GRY
 
 

Jak odczytywać siatki centylowe?

Dzięki siatkom centylowym możemy kontrolować, czy dziecko rośnie w odpowiednim tempie i prawidłowo przybiera na wadze. Zobacz, jak się nimi posługiwać.

Niemowlę na wadze
fot. Fotolia

Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy nie występują dysproporcje pomiędzy wagą i wzrostem dziecka i sprawdzić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Metoda ta służy do tworzenia wykresów wzrostu badanego dziecka z uwzględnieniem jego płci i wieku. W ten sposób możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników.

Co to są centyle?

Centyl to wartość od 1 do 100, wskazująca pozycję dziecka wśród wszystkich jego rówieśników. Jeżeli np. masa ciała twojego dziecka jest na poziomie około 50 centyla, to znaczy, że połowa dzieci w tym wieku podobne wymiary. Jeżeli natomiast parametry w siatce centylowej są blisko 10 centyla, to oznacza, że 10% dzieci jest szczuplejszych od twojego malucha, a 90% jest cięższych. Siatki centylowe można stosować, by ​monitorować nie tylko rozwój niemowlaka, ale też dziecka do ukończenia 18. roku życia.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Jak posługiwać się siatką centylową?

Wybierz siatkę centylową odpowiednią do wieku i płci dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi dziecka (w miesiącach lub latach), a na osi pionowej – odpowiadający aktualnej masie ciała dziecka (w kilogramach). Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa. Powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału, wyznaczonego przez linie krzywe, przebiegające przez siatkę centylową. Wartości krzywych oznaczane są jako 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97 centyl. Dzięki takim krzywym możesz sprawdzać, czy rozwój dziecka jest prawidłowy.

Czym jest wąska i szeroka norma na siatkach centylowych?

Jeśli punkt przecięcia nakreślonych przez ciebie linii znajduje się między 25 a 75 centylem, to oznacza, że waga  dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników dziecka.

Tzw. norma szeroka rozpina się między 10 a 90 centylem i obejmuje 80% dzieci. Wartości poniżej 10 centyla i powyżej 90 centyla oznaczają, że niemowlę wymaga konsultacji lekarza (sygnalizują odpowiednio: niedowagę i otyłość).

Pozycja centylowa między 10 a 3 centylem oznacza niedobór masy ciała, a poniżej 3 centyla: znaczny niedobór masy ciała i również są wskazaniem do dalszej obserwacji dziecka. 

Co może niepokoić w centylach?

Jeśli niemowlę od urodzenia ma masę ciała i wzrost na poziomie np.: 10 centyla, nie ma w tym nic niepokojącego – po prostu należy do tych drobniejszych dzieci. Ale nagła zmiana parametrów centylowych, np.: spadek na siatce centylowej z pozycji pomiędzy 25 a 50 centylem na pozycję poniżej 3 centyla może świadczyć o chorobie np. o celiakii.

Tak samo niepokojąca jest rażąca dysproporcja między wartościami krzywych wzrostu i wagi (np. waga dziecka jest poniżej 10. centyla, a wzrost powyżej 75). W takich przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko - siatki centylowe online:


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!