim plasuje się badany parametr (wzrost, masa ciała) twojego syna.

chlopiec wzrost

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama