Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wcześniak
Fotolia
Wcześniak

Układanie w gniazdku i kangurowanie wspiera rozwój wcześniaka

Wcześniak wymaga specjalnej opieki i pielęgnacji, by miał szansę jak najlepiej się rozwijać. Warto nie tylko go kangurować, ale też układać w specjalnym gniazdku - mówi Zofia Szwiling, znana terapeutka NDT Bobath.

Co to jest gniazdko i dlaczego warto układać wcześniaka w gniazdku?

Gniazdko to materac wypełniony kuleczkami styropianowymi, który pozwala na zachowanie zgięciowej pozycji ciała, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. Wcześniaki często mają rączki i nóżki wyprostowane: co jest nienaturalne. Dzięki korzystaniu z gniazdka, dziecko może wrócić do tego ułożenia wewnątrzmacicznego, zbliżając ręce do siebie. To z kolei pozwala na wyciszenie i uspokojenie organizmu. Gdy – będąc w takim gniazdku — dziecko kopnie czy ruszy łokciem, to trafia na opór, podobnie jak w macicy, wywołując reakcję zgięciową.
Gniazdko pozwala też na układanie dziecka w różnych pozycjach: na prawym, lewym boku, na brzuchu, na plecach – oczywiście jeśli z medycznego punktu widzenia jest to możliwe.

Dlaczego dla rozwoju wcześniaka ważne jest kangurowanie?

Kangurowanie, czyli noszenie dziecka jak najbliżej siebie, w bliskim kontakcie skóra do skóry przyspiesza rozwój wcześniaka. Kangurowane wcześniaki szybciej przybierają na wadze i szybciej mogą opuścić szpital.
Czytaj też: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści

Ważniejsze jest kangurowanie przez mamę czy przez tatę?

Dla wcześniaka ważne jest kangurowanie zarówno przez mamę, jak przez tatę. Dzięki temu, że dziecko jest kangurowane przez mamę, czuje jej bliskość, słyszy dobrze znane bicie serca mamy, czuje jej oddech, słyszy dobrze sobie znany głos. Co ciekawe: ciało mamy potrafi regulować temperaturę ciała dziecka, do jest bardzo ważne w przypadku wcześniaka.
Bardzo ważne jest też kangurowanie przez ojca: naukowcy okryli, że kangurowanie wcześniaka przez tatę wpływa na lepsze przyswajanie glukozy przez organizm dziecka. A to ma wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Jak postępować z wcześniakiem po powrocie do domu?

Przede wszystkim zalecam, żeby rodzice nadal układali dziecko w gniazdku.
Warto także ściśle zawijać wcześniaka, tak by miał ręce blisko buzi: dzięki temu wcześniaczek może przez sen, czy jak się obudzi dotknąć swojej buzi czy pobawić się swoimi dłońmi. Oczywiście, gdy dziecko jest w okresie czuwania, to je rozwijamy, by mogło swobodnie kopać nóżkami, ruszać rączkami.

Czy każdy wcześniak musi być rehabilitowany?

Nie, wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka. Jeśli to jest konieczne, rehabilitację można zacząć już na oddziale w szpitalu. W ramach metody NDT Bobath stosujemy pomoc w karmieniu dzieci urodzonych przedwcześnie, stymulując mięśnie odpowiedzialne za ssanie. Niektóre wcześniaki mają niższe napięcie mięśniowe, nie domykają buzi podczas ssania, wysuwa im się język. Można to skorygować odpowiednimi ćwiczeniami, dzięki czemu dziecko nie będzie potem tak często zapadać na infekcje dróg oddechowych. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie ćwiczeń pomaga dziecku, jednak często terapię trzeba prowadzić przez wiele miesięcy czy nawet lat.
Każdy wcześniak powinien być pod opieką specjalistycznego ośrodka, który ma doświadczenie w opiece nad wcześniakami.

