BMI dziecka
fot. Adobe Stock

BMI dziecka: obliczanie i interpretacja wyników

BMI dziecka, inaczej niż u dorosłych, powinno brać pod uwagę płeć i wiek. Najlepsze do oceny rozwoju (wzrostu i masy) dziecka są siatki centylowe.
Ewa Janczak-Cwil
BMI dziecka
fot. Adobe Stock
Obliczenie BMI dziecka (od 2 roku życia), nastolatka i młodego dorosłego (do 20 roku życia) musi brać pod uwagę wiek i płeć. Stosowanie w przypadku tak młodych osób wzoru BMI dla dorosłych mija się z celem, gdyż wyniki mogą być zafałszowane.

BMI dziecka:

BMI dziecka: wzór standardowy

BMI w przypadku dorosłych oblicza się, dzieląc masę ciała wyrażoną w kg przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.

BMI = masa ciała w kg/(wysokość ciała w m)2

Wzór ten nie nadaje się do oceny rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży do lat 20, gdyż nie bierze pod uwagę płci i wieku dziecka, a czynniki te mają ogromny wpływ na wzrost i masę ciała młodego człowieka. Dlatego specjaliści opracowali sitaki centylowe (o nich dalej), które pozwalają oddzielnie interpretować wzrost i masę ciała dziecka w zależności od jego płci i wieku.
Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.

BMI dziecka: siatki centylowe

Lekarze oceniają rozwój fizyczny dziecka, porównując jego masę ciała i wzrost do innych dzieci. Służą do tego siatki centylowe, na których, w postaci linii, pokazane są wartości wzrostu i masy ciała chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Każdej linii odpowiada wartość procentowa, mówiąca o tym, ile dzieci w danym wieku i o wybranej płci posiada taką masę ciała czy wzrost. Poniżej zobaczysz siatki centylowe masy ciała i wzrostu dziewczynek i naniesione na nie (czerwona kropka) przykładowe wartości.

BMI dziecka – siatka centylowa masy ciała:
BMI dziecka siatka centylowa 1

BMI dziecka - siatka centylowa wzrostu dziecka:
BMI dziecka siatka centylowa wzrost

Sprawdź: Automatyczne siatki centylowe – nie tylko wzrost i waga! Tu sprawdzisz też, czy obwód głowy dziecka jest prawidłowy. Jeśli jest zbyt duży, maluch może mieć wodogłowie.

Metoda ta, dużo lepiej niż obliczanie BMI dziecka, pozwala ocenić, czy młody człowiek rośnie prawidłowo i czy odpowiednio przybiera na wadze. Nanosząc jego wyniki na siatkę centylową od razu można zobaczyć, czy wartości mieszczą się w normie i czy dziecko jest ponadprzeciętnie wysokie i ciężkie, czy jest raczej niskie i lekkie.

Jeśli wartości dziecka "wyskoczą" ponad górną linię lub znajdą się pod dolną linią, będzie to oznaczać, że nie mieszczą się w normie. Wartości zbliżające się do dolnej i górnej linii także powinny skłaniać do wizyty u lekarza.
 

Chcesz śledzić, jak rośnie twoje dziecko? Powieś mu w pokoju miarkę wzrostu. Tu kupisz ją w dobrej cenie:

 

Przewaga siatek centylowych nad obliczaniem BMI dziecka

Na obrazkach powyżej widać, że dziecko, którego wzrost i wagę naniesiono na wykres, jest nieco ponadprzeciętnie ciężkie (prawie 75. centyl), ale jego wzrost jest przeciętny (50 centyl). Gdybyśmy obliczyli BMI dziecka według standardowego wzoru, jego wartość BMI wynosiłaby 16,6 i oznaczałaby niedowagę. Tymczasem, jak pokazały siatki centylowe, nie jest to prawda.

Więcej o rozwoju fizycznym dziecka:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy