Co to jest gniazdko i dlaczego warto układać wcześniaka w gniazdku?

Gniazdko to materac wypełniony kuleczkami styropianowymi, który pozwala na zachowanie zgięciowej pozycji ciała, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. Wcześniaki często mają rączki i nóżki wyprostowane: co jest nienaturalne. Dzięki korzystaniu z gniazdka, dziecko może wrócić do tego ułożenia wewnątrzmacicznego, zbliżając ręce do siebie. To z kolei pozwala na wyciszenie i uspokojenie organizmu. Gdy – będąc w takim gniazdku — dziecko kopnie czy ruszy łokciem, to trafia na opór, podobnie jak w macicy, wywołując reakcję zgięciową.
Gniazdko pozwala też na układanie dziecka w różnych pozycjach: na prawym, lewym boku, na brzuchu, na plecach – oczywiście jeśli z medycznego punktu widzenia jest to możliwe.

Reklama

Dlaczego dla rozwoju wcześniaka ważne jest kangurowanie?

Kangurowanie, czyli noszenie dziecka jak najbliżej siebie, w bliskim kontakcie skóra do skóry przyspiesza rozwój wcześniaka. Kangurowane wcześniaki szybciej przybierają na wadze i szybciej mogą opuścić szpital.
Czytaj też: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści

Ważniejsze jest kangurowanie przez mamę czy przez tatę?

Dla wcześniaka ważne jest kangurowanie zarówno przez mamę, jak przez tatę. Dzięki temu, że dziecko jest kangurowane przez mamę, czuje jej bliskość, słyszy dobrze znane bicie serca mamy, czuje jej oddech, słyszy dobrze sobie znany głos. Co ciekawe: ciało mamy potrafi regulować temperaturę ciała dziecka, do jest bardzo ważne w przypadku wcześniaka.
Bardzo ważne jest też kangurowanie przez ojca: naukowcy okryli, że kangurowanie wcześniaka przez tatę wpływa na lepsze przyswajanie glukozy przez organizm dziecka. A to ma wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Jak postępować z wcześniakiem po powrocie do domu?

Przede wszystkim zalecam, żeby rodzice nadal układali dziecko w gniazdku.
Warto także ściśle zawijać wcześniaka, tak by miał ręce blisko buzi: dzięki temu wcześniaczek może przez sen, czy jak się obudzi dotknąć swojej buzi czy pobawić się swoimi dłońmi. Oczywiście, gdy dziecko jest w okresie czuwania, to je rozwijamy, by mogło swobodnie kopać nóżkami, ruszać rączkami.

Czy każdy wcześniak musi być rehabilitowany?

Nie, wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka. Jeśli to jest konieczne, rehabilitację można zacząć już na oddziale w szpitalu. W ramach metody NDT Bobath stosujemy pomoc w karmieniu dzieci urodzonych przedwcześnie, stymulując mięśnie odpowiedzialne za ssanie. Niektóre wcześniaki mają niższe napięcie mięśniowe, nie domykają buzi podczas ssania, wysuwa im się język. Można to skorygować odpowiednimi ćwiczeniami, dzięki czemu dziecko nie będzie potem tak często zapadać na infekcje dróg oddechowych. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie ćwiczeń pomaga dziecku, jednak często terapię trzeba prowadzić przez wiele miesięcy czy nawet lat.
Każdy wcześniak powinien być pod opieką specjalistycznego ośrodka, który ma doświadczenie w opiece nad wcześniakami.

Zobacz także

NDT-Bobath to uznana na świecie metoda neurorozwojowa, bazująca na dokładnej znajomości rozwoju dziecka. Polega na uczeniu dziecka wykonywania prawidłowych ruchów. Stosowana do terapii wcześniaków i dzieci donoszonych urodzonych z problemami neurorozwojowymi. Wiele z jej technik można też stosować u zdrowych dzieci. W Polsce od 1993 r. działania Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath które zostało założone z inicjatywy fizjoterapeutów i lekarzy. Od tego czasu Stowarzyszenie podejmuje walkę ze stereotypami, dostarczając środowisku medycznemu wyczerpujących informacji na temat rehabilitacji dzieci. Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath jest także jedyną organizacją w Polsce, odpowiedzialną za stronę merytoryczną kursów i szkoleń w dziedzinie usprawniania koncepcji NDT-Bobath. Jego członkami są lekarze, fizjoterapeuci, logopedzi i terapeuci zajęciowi, którzy na co dzień pracują tą koncepcją.

Reklama

Czytaj też: Wiemy, jak wspierać rozwój niemowlęcia

Reklama
Reklama
Reklama