NDT-Bobath to uznana na świecie metoda neurorozwojowa, bazująca na dokładnej znajomości rozwoju dziecka. Polega na uczeniu dziecka wykonywania prawidłowych ruchów. Stosowana do terapii wcześniaków i dzieci donoszonych urodzonych z problemami neurorozwojowymi. Wiele z jej technik można też stosować u zdrowych dzieci. W Polsce od 1993 r. działania Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath które zostało założone z inicjatywy fizjoterapeutów i lekarzy. Od tego czasu Stowarzyszenie podejmuje walkę ze stereotypami, dostarczając środowisku medycznemu wyczerpujących informacji na temat rehabilitacji dzieci. Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath jest także jedyną organizacją w Polsce, odpowiedzialną za stronę merytoryczną kursów i szkoleń w dziedzinie usprawniania koncepcji NDT-Bobath. Jego członkami są lekarze, fizjoterapeuci, logopedzi i terapeuci zajęciowi, którzy na co dzień pracują tą koncepcją.

Czytaj też: Wiemy, jak wspierać rozwój niemowlęcia

„Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]

kangurowanie
Adobe Stock
Noworodek
Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka
Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.

Kangurowanie to sposób opieki nad niemowlęciem. Polega na zapewnieniu dziecku kontaktu ze skórą rodzica („skóra do skóry’’). Kangurowanie najlepiej rozpocząć w szpitalu, zaraz po narodzinach. Wiele szpitali praktykuje kładzenie dziecka na brzuchu lub klatce piersiowej mamy od razu po porodzie, niektóre pozwalają nawet na breast crawl . Kontakt ten może trwać nawet dwie godziny, ale nie powinien być krótszy niż 20 minut. Warto kangurowanie praktykować także później, na oddziale noworodkowym i w domu. I pamiętać, że kangurowanie jest nie tylko dla mam, ale również dla ojców! Spis treści: Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie noworodka Kangurowanie dziecka przez mamę Kangurowanie dziecka przez ojca Jak kangurować – zasady? Jak długo kangurować dziecko? Kangurowanie wcześniaków Kangurowanie jest uznaną metodą leczenia wcześniaków . Stosuje się je w oddziałach intensywnej terapii noworodka, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Belgii oraz w części polskich szpitali. Dzieci, które przyszły na świat w złej formie albo za wcześnie, są noszone przez mamę lub tatę na piersiach „skóra do skóry”. Dzięki temu ich stan szybciej się poprawia. WHO wydała nowe wytyczne , które mają na celu poprawę przeżywalności i zdrowia dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) lub z małą masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg po urodzeniu). Kangurowanie, według nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, należy rozpocząć od razu po porodzie, czyli bez wstępnego okresu w inkubatorze. Jest to istotna zmiana w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi, a także powszechną praktyką kliniczną. Kangurowanie wcześniaków w szpitalu przebiega pod kierunkiem personelu medycznego . To on ocenia, czy stan zdrowia dziecka na to pozwala. Kontakt skóra do skóry nie jest...

Ile wcześniak zostaje w szpitalu?
AdobeStock
Wcześniak
Ile wcześniak zostaje w szpitalu, jak długo przebywa w inkubatorze i jak mu pomóc?
To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach i jak długo musi być podpięty pod aparaturę, zależy m.in. od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził. Profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD, wyjaśnia, gdzie szukać opieki specjalistycznej dla wcześniaka i jak rodzice mogą wspierać rozwój maluszka.

Narodziny wcześniaka są dla rodziców szokiem. Warto pamiętać, że choć wcześniak jest w inkubatorze, rodzice od początku mogą budować z nim więź, a tym samym wspierać jego rozwój, choć oczywiście wymaga to cierpliwości, wyczucia i wiedzy. Profesor Ewa Helwich, neonatolog, wyjaśnia, ile wcześniak zostaje w szpitalu po porodzie, jak zwiększyć jego szanse na przeżycie oraz gdzie szukać fachowej pomocy. Spis treści: Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? W jaki sposób można zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaka? Jak matka może opiekować się wcześniakiem w szpitalu? A jak może się udzielać tata? Gdzie szukać specjalistycznej opieki dla wcześniaka? Kiedy trzeba się liczyć z przedwczesnym porodem? Kiedy noworodka uznaje się za wcześniaka? Czy wcześniak ma szansę dogonić w rozwoju rówieśników? Gdzie szukać pomocy dla wcześniaka po wyjściu ze szpitala? Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Ewa Helwich: Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży następuje poród i w jakim stanie zdrowia jest dane dziecko. Z reguły wcześniak może zostać wypisany ze szpitala, gdy jego waga wynosi około 2 kg, jest na tyle silny i dojrzały, że nie ma kłopotów z oddychaniem, utrzymaniem temperatury ciała, jedzeniem i przyswajaniem pokarmu. Najmniejsze dzieci, te z wagą poniżej kilograma, w pierwszym okresie po porodzie z reguły potrzebują wsparcia oddechowego i kontroli pracy układu krążenia. Są stale monitorowane przez aparaturę medyczną. By zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego w łonie matki, muszą przebywać w inkubatorze. Pozwala on dostosowywać na bieżąco temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb dziecka. Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? E. H.: Do czasu, aż będzie w stanie samodzielnie utrzymywać...

wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
fotolia
Wcześniak
Opieka nad wcześniakiem (w domu i w szpitalu)
Opieka nad wcześniakiem na pewno wymaga większej uwagi i wiedzy, jednak nie oznacza to, że wcześniak nie może wkrótce dogonić rówieśników urodzonych w terminie. Wiele zależy nie tylko od opieki medycznej, ale także od rodziców.

Opieka nad wcześniakiem wygląda zupełnie inaczej u maluszka, który urodził się w 28. tygodniu niż u tego, który spędził w łonie mamy kilka tygodni więcej. Wcześniak, który przyszedł na świat około 36. tygodnia ciąży i waży ponad dwa i pół kilo, a przy tym dobrze oddycha i ssie pierś, często nie potrzebuje aż tak specjalistycznej pomocy. Ale dziecko narodzone dużo wcześniej, ważące poniżej dwóch kilogramów, wymaga specjalistycznej opieki i nieraz długotrwałego pobytu w szpitalu. Spis treści: 1.  Opieka nad wcześniakiem w szpitalu Kangurowanie wcześniaka Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala? 2.  Opieka nad wcześniakiem: karmienie Ile powinien jeść wcześniak i jak często go karmić? Karmienie piersią wcześniaka Jakie mleko dla wcześniaków? Waga wcześniaka 3.  Opieka nad wcześniakiem w domu Pielęgnacja  Noszenie Monitor oddechu 4.  Opieka nad wcześniakiem - co jeszcze pomoże? 5.  Rozwój wcześniaka Opieka nad wcześniakiem w szpitalu Wcześniaki najczęściej muszą spędzić pewien czas na oddziale Intensywnej Opieki Neonatologicznej. To tam dziecko jest badane, leży w inkubatorze i to tam - pod bacznym okiem położnych i lekarzy - rodzic stawia pierwsze kroki w opiece nad wcześniakiem. W szpitalu wcześniakiem opiekują się przede wszystkim położne i lekarze neonatolodzy. Rodzice coraz częściej mają możliwość kangurowania dziecka ( patrz niżej ), zwykle przez godzinę dwa lub trzy razy dziennie.  Jak wygląda pielęgnacja i opieka nad wcześniakiem w szpitalu? Najmniejsze wcześniaki (poniżej 1500 g) umieszczane są w inkubatorach i to tam odbywają się wszelkie zabiegi pielęgnacyjne: zmiana pieluszki, szybka kąpiel za pomocą jałowej myjki. Personel decyduje o tym, kiedy można włączać rodziców do opieki nad wcześniakiem. Na początku jest to zazwyczaj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